18 tipov, ktoré vám pomôžu rýchlejšie sa naučiť cudzí jazyk

Za pol roka sa dokážete naučiť solídne základy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Základ je cieľ a motivácia

Na začiatok je dobré si určiť cieľ. Napríklad - chcem sa naučiť základy cudzieho jazyka, alebo chcem sa vedieť dohovoriť s cudzincom. Zároveň by sme si mali vymyslieť aj odmenu, ktorá nás bude pri učení motivovať.

2. Jeden po druhom

Učiť sa dva jazyky súčasne nie je príliš efektívne, pretože sa vám začne všetko zlievať dokopy. Ideálne je učiť sa jeden jazyk za druhým, nie dva na raz.

3. Najprv výslovnosť

Začnite výslovnosťou, potom prejdite na počúvanie a hlasné opakovanie. Opakujte si krátke úryvky, a to v intervale desať- až dvadsaťkrát za sebou.

SkryťVypnúť reklamu

4. Veľa čítajte

Pri učení cudzieho jazyka je dôležité veľa čítať. Ideálne nahlas, aby ste sa počuli. Tak si slová a vety rýchlejšie zapamätáte. Čítajte o veciach, o ktorých už veľa viete alebo vás zaujímajú. Pracujte s väčšími jazykovými textami, napríklad s modernými knihami, časopismi alebo jednoduchými rozprávkami.

Držte sa vety, že je lepšie prečítať jednu knihu trikrát ako prečítať tri rôzne knihy! Vhodné na čítanie sú aj divadelné hry, napríklad Hamlet. Zo začiatku sa zamerajte na dialógy. A nezabúdajte, že sa počítajú aj zahraničné weby.

5. Knihy pre začiatočníkov

Keď ste úplnými začiatočníkmi, môžete pracovať s knihami pre deti alebo s rôznymi slovníkmi. Napríklad s hovorníkom, kde sa nachádzajú najpoužívanejšie frázy, alebo so slovníkom s cestovateľskými výrazmi, aby ste sa vedeli v cudzine opýtať napríklad na cestu.

SkryťVypnúť reklamu

6. Pozerajte telku

Sledujte zahraničné filmy alebo seriály. Najprv si ich pustite s titulkami, možno aj viackrát, aby sa vám text dostal do krvi, potom to skúste bez titulkov.

Veľmi dobrým nástrojom na učenie cudzieho jazyka sú aj zahraničné kanály. Najviac a najrýchlejšie sa môžete naučiť z rozprávok. Ale to už isto poznáte z detstva.

7. Počúvajte hudbu

Veľa sa dokážete naučiť aj počúvaním hudby. Dobrou pomôckou je, keď máte pred sebou aj text s prekladom. Učte sa naspamäť texty svojich obľúbených piesní. Nielenže si obohatíte slovnú zásobu, ale naučíte sa aj správnu výslovnosť a budete vedieť, o čom daný interpret spieva.

8. Počúvajte zahraničné rádiá

Zapnite si na počítači namiesto slovenských rádií nejaké zahraničné. Napríklad, austrálske Triple J alebo anglické BBC 1.

SkryťVypnúť reklamu

9. A do tretice, počúvajte audioknihy

Audioknihy sú veľmi dobrým pomocníkom pri učení sa cudzieho jazyka. Najmä, keď máte málo času. Nahrávky si viete púšťať aj v autobuse z mobilu a spojíte tak príjemné s užitočným – vyplníte si čas pri cestovaní a naučíte sa pri tom nové slovíčka alebo frázy. Pre začiatočníkov anglického jazyka odporúčame audionahrávky Angličtina do ucha.

10. Učte sa naspamäť

Ako sme už naznačili v predchádzajúcich bodoch, je dobré sa učiť cudzí jazyk naspamäť. Optimálne je, keď sa učíte nahlas, pretože dané slovo nielen vidíte, ale aj počujete. Najlepšie to funguje pred spaním.

Veľmi dobré sú knihy v cudzom jazyku, ktoré majú na ľavej strane originálny text a na pravej majú umiestnený preklad. Keď niečomu nerozumiete, hneď si to pozriete na druhej strane. Ľahšie si tak text zapamätáte.

SkryťVypnúť reklamu

11. Používajte iné slovníky ako Google Translator

Google prekladač je síce najjednoduchšie riešenie, no nie veľmi šťastné. Často sa totiž stáva, že tento slovník požadované slovíčka nepozná alebo vám vyhľadá slovo, ktoré sa nepoužíva. Siahnite radšej po online slovníkoch, ako je langtolang.com.

12. Stiahnite si najpoužívanejšie slová

Urobte si rešerš najpoužívanejších slov a naučte sa ich naspamäť. Pomôcť si môžete napríklad aj tak, že si slovíčka nalepíte na dvere alebo na skriňu. Najlepšie na viditeľné miesto, kde sa pozeráte každý deň. Pretože vedzte, že prvých 500 najfrekventovanejších slov pokrýva 60 – 70 % textu. Už dve tisícky najpoužívanejších slov vám pri znalosti gramatických pravidiel umožnia čítať s porozumením akýkoľvek bežný text.

SkryťVypnúť reklamu

13. Buďte v styku s originálnym jazykom a kultúrou

Zaujímajte sa o národ, ktorý daným jazykom hovorí. Naštudujte si jeho dejiny, zvyky a kultúrne tradície.

14. Používajte jazyk v praktickom živote

Skúste používať daný jazyk aj v praktickom živote. Napríklad, pred spaním sa porozhliadajte po izbe a pomenujte všetky veci, ktoré zbadáte. Alebo skúste napísať niekoľko viet o tom, čo ste cez deň robili.

15. Využívajte efektívne čas

Pri učení sa nového jazyka pracujte aspoň päť dní v týždni 2 - 3 hodiny, celkovo aspoň 12 hodín týždenne. Prvé dni dokonca oveľa viac, aby sa vám cudzí jazyk dostal rýchlo do podvedomia.

16. Četujte alebo skajpujte s priateľmi zo zahraničia

Najlepším spôsobom, ako sa naučiť cudzí jazyk, je samozrejme komunikovať s cudzincami. Môžete na to využiť Twitter, Facebook či Skype. Alebo si skúste nájsť priateľov v zahraničí prostredníctvom webu s doménou busuu.com.

SkryťVypnúť reklamu

17. Opakujte si

Hlavne užitočné konverzačné frázy alebo krátke rozhovory. Opakujte si to dookola, až kým nebudete schopní vystreliť odpoveď automaticky, bez premýšľania.

18. Inšpirujte sa inými

Pri učení cudzieho jazyka sa inšpirujte osobnosťami, ktoré sa dokázali za svoj život naučiť až niekoľko jazykov. Napríklad bývalý rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku Tadeusz Zasepa vedel rozprávať 10 jazykmi a nemecký archeológ Heinrich Schliemann sa naučil dokonca až 19 cudzích jazykov.

A na záver jedna múdra veta:

„Nežijeme preto, aby sme sa učili cudzie jazyky, ale jazyky niekedy potrebujeme k tomu, aby sme lepšie žili.“

Prečítajte si tiež: Nie každý je jazykový talent. Tieto zákernosti angličtiny poznajú všetci veční začiatočníci Čítajte 

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu