Druhá vysoká škola - nová šanca alebo strata času? Toto sú výhody a nevýhody ďalšieho štúdia

Aké sú výhody a nevýhody štúdia na druhej vysokej škole?

(Zdroj: www.jkhcprs.com)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Si starý

Výhody: Ale jarý! Máš za sebou už jednu VŠ, a aj keď to nebolo to pravé orechové, predsa len sa už na teba niečo nalepilo. Máš nejaké skúsenosti (ako v deviatich bodoch presvedčiť profesora, že to, čo máš na sebe, nie je pyžamo, ale super cool moderný outfit), životnú múdrosť (oukej, tú nemáš, ale už si sa naučil aspoň predstierať, že ju máš), trošku viac si sa rozkukal okolo vo svete (alebo aspoň v Bratislave) a celkovo – si si o niečo viac istý sám sebou (áno, trafíš do svojho bytu aj v narkóze).

SkryťVypnúť reklamu

Už nekolabuješ pri každej skúške, Déčku a spadnutom systéme AIS (ktorý padá furt a keby raz prestal, všetci by sme boli isto úprimne sklamaní) a už vieš aj to, že keď budeš chľastať do štvrtej rána, na druhý deň ten test prosto NEDÁŠ. Načo sa teda stresovať?

Nevýhody: Si starý! Máš permanentný pocit, že ti ušiel vlak - Rýchlik Čingov smer „Úspešná budúcnosť“, spievaš si Xindla X: "...včera mi bylo málo, dneska je mi moc, jak se to stalo, nevím. Každopádně jsem zas v blbým věku...", k nemu sa pridruží pocit totálnej menejcennosti, že zatiaľ čo to títo zasrani - spolužiaci (ktorých máš vlastne rád), zvládli na prvýkrát, ty si na to potreboval ten... ďalší X-tý krát. No super. Kde si ty bol v ich veku, preboha? Fakt si musel byť taký neživotaschopný jedinec?

SkryťVypnúť reklamu

2. Prečo práve toto?

Nevýhody: Každý sa ťa bude automaticky pýtať, prečo si začal študovať práve toto - totálne nepraktické, keď si predtým študoval to druhé - totálne praktické? A prečo si to neštudoval hneď a až teraz? Čo s tým vlastne chceš robiť? Aké sú tvoje plány? Kde sa vidíš o dvesto rokov? Získaš aspoň Nobelovku, aby ti to stálo za to? Aaaa!!!!

Vymysli si jednu všeobecne uspokojujúcu odpoveď. Niečo ako: „Hecujem sa s bratrancom, kto z nás vydrží dlhšie študovať na vysokých školách. Zatiaľ prehrávam a ja nerada prehrávam.“

Výhody: Zocelí ťa to v ovládaní svojho správania a nervov.

3. Škola vs. práca

Výhody: Žiadne! Nič nestíhaš, ani školu, ani prácu, beháš ako šialený z jedného pôsobiska na druhé a snažíš sa nahovoriť všetkým (ale najmä sám sebe), že to je v pohode a všetko v pohode zvládaš. Nezvládaš!

SkryťVypnúť reklamu

Kamufluješ. Kľučkuješ. Zamlčiavaš. Modlíš sa k zhovievavosti dekanov, prodekanov, vedúcich katedier, vedúcich ročníkov, upratovačiek, kuchárok, vrátnika... Plus na druhom fronte vysielaš modlitby k tvojim šéfom, podšéfom i kolegom, ktorí občas za teba musia zaskočiť, keď to skrátka nedávaš na to stretko s klientom. 

Poznáš všetky formy individuálneho denného štúdia kombinovaného s prácou na TPP, prácou na polovičný úväzok, na dohodu, na autorskú zmluvu, na licenčnú zmluvu... v jednom meste, v dvoch mestách, v rôznych štátoch i na rôznych kontinentoch. Keď dostaneš padáka, nemôžeš sa ísť zaregistrovať ani len na úrad práce, lebo si predsa denný študent. A tak je podpora, na ktorú si robil, v ťahu... 

V samostatnom šanóniku máš odložené všetky lístky od lekárov, keby bolo treba ísť na skúšku alebo promócie, aby si mohol v práci povedať: „Bol som u lekára.“ Vyzeráš už pomaly ako hypochonder...

SkryťVypnúť reklamu

A napriek tomu, predstav si - dá sa to!

Nevýhody: Po tom všetkom začneš veriť na zázraky a ružové jednorožce chodiace po Obchodnej miesto električiek. V pohodeee.

4. Poplatky

Nevýhody: Štúdiom na druhej vysokej škole (resp. štúdiom o každý rok naviac na danom študijnom stupni) platíš ročné školné. To sa, samozrejme, mení v závislosti od školy, ale tak či onak – nie je to nízka položka. A narozdiel od prvej vysokej školy, keď si si ešte mohol dovoliť spoliehať sa viac-menej na rodičov, teraz je už táto možnosť pasé. „Mami, nepožičiaš mi?“ „Zarob si, zlatko.“

Aha! A inak – stále si platíš za ISIC, napriek tomu, že zľavnené cestovné ti po 26-tke už vôbec neplatí. Darmo budeš kartičku prikladať a hádať sa s vodičom autobusu smer Krompachy.

Výhody: Keď budeš veľmi šikovný, môžeš získať motivačné štipendium, a ešte ti aj odpustia nejaké to percento zo školného, teda ti ostane na konci dňa aj na rožok a tresku. Plus keď dostaneš toho padáka, síce sa nemôžeš prihlásiť na úrad práce, ale aspoň nemusíš platiť odvody do zdravotky (platí pre denných študentov). 

SkryťVypnúť reklamu

5. Mladí chlapci!

Výhody: Sú všade naokolo! Mladí, krásni, čerství... A pravdupovediac – je fest sexy byť „tou staršou“, ktorej lichotia tí „mladí chlapci“. Čistá pani Robinsonová.

Nevýhody: Sú všade naokolo! Mladí, krásni, čerství... A pravdupovediac – občas je fest otravné, že jediní ľudia približujúci sa tvojej vekovej kategórií sú tvoji profesori a tým môžeš akurát tak vykať a vravieť o semiotickom význame slova „Seriously?“.

6. Robíš, čo chceš

Výhody: Robíš, čo chceš! Konečne! Sám si sa rozhodol. Toto je to, čo chceš - po piatich rokoch štúdia na prvej VŠ si na to prišiel, a tak aj prístup k tomu celému je o poznanie inakší. Trošku viac si to vážiš, trošku viac ti na tom záleží a trošku viac premýšľaš nad tým, kam by ťa to mohlo nasmerovať. Už to nie je o otázke: „Čo budem robiť?“, ale skôr: „Ako dobre som schopný to robiť?“

SkryťVypnúť reklamu

Nevýhody: Robíš, čo chceš, a teda máš na chrbte už akúsi prirodzenú ťažobu. Toto je to, čo si si vybral. Sám. Obetoval si na to ďalších 5+ rokov, všetky voľné chvíle, značnú sumu peňazí, nervov a prebdených nocí – a čo ak to napriek tomu všetkému skrátka nevyjde? Táto otázka ťa už bude prenasledovať navždy. Zmier sa s tým. Tomu sa vraví – prijať zodpovednosť za svoje rozhodnutia.

7. Si vlastne večne mladý

Výhody: Tým, že si ešte stále na vysokej škole, ostávaš tak akosi prirodzene zakonzervovaný v mentálnom veku 20+. Tvoji rovesníci riešia detičky, hypotéky a autá, kým ty riešiš diplomovku, majáles a či bude zajtra prednáška alebo sa na to vykašleme a pôjdeme na pivo. Nie je to zlé. Fakt to nie je zlé. Akurát...

Nevýhody: ...aj keď máš už na to vek, napriek tomu nemáš ani vlastný byt, ani auto a ani deti, lebo nemáš čas ani prostriedky riešiť svoju reálnu budúcnosť, keď ju musíš objektívne stavať do roviny permanentného kompromisu. Ale sám si si vybral.

SkryťVypnúť reklamu

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu