Vedci nám chcú pomôcť zachrániť sobotné rána. Alkohol bez opice bude čoskoro skutočnosťou

Soboty už nebudú tým, čím bývali.

Asi najhoršou vecou na každom dobrom žúre je ráno po ňom.

Sucho v ústach, dunenie v hlave a nevoľnosť sú veci, bez ktorých si väčšina z nás vie predstaviť žiť. Ale čo keby sa dalo opiť a na druhý deň nemať žiadnu opicu? Je možné, že táto pekná predstava sa v budúcnosti stane skutočnosťou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Profesor David Nutt z londýnskej Imperial College, ktorý do roku 2009 pôsobil ako expert na drogy pre britskú vládu, je známy svojimi kontroverznými názormi a výskumom. Minulý rok napríklad spolu so svojím tímom skúmal, aké sú možnosti využitia LSD ako lieku

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti sa venuje vývoju alkoholu, ktorý by nemal nepríjemné vedľajšie účinky.

Nápoj s názvom "alcosynth" je navrhnutý tak, aby mal účinky podobné alkoholu, ale nespôsoboval suchoty, nevoľnosť a bolesti hlavy.

Profesor Nutt si nechal patentovať okolo 90 rôznych alcosynthových zlúčenín, z ktorých 2 sa v súčasnosti testujú pre bežné používanie. Dúfa, že do roku 2050 by alcosynth mohol úplne nahradiť normálny alkohol.

Za posledných 30 rokov veda zistila veľa o tom, ako vplýva alkohol na náš mozog. Profesor Nutt skúmal spolu so svojím tímom rôzne látky, ktoré majú na mozog veľmi podobný vplyv ako alkohol, aby bol schopný vyvinúť takú látku, ktorá nie je nebezpečná a napodbňuje len pozitívne účinky alkoholu, aby sme ranným suchotám mohli dať navždy zbohom.

SkryťVypnúť reklamu

Alkohol bez opice

"Alcosynth vám dajú do koktejlu namiesto alkoholu a vy si môžete užiť svoj drink bez toho, aby poškodzoval vašu pečeň či srdce. Hodí sa do mojita aj mnohých ďalších drinkov. Jeden je takmer bez chuti, druhý je horký," hovorí o alcosynthe profesor Nutt.

Profesor spolu so zástancami alkoholu dúfa, že alcosynth by mohol spôsobiť revolúciu vo verejnom zdravotníctve tým, že by ho odbremenil od riešenia problémov, ktoré s alkoholom súvisia. Vo Veľkej Británii je totiž alkohol hneď po fajčení a obezite tretím najväčším rizikovým faktorom, ktorý prispieva k chorobám a smrti.

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu