1. Transfăgărăşan, Rumunsko
Invázia sovietskej armády do Československa v roku 1968 vyľakala aj veľkého rumunského diktátora Nicolaeu Ceausesca. Rozhodol sa teda vybudovať cestu cez najvyššie pohorie krajiny Munții Făgăraș, aby sa mal kam v prípade núdze ukryť. Výstavba ho stála 6000 ton dynamitu a minimálne 40 ľudských životov. Cesta je otvorená iba v letných mesiacoch, keď sa tu preháňajú motoroví nadšenci a dokonca aj profíci: V roku 2009 tu nakrútili časť seriálu Top Gear.

2. Overseas Highway, Florida
Ak si chcete užiť ozajstnú hollywoodskú jazdu, mali by ste zamieriť na Floridu, konkrétne do Miami. Diaľnica Overseas Highway, ktorá spája Miami s ostrovmi Key West, „hrala“ už v mnohých amerických filmoch. Sú šoféri, ktorých trápi strach zo šoférovania priamo nad vodou, no kompenzujú to úchvatné východy a západy slnka nad šírym oceánom.

3. Cesta Lysebotn, Nórsko
Do malej nórskej dedinky Lysebotn na konci sveta mieri každoročne viac než 100-tisíc turistov. Prichádzajú si vyskúšať base jumping z hory Kjerag alebo si len užiť parádny výhľad po ceste, ktorá tam vedie z Lysebotn. Nie je to práve trasa pre nedeľných šoférov: Musia zvládnuť 27 serpentín, priemerné (!) 10 percentné stúpanie a nepredvídateľné výkyvy počasia.

4. Great Ocean Road, Austrália
Vraví sa, že nie je dôležitý cieľ, ale cesta - na najkrajšej austrálskej pobrežnej ceste to platí dvojnásobne. Nie je to len obľúbená turistická atrakcia, ale súčasne aj najväčší vojnový pamätník sveta. Postavili ju bývalí vojaci na počesť obetí prvej svetovej vojny. Zastaviť sa určite oplatí pri Dvanástich apoštoloch - vysokánskych skalnatých výtvoroch vyčnievajúcich z mora. Sú úžasné, aj keď z nich momentálne ostalo už iba osem.

5. Cap de Formentor, Malorka
Cesta na najsevernejší cíp Malorky začína nevinne v letovisku Port de Pollenca. O niekoľko kilometrov ďalej sa už veziete po uzučkej ceste vytesanej do skaly, pričom vás od priekopy oddeľuje iba provizórne zábradlie a modlitba. Zážitok z jazdy zdokonaľujú cyklisti, nákladné autá a odvážne kozy, ktoré sa rady vrhajú pred autá.

6. Tunel Guoliang, Čína
Cesta, ktorá dokazuje, že pre Číňanov nič nie je nemožné, spája dedinu Guoliang s vonkajším svetom. Vyzerá ako výdobytok najnovšej techniky, ale opak je pravdou. Začali ju stavať jednoduchí ľudia pomocou primitívnych nástrojov - kladiva a dláta. Trúfli by ste si chodiť tadeto do práce?


7. U. S. Route 66, USA
Pravdepodobne najznámejšia cesta sveta pretína Spojené štáty od Michiganského jazera až po Tichý oceán. Ak sa ju rozhodnete celú precestovať, odšoférujete si takmer 4000 km, navštívite 8 členských štátov, prejdete Chicagom či LA, priblížite sa na dosah Grand Canyon-u a na vlastné oči uvidíte nádherné scenérie divokého západu.
8. Grande Corniche, Francúzsko
Medzi francúzskymi mestami Nice a Menton sa paralelne tiahnu tri cesty. Grande Corniche, ktorá je z nich najvyššie položená, ponúka prirodzene aj najlepší výhľad na Azúrové pobrežie. Brázdiť sa ale oplatí aj po nižších Moyenne Corniche, ktorá vedie popri skalách a Corniche Inferieure, ktorá leží (takmer) priamo na brehu mora.

9. SS 163 Amalfitana, Taliansko
Talianska cesta, z ktorej šoférom-turistom stoja vlasy dupkom, vedie z mesta Sorrento do Salerna a prechádza cez prekrásne letovisko Amalfi. Motoristickým fajnšmekrom ponúka zákrutu za zákrutou, úzke prechody a perfektný výhľad na more.
10. Trasa IC Bratislava - Košice
Tento bod vznikol možno trochu zo zaujatosti a lásky, ale rozhodne to nie je vtip. Cesta, ktorá je pre mnohých otravná a dlhá, poteší cestujúceho miestami, keď by sa mal radšej dívať von z okna, nie čítať noviny alebo pozerať film. Vysoké Tatry, Ružín, Liptovská Mara, Nosice, Trenčiansky hrad... Zoznam na obdivovanie je naozaj dlhý. Ale niekedy je ozaj lepšie absolvovať ju vlakom.

