Atrament môže vzniknúť aj zo vzduchu. Táto firma mení smog na výtvarné potreby

Nečistoty z ulíc sa môžu premeniť na umenie.

(Zdroj: facebook.com/graviky)

Proti znečisteniu ovzdušia bojuje množstvo organizácií a zákonov. Obrovský krok vpred môže dosiahnuť nápad Graviky Labs, ktoré vyrobili atrament z nečistôt vo vzduchu. 

Trochu paradoxne celý projekt Air Ink zastrešuje značka piva Tiger. Fľaše s nálepkou tigra ležia na nejednej ulici v Šanghaji, či už po oslave alebo posedení po práci. Značka sa pýši tým, že spája ľudí a privádza ich na nové nápady - o odpade, ktorý spôsobuje, však mlčí. Možno práve to bol dôvod, prečo sa Tiger spojil s inovatívnymi laboratóriami Graviky Labs. Tie už pred istým časom vytvorili prístroj na zachytávanie nečistôt zo vzduchu, nazývaný Kaalink. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Svoje počiatky má tento prístroj v roku 2013. O rok neskôr sa naplno rozbehlo testovanie a skúmanie rôznych nečistôt vo vzduchu. O dvanásť mesiacov neskôr už bol prístroj funkčný. Momentálne funguje na princípe filtrovania vzduchu, z ktorého zachytáva sadze. Tie sú zložené z čiernych plynov - v chemickej reči čiastočiek uhlíka, ktoré vznikli nedokonalým spaľovaním fosílnych palív. 

Ázijské laboratória, ktoré za projektom Air Ink stoja, si za motto zvolili citát od R. B. Fullera: "Znečistenie nie je nič iné ako zdroj, ktorý nevyužívame. Umožňujeme mu rozptýliť sa, pretože nevnímame jeho hodnotu." Ako citát naznačuje, cieľom expertov nebolo iba zozbieranie sadzí.

S nástupom Air Ink sa začalo uvažovať o najlepšom možnom využití produktu. Ako prvá prišla reklamná kampaň, ktorá pozostávala z čiernobielych obrázkov, zdobiacich steny budov. Ako inak, celé namaľované ekologickým atramentom Air Ink.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem tubičiek s atramentom už zoženiete aj spreje, zvýrazňovače alebo dokonca 30-mililitrové pero. Každé takéto pero obsahuje škodlivé látky vypustené za 30 až 50 minút.

Ak by ich vedci s cieľom zrecyklovať nezachytili, pravdepodobne by sa niekomu usadili v pľúcach alebo upchali póry na listoch stromov. Tento spôsob teda nie je nebezpečný ani pre výrobcov, ani pre používateľov výsledného výrobku. 

Viac o nápade sa dozviete v tomto dokumente:

Načítavam video...

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu