V škole nás učili rôzne veci, od integrálov až po básne slovenských klasikov spamäti. Hoci sú tieto veci dôležité pre všeobecný prehľad, ešte nikto nezachránil život recitovaním Mor ho.
10. september je Svetový deň prvej pomoci a práve to je jedna z vecí, ktoré je tak podstatné ovládať, že by mali byť zaradené ako povinné do školských osnov. Deťom, a celkovo mladým ľuďom, sa totiž stáva množstvo úrazov. Až 70 percentám detí sa počas školskej dochádzky pritrafí nejaký úraz. Úrazy sú pritom najčastejšou príčinou detských úmrtí. A mladí ľudia od 15 do 39 rokov zas najčastejšie podliehajú zraneniam z dopravných nehôd.
Často by sa však dalo zabrániť najhoršiemu, ak by obetiam bola poskytnutá prvá pomoc.
Už 10-ročné dieťa dokáže so svojou fyziológiou podať plnohodnotnú prvú pomoc dospelému človeku. Dokonca starší škôlkari sú schopní zastaviť krvácanie a zavolať na záchrannú linku, keď treba. Len ich to teba naučiť.
Herec Michal Kubovčík sa so svojím projektom Baštrng snaží (nielen) žiakom približovať školské učivo zrozumiteľným a zábavným spôsobom.

Sám v mladosti pôsobil ako dobrovoľník Červeného kríža a teraz sa s spojil s projektom Krajina záchrancov. Spolu so záchranármi vytvorili sériu videí, v ktorých bude divákov učiť, ako zachrániť ľudský život.
Chcú ľuďom vysvetliť, že podať prvú pomoc nie je žiadna a veda a netreba sa toho báť. Aj preto sériu nazvali Sedlácka Prvá pomoc (SEPRP) a vybrali si ozaj netradičnú postavičku chorvátskeho zmrzlinára Seprpa Oživiča, ktorý bude videami sprevádzať.
Zvládli by ste podať prvú pomoc, ak by bolo treba?
Ak ste úprimne odpovedali, že asi tak celkom nie, prípadne na povinnom kurze k vodičáku ste nedávali dosť pozor, máte tieto možnosti, ako to napraviť:
1. Pozerajte Baštrng videá
Polopate vám tam vysvetlia základné postupy prvej pomoci, ktoré vám pomôžu v prípade núdze. Postupne ich nájdete na Youtube kanáli Baštrngu.
2. Absolvujte e-learningový kurz na prvapomoc.sk
Kliknite sem a zadarmo si prejdite základy záchrany života v asi dvojhodinovom online kurze.
3. Choďte na praktický kurz
Ak už máte za sebou teoretický online kurz a certifikát o jeho absolvovaní, môžete si svoje vedomosti overiť aj prakticky. Za štyri hodiny si vyskúšate techniky na modeloch. Možnosti máte po celom Slovensku a v rámci tohto projektu vás to bude stáť 15 €. Potvrdenie vám prípadne uznajú aj v autoškole.
4. Stiahnite si aplikácu Prvá pomoc
Znalosti prvej pomoci tak môžete mať neustále na dotyk prsta v svojom smartfóne. Stiahlo si ju už viac ako 40-tisíc ľudí a je dostupná pre iOS aj Android.
5. Presvedčte svojich blízkych, nech sa to tiež naučia
Ak sa úraz nebodaj stane vám, sami toho veľa nespravíte. V takom prípade budete radi, ak sa vo vašom okolí bude pohybovať čo najviac ľudí, ktorí dokážu účinne pomôcť.
A dúfajte, že tieto poznatky nebudete musieť nikdy skutočne použiť. Ale snáď stále platí, že šťastie praje pripraveným.