1. Učiteľ nie je chodiaci slovník
Angličtina má (rovnako ako aj iné jazyky) také kvantum slov a významov, že aj pre dlhoročného učiteľa či prekladateľa je nemožné, aby ovládal každý. Nemôžeme vedieť všetko.

2. Kontext JE dôležitý
Len tak preložiť slovíčko je jedna vec. Preložiť ho tak, aby do vety sedelo, je vec druhá. My NAOZAJ potrebujeme počuť celú vetu, niekedy dokonca aj odstavec, aj napriek tomu, že chcete preložiť iba jedno slovo. Je predsa rozdiel, či hovoríte o hlave štátu, kapustnej či bratovej.

3. Keď vás opraví, má na to dôvod
Pri náročnejšom slovíčku sa pýtate, či nestačí použiť jednoduchšie. Veta "ale rozumeli by mi, však?" dokáže každého angličtinára zdvihnúť zo stoličky. No áno, ona človek chápanie teba, ale naučiť sa rozprávať ako ľudia by bolo predsa len vhodnejšie.


4. Cudzí jazyk nie je o bunkách
NIE! Bunky s tým skutočne nič nemajú. Sorry.

5. Darmo, treba sa tomu venovať dlhodobo
Aj ten učiteľ, čo vám teraz pri tabuli spíkuje jedna radosť, sa musel hodiny, týždne a roky venovať tomuto jazyku. A skutočne platí, že systém neoklamete. Musíte počúvať, písať a hovoriť. A k tomu sa ešte učiť aj gramatiku. Tak, ako sme sa učili aj slovenčinu, spomínate?

6. Nikdy neviete, čo kedy budete potrebovať
Pamätajte: Čím viac viete, tým lepšie.
Je síce pravda, že tých 12 gramatických časov možno v bežnej konverzácii nepoužijete, no vedzte, že s prítomným jednoduchým a prítomným priebehovým si tiež v živote nevystačíte. A to ani vtedy, keď sa chcete len vedieť dorozumieť.


7. Podmienkové vety nie sú nepriateľ
Každý učiteľ angličtiny vie, že učiť študenta podmienkové vety je jednou z najväčších skúšok ľudskej trpezlivosti. Je to jedna z tých chvíľ, keď trpia obe strany, a je ťažké povedať, ktorá viac.
Keby ste ale boli bývalí trpezlivejší, boli by ste zistili, že to nie je až také ťažké.

8. Čiarky a členy sú skutočne dôležité
Myslíte si, že to, že vám učiteľ v diktáte opraví čiarky a členy, pramení z jeho túžby buzerovať vás? Nie, nie. Aj keď ste presvedčení o tom, že čiarka nie je taká chyba, opak je pravdou. Jedna čiarka dokáže divy.

9. Jedno pravidlo nemôžete aplikovať všade
Bohužiaľ.
Viete, ako sa hovorí - „výnimka potvrdzuje pravidlo“ - a to platí aj v jazyku. Aj napriek tomu, že predpona un- sa používa na vytvorenie negatívnych alebo opozitných výrazov, nemôžete ju použiť vždy a všade. Ak je niekto vinný a povieme, že je guilty, tak opakom nebude unguilty.

10. Absolútna nočná mora: -s v tretej osobne jednotného čísla
Jedno písmenko, ktoré trápi malých i veľkých, začiatočníkov, i večných začiatočníkov. A trápi aj učiteľov, ktorí sa idú počas konverzačných hodín usssyčať k smrti a nevedia pochopiť, že sa to na študenta aj tak stále nenalepilo.

11. Nemčinári
Jedna vec, ktorá je pre učiteľa horšia ako večný začiatočník, ktorý si myslí, že nemá bunky, je nemčinár, ktorý si myslí, že angličtina a nemčina sú ako slovenčina a čeština. Né vole, to není to samý.

12. Angličtinár trpí aj mimo školy
Na prvý pohľad sa môže zdať, že keď sa človek naučí už aj myslieť po anglicky, tak vyhral. No niekedy to môže skomplikovať život, najmä keď sa má kvetnato vyjadriť v slovenčine, alebo nedajbože používať v texte čiarky.

13. Okolie angličtinára
Trpí tiež.
Každý, kto veľa hovorí a počúva cudzí jazyk, začne mať tendenciu miešať ho aj s tým svojim materinským. Len čo sa človek naučí myslieť po anglicky, začne sám občas trápiť svoje okolie tým, že sa napríklad ospravedlní že "missol meeting, no tá traffic bola ráno fakt crazy."


Špeciálna príloha v SME pre angličtinárov
Denník SME pripravil pre svojich čitateľov dve prílohy zamerané na anglický jazyk. Nájdete v nich vypracované maturitné otázky z anglického jazyka spolu so slovíčkami, ktoré môžete využiť aj v bežnej komunikácii.
Prvá príloha bude obsahovať aj exkluzívny test, ktorý vám urobí obraz o úrovni vašej angličtiny. Prílohy Angličtina nielen pre maturantov nájdete vložené v denníku SME už 8. a 10. marca.
