Po júlovom teroristickom útoku vo Francúzsku a následnom zákaze burkín, ako aj po britskom referende, začína v oboch krajinách narastať počet islamofóbnych útokov na verejnosti.

Mladá ilustrátorka z Paríža, ktorá si hovorí Maeril, preto vytvorila kreslený návod, ktorý ukazuje, ako postupovať, keď človek stretne niekoho, kto na verejnosti obťažuje moslima. Tento návod sa prvýkrát objavil na facebookovej stránke The Middle Eastern Feminist a používa techniku známu ako nekomplementárne správanie.

To, ako sa správame k iným ľuďom, sa odvíja od toho, ako sa oni správajú k nám. Keď sú k nám milí a ohľaduplní, pravdepodobne sa k nim budeme správať rovnako. Naopak, keď sú nepriateľskí a agresívni, sme takí voči nim aj my. Naše správanie je teda komplementárne k správaniu druhého človeka. Keď však na negatívne a nepriateľské správanie odpovedáme milo a priateľsky, naše správanie je nekomplementárne. Človeka, ktorý sa správa útočne, to vo väčšine prípadov zarazí.
Aby každý vedel, čo robiť
Takéto správanie funguje pri akýchkoľvek nenávistných útokoch na jednotlivcov na verejnosti. Ako však Maeril povedala pre indy100, ako Parížanka a žena iránskeho a arménskeho pôvodu bola od detstva vystavená islamu. Aj keď nie je moslimka, voči náboženstvu má rešpekt. V posledných mesiacoch a rokoch zažívala čím ďalej, tým viac prípadov nenávistných útokov na verejnosti. Mala pocit, že proti tomu musí niečo urobiť, tak vytvorila návod, ktorý ukazuje, ako postupovať, keď sa ocitnete v takejto situácii. Väčšina ľudí len postáva okolo a bojí sa čokoľvek urobiť. Maeril chce, aby ľudia, ktorí takéto niečo zažijú a chcú pomôcť, viac nehovorili, že nevedeli, čo robiť.
Návod sa začal na internete rýchlo šíriť, keďže postup, ktorý ukazuje sa dá použiť pri hocijakých nenávistných útokoch na jednotlivcov na verejnosti - či už nábožensky, rasovo alebo inak motivovaných.

Čo robiť, keď ste svedkami obťažovania na verejnosti
1. Začnite konverzáciu
Choďte k obťažovanému, sadnite si vedľa neho a pozdravte sa. Snažte sa pôsobiť pokojne, sústredene a prívetivo. Ignorujte útočníka.
2. Vyberte si nejakú tému, o ktorej sa začnete rozprávať
Môže to byť hocičo: film, ktorý sa vám páčil, počasie, pochváľte jeho šaty a opýtajte sa, kde ich kúpil a podobne.
3. Budujte bezpečný priestor
Udržujte očný kontakt a nevšímajte si prítomnosť útočníka. Keďže mu ani jeden z vás neodpovedá, onedlho odíde.
4. Pokračujte v konverzácii, kým útočník neodíde a ak je to potrebné, odprevaďte obťažovaného na bezpečné miesto
Doveďte ho na neutrálne miesto, kde sa môže upokojiť. Rešpektujte, keď vám povie, že už je v poriadku a môžete odísť.
Maeril na svojom Tumblri ešte zdôrazňuje dve dôležité veci:
1. Nijako neiteragujte s útočníkom. Úplne ho odignorujte a sústreďte sa len na obťažovanú osobu.
2. Rešpektujte želania obťažovanej osoby, ktorej pomáhate, či už chce, aby ste rýchlo odišli, alebo nie. Keď sa ponáhľate, odprevaďte ju na bezpečné miesto a zavolajte jednému z jej alebo svojich kamarátov, ktorý sa o ňu postará po tom, ako odídete. Prípadne môžete zavolať aj na políciu, záleží na tom, ako sa obťažovaný cíti.