Zahalené ženy na pláži vzbudzujú pohoršenie. Francúzi rozdávajú pokuty za burkiny

Na rozdiel od bikín vraj nie sú v súlade s dobrými mravmi.

Odkedy francúzske mesto Cannes v júli toho roka zaviedlo zákaz celotelových plaviek na plážach, rozšíril sa aj do ostatných prímorských miest na azúrovom pobreží. Bol odôvodnený tým, že "pláže nie sú vhodným miestom na ostentatívne vyjadrovanie náboženskej príslušnosti." Podobný zákaz bol po veľkej bitke na pláži zavedený aj na Korzike. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Francúzsko je jedinou európskou krajinou, v ktorej je sekularizmus zakotvený v ústave. V zákone z roku 1905 sa píše, že štát „neuznáva, neplatí ani nedotuje žiadne náboženstvo". Krajina má tiež prísne zákony týkajúce sa náboženských symbolov v škole a na pracoviskách patriacich do verejného sektora. Zakázané sú všetky kresťanské, moslimské, židovské aj ostatné náboženské symboly - kríže, šatky, závoje, trubany a podobne, ako aj zakrývanie tváre na verejnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Najnovšie sa k nim pripojili aj celotelové plavky burkiny. Názov "burkiny" kombinuje dve slová - burku a bikiny, ktoré sú príznačné pre moslimskú a austrálsku kultúru. Namiesto tradičného moslimského závoja na hlave majú kuklu podobnú tej potápačskej.

Aheda Zanetti sa narodila v Libanone, ale od svojich dvoch rokov žije v Austrálii. K vytvoreniu burkín ju inšpirovala neter, ktorá chcela hrať na pláži netball, ale bránil jej v tom hidžáb, ktorý je na šport absolútne nevhodný. Začala preto rozmýšľať nad vhodnejším oblečením, ktoré by moslimské ženy a dievčaté pri športe neobmedzovalo v pohybe.

Vo svojej mladosti sa aj ona často stretávala s tým, že nemohla pre svoje oblečenie športovať. Voľné šaty a šatka nepripadali do úvahy, a keď Aheda zvážila všetky možnosti, zistila, že neexistuje žiadne oblečenie, ktoré by bolo v súlade s módou západného sveta a zároveň by vyhovovalo potrebám moslimských žien. 

SkryťVypnúť reklamu

Preto vytvorila burkiny, ktoré zakrývajú celé telo, ale nezavadzajú ženám pri pohybe. Ako moslimka a Austrálčanka hovorí, že burkiny nesymbolizujú príslušnosť k náboženstvu. Šport je podľa jej slov pre Austrálčanov veľmi dôležitý a Aheda chcela vytvoriť niečo, čo by mohli nosiť všetky ženy. Burkiny majú vyhovieť napríklad aj požiadavkám tých, ktorí majú alergiu na slnko či rakovinu kože, alebo čerstvým mamičkám, ktoré sa v bikinách necítia dobre.

"Keď som začiatkom roku 2004 vymyslela burkiny, chcela som ženám dať slobodu a nie im ju vziať," napísala Aheda v komentári pre stránku The Guardian. "Myslím si, že toto oblečenie je nepochopené - je pozitívne, symbolizuje voľný čas, šťastie, zábavu, šport a zdravie. A oni teraz kvôli nemu posielajú ženu preč z pláží a späť do kuchyne?"

SkryťVypnúť reklamu

V poslednej dobe totiž vo Francúzsku pribúda prípadov, keď ženy dostali na pláži pokutu za nosenie oblečenia, ktoré policajti považovali za nevhodné, aj napriek tomu, že to neboli burkiny. V Nice napríklad policajti donútili vyzliecť sa ženu, ktorá oddychovala na pláži v legínach a tunike a na hlave mala šatku.

Načítavam video...

V ďalšom prípade zase pokutovali ženu, ktorá sa kúpala v hidžábe. Po zákaze burkín totiž začali niektoré ženy chodiť na pláže v svojom zvyčajnom oblečení.

Istý francúzsky vládny predstaviteľ chce dokonca žalovať používateľov sociálnych médií, ktorí pridávajú na internet fotky, na ktorých sú policajti trestajúci tieto ženy. Takéto posty totiž vedú k hanobeniu mena policajtov, ohováraniu a vyhrážkam.

Francúzi na to odpovedali ako vždy - protestom. Aheda hovorí, že jej predaje sa zvyšujú zakaždým, keď niekto začne hovoriť o burkinách negatívne. Vyše 40 % nakupujúcich dokonca nie sú moslimky. 

SkryťVypnúť reklamu

Skupina francúzskych žien odpovedala na situáciu žiadosťou o ďalší zákaz, a to zákaz tlstých bielych mužov v tesných plavkách pripomínajúcich slipy, ktorí svojím zjavom traumatizujú deti. Ďalší Francúzi zase reagovali ilustráciami.  

Kresba je od francúzskeho ilustrátora, ktorý si hovorí Nawak. "Budeš sa obliekať tak a nijako inak!" hovoria obaja muži žene sediacej medzi nimi. "A môj názor na toto všetko?" hovorí si v duchu žena. 

Na situáciu zareagovala aj ilustrátorka, ktorá si hovorí La Sauvage Jaune.

Kresba sa nazýva Lotéria neslušnosti a poukazuje na kritiku a dvojité štandardy, ktorým ženy čelia, nech sa oblečú akokoľvek.

Ľavá strana zobrazuje zahalenú ženu. Popisy k nej sú nasledujúce:

"Ty máš šatku! Ach moje oči! Je jasné, že si submisívna!"

SkryťVypnúť reklamu

"Burkiny? Potápačský oblek, ale je v tom "burk", takže je to zakázané. Vyzleč sa!"

"Dlhá sukňa? Priveľa náboženských konotácií. Nepatríš do tejto školy!"

Na pravej strane je zase odhalená žena, ktorá čelí podobnej kritike.

"S tým mejkapom vyzeráš ako štetka. Keď sa nenamaľuješ, si zanedbaná."

"BOŽE MÔJ (ženská) bradavka! Zakry to. Mala by si sa hanbiť. Nemáš žiadnu sebaúctu."

"Krátka sukňa? Priveľa sexuálnych konotácií. Nebuď prekvapená, ak ťa znásilnia."

"Fuj chlpy (na žene). Je to nehygienické, že sa nehanbíš. Choď sa oholiť!"

Čo majú teda tieto ženy robiť?

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu