Slovenská politická scéna je vtipná sama o sebe. A to do nej chcú vstúpiť ďalšie strany.
Minulý rok bolo na Slovensku zaregistrovaných 156 politických strán a hnutí, z toho 86 je v likvidácii. A v súčasnosti chcú vzniknúť ďalšie - očakáva sa, že podpisy budú zbierať strany Zmena, Úžas, Strana XY či Deti a Rodina.

Pozreli sme sa do histórie a registrov ministerstva vnútra, aby sme vám priniesli 12 politických strán s bizarnými názvami.
1. Strana Prírodného Zákona (SPZ)
Za šesť rokov svojej existencie sa strana nezúčastnila žiadnych volieb. Vznikla 17. decembra 1997, zrušili ju v roku 2002. Škoda, zaujímalo by nás, aké prírodné zákony by presadila v parlamente.
2. Hnutie ľudí s najnižšou životnou úrovňou (HĽNŽÚ)
Strana vznikla 19. januára 1994, no o hlasy voličov vo voľbách sa neuchádzala. Možno preto, že si v názve až príliš špecificky zadefinovala cieľovku.

3. Strana priateľov piva (SPP)
Pôvodom českú stranu mohli voliť aj Slováci, a to v rokoch 1990 a 1992. Spočiatku bola strana recesistickou reakciou na to, ako po ´89 začalo vznikať množstvo nových politických strán a hnutí. Vo voľbách do Federálneho zhromaždenia v roku 1990 strana získala necelých 9000 hlasov (0,12 percenta) a do Českej národnej rady vyše 43-tisíc. O dva roky neskôr jej hlas odovzdalo takmer 69-tisíc (1,06 percenta) ľudí vo voľbách do Federálneho zhromaždenia a bezmála 84-tisíc (1,3 percenta) vo voľbách do ČNR. V roku 1998 sa pridala k ČSSD a v činnosti ďalej pokračuje ako Združení přátel piva. Zaoberá sa pivovarníctvom, sladovníctvom, pivovarmi, pivom a krčmami.

4. Strana priateľov vína (SPV)
Podobne, akurát s iným alkoholom, to skúšala u nás Strana priateľov vína. Ministerstvo ju zaregistrovalo 20. októbra roku 2000. Vo svojom programe mala napríklad zrušenie ypsilonu v slovenčine. Potom zrejme členovia vypili veľa vína, spolčili sa s fašistami a v roku 2010 strana zmenila názov na Ľudová strana Naše Slovensko.

5. Asociácia radikálov za Spojené štáty európske (ARZSŠE)
Strana so sídlom v Prahe vznikla 28. júna 1990, o tri roky neskôr ju však zrušili. Zrejme aj preto, že člen strany Richard Stockar uviedol svoju adresu takto: Neznáme miesto, 00000 Neznáme miesto.
6. Organizácia nezávislých Rumunov (ONR)
Rovnako ako ARZSŠE mala sídlo v Česku aj ďalšia WTF strana - Organizácia nezávislých Rumunov. A od registrácie 5. apríla 1990 vydržala pôsobiť tiež len tri roky. Zrejme taktiež preto, že predseda Jozef Kanaloš uviedol svoju adresu takto: Neznáme miesto, 00000 Neznáme miesto.
7. Klub angažovaných nestraníkov (KAN)
Do rovnakej kategórie spadá aj Klub angažovaných nestranníkov. Slovenská mutácia českého Klubu angažovaných nestranníků bola zaregistrovaná 27. februára 1991, fungovala dva roky. Český originál vznikol ešte v roku 1968 a združoval všetkých, ktorí chceli ísť do politiky a nechceli byť členmi KSČ ani Národní fronty.

8. Slovenský mimoparlamentný snem (SMS)
Vznikla 7. novembra 1990 a ostala presne tam, kde si to tvorcovia jej názvu želali - mimo parlamentu. Žiadnych volieb sa totiž nezúčastnila.
9. Trend tretieho tisícročia (TTT)
Ministerstvo vnútra ju zaregistrovalo 20. februára 1990, no trendy tohto tisícročia spoločnosti nepredstavila - neprihlásila sa do žiadnych volieb a v roku 2005 vstúpila do likvidácie.
10. Hnutie tretej cesty (HTC)
Túto stranu nezaložil nik iný ako zlodej bojlerov a najlepší slovenský youtuber Rudolf Vasky. Stalo sa tak 8. júla 1998. Štyri roky predtým Rudo vydal aj knihu.


11. Nezávislá erotická iniciatíva (NEI)
Liberálna strana sa zaregistrovala 27. marca 1990, oficiálne fungovala 3 roky. Neskôr ju obnovili a do politického života vstúpila v roku 1995 s heslom "Za zdravú erotiku." Tú chápala ako "príjemné vyvrcholenie celodenného zápasu priemerného človeka o prežitie". Chcela obnoviť tradíciu pravidelných erotických disco klubov a zaujímať sa o kriminalitu, drogovú závislosť a AIDS.

A súťaž o najdlhší a najmenej zapamätateľný názov strany vyhráva...
12. Maďarská volebná konzervatívno-liberálno-občianska strana-Magyar Választási Konzer.Liber.Polgári Párt (MVKLOS-)
Ministerstvo vnútra ju registrovalo 18. marca 1998, o štyri roky neskôr bola zrušená a vymazaná z registrov. Podobne ako väčšina strán v tomto článku sa do volieb nezapojila. Aspoň sa ušetrilo zopár stromov.

A na záver pro-tip od našich severných susedov.
V poľských voľbách v roku 1991 získala 3 % hlasov Poľská strana priateľov piva (Polska Partia Przyjaciół Piwa). Neskôr sa strana rozpadla na dve platformy - Veľké pivo a Malé pivo. Fakt.
