Myslíte si, že na Slovensku je draho? Vo Venezuele by ste zo slovenského platu umreli hladom

Ako dostať krajinu na dno nerozumným hospodárením s peniazmi.

Po poklese cien ropy v roku 2015 sa Venezuela ocitla v obrovskej ekonomickej kríze. 

O čo ide vo Venezuele?

Pre agresívnu ľavicovú politiku určuje v krajine ceny produktov štát. Ceny určené vládou sú často nižšie než výrobné ceny, preto miestni výrobcovia prestali vyrábať potraviny. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Až 40 % príjmov vlády pochádzalo doteraz z predaja ropy. Po tom, ako jej cena klesla a krajina prišla o obrovské množstvo príjmov, ako aj o prístup k zahraničným menám, nebola viac schopná splácať svoje dlhy.

To spôsobilo, že prišla o dovozcov ochotných dodávať krajine tovar. V súčasnosti vláda používa na splácanie dlhov a dovoz tovaru míňajúce sa zásoby zlata.

SkryťVypnúť reklamu

Pre nerozumné hospodárenie s verejnými financiami bol v krajine zrazu nedostatok peňazí, ktorý sa vláda prezidenta Madura rozhodla vyriešiť tým, že vytlačila ďalšie peniaze, čo samozrejme vyústilo do rastu inflácie. 

Krajina má v súčasnosti najvyššiu infláciu na svete a je deviata najskorumpovanejšia.

Potraviny z obchodov zmizli na čierny trh, nezamestnanosť je rekordná, rovnako aj počet vrážd. Mnohí míňajú celú mesačnú výplatu na to, aby si mohli kúpiť balíček múky, cestoviny a mlieko. 

Prečítajte si tiež: Ľudia nemajú čo jesť, Venezuela nemá základné potraviny Čítajte 

Vo Venezuele sú tri rôzne typy trhov, na ktorých sa dajú kúpiť potraviny:

1. Vládne supermarkety

Vo vládnych supermarketoch sú ceny najnižšie, keďže sú regulované vládou. Obyvatelia tu však môžu nakupovať potraviny len v určitý deň týždňa a musia predtým vystáť dlhý rad. Ani keď ho vystoja, nemajú istotu, že v obchode ešte bude dosť tovaru.

SkryťVypnúť reklamu

2. Súkromné supermarkety

Ceny sú tu vyššie ako vo vládnych a stále nie je garantované, že sa ľuďom ujde tovar.

3. Čierny trh

Nakupovanie na čiernom trhu je ilegálne a môže byť aj nebezpečné. Ceny sú tu až 15-násobne vyššie, než vo vládnych supermarketoch.

Minimálna mesačná mzda vo Venezuele je 15 000 bolívarov, čiže asi 1352 eur. Na prvý pohľad sa táto suma môže zdať ako dosť vysoká, ale pre hyperinfláciu z nej v súčasnosti nie je možné vyžiť. Pre nedostatok potravín v supermarketoch sa mnohí musia uchýliť k nakupovaniu na čiernom trhu, kde sú sumy také extrémne vysoké, že za mesačný plat si bežný človek kúpi len niekoľko potravín.

Porovnali sme ceny potravín vo Venezuele a na Slovensku

Melón

Cena melónov sa odvíja od ich veľkosti. Za cenu jedného stredne veľkého melónu vo venezuelskom vládnom supermarkete si ich na Slovensku viete kúpiť až 18.

SkryťVypnúť reklamu

Cestoviny

Za cenu jedného balenia cestovín na venezuelskom čiernom trhu by sme si vedeli na Slovensku kúpiť 85 balení.

Vajíčka

12 vajec na čiernom trhu vo Venezuele stojí toľko ako 125 tuctov na Slovensku.

Múka

Kukuričná múka patrí vo Venezuele, narozdiel od Slovenska, medzi základné potraviny. Za cenu jedného kilogramu múky by ste si jej u nás vedeli kúpiť až 225 kíl.

Káva

Za cenu polkilového sáčku kávu vo Venezuele by ste si na Slovensku kúpili takmer 25 káv Jacobs Krönung. V závislosti od konkrétnej kávy môže pol kila samozrejme stáť menej alebo viac. 

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu