Americký plavec Michael Phelps tento rok na olympiáde zaujal nielen svojou 19. medailou zo štafety plavcov. Médiá sa v pondelok venovali najmä okrúhlym "fľakom" na jeho tele. Americký rekordér podľahol, podobne ako mnoho zahraničných celebrít, starej čínskej alternatívnej medicíne - praktike bankovania.
Na olympiáde v Beijingu v roku 2008 neskryla stopy po bankovaní ani čínska plavkyňa Wang Qun.

A pred pár mesiacmi ho podstúpila aj americká plavkyňa Natalie Coughlin.
O čo vlastne pri bankovaní ide?
Bankovanie, po anglicky cupping, je stará čínska praktika, pri ktorej sa na bolestivé miesta na koži priloží horúca sklená banka. Pôsobením podtlaku sa popraskajú drobné žily s malými krvnými výronmi. To má spôsobiť vytiahnutie škodlivín z vnútra tela do podkožia a potom úplne von. Podľa alternatívnych liečiteľov takto vieme liečiť bolesti chrbta, šije, kĺbov, hlavy, pôsobíme na obličky, močový mechúr, žalúdok, slezinu, pankreas, pečeň a žlčník, pohlavné orgány, lymfatický a imunitný systém či prekrvenie dolných aj horných končatín. Takže je to vlastne liek na všetko.
V praxi to vyzerá nejako takto:
A výsledkom je toto:
Čo na to veda?
"Priložením pohára, ktorý nasaje kožu, sa môže stať, že nastane zvýšenie prietoku krvi. Ale predstava, že to môže vyliečiť zdravotný stav a choroby, je naozaj smiešna a nedáva zmysel. Je to absolútne neprijateľné a ide len o ďalší geniálny spôsob, ako dostať peniaze z bohatých a naivných ľudí," povedal pre britský Independent David Colquhoun, profesor farmácie na University College London.
Priaznivé účinky bankovania okrem neho spochybňuje viacero amerických vedcov a lekárov. Simon Singh a Edzard Ernst vo svojej knihe Trick or Tretment uvádzajú, že neexistuje jediný dôkaz o tom, že bankovanie skutočne pomáha. American Cancer Society, ktorá sa venuje liečbe rakoviny, taktiež potvrdila, že bankovanie nemá žiaden vplyv na vyliečenie či zlepšenie stavu rakoviny.
A efektivitu bankovania spochybňujú aj autori webu In Vivo, ktorý poukazuje na rozšírené mylné predstavy a tvrdenia, pre ktoré napriek ich popularite niet presvedčivých dôkazov. "Ohrievanie spôsobí vytlačenie istého objemu vzduchu a keď sa zvyšný vzduch ochladí, vznikne čiastočné vákuum. A čo to má spôsobovať? Podľa názorov z čias starovekej Číny procedúra uvoľní cirkuláciu energie v tele cez meridiány, ktoré boli nejakým spôsobom zúžené kvôli chorobe. Ibaže meridiány nemajú žiaden anatomický základ, a tak ich údajné zúženie nedáva zmysel. A energia netečie telom ako voda cez potrubie," uvádzajú.
V máji na šarlatánstvo bankovania upozornil na svojom Facebooku aj Joseph A. Schwarcz, profesor chémie na McGillovej univerzite v Montreale. Ten je známy ako "lovec šarlatánov", pretože vyvracia mýty a bludy o medicíne.
A aby sme si nemysleli, že to len naše celebrity podľahnú všetkému, čo nie je mainstream a je to alternatívne (napríklad homeopatii), aj tie zahraničné podľahli bankovaniu. Neodolali mu herečky Jennifer Aniston a Gwyneth Paltrow, tenista Andy Murray či tínedžerská hviezda Justin Bieber.
A s kým bankujete vy?
