V Česku je jediov viac ako Rómov. Recesistické náboženstvo má na svete desaťtisíce prívržencov

Aspoň podľa sčítaní ľudu.

Každý fanúšik Star Wars pozná rád rytierov Jedi. 

V roku 2001 sa začala po internete v anglicky hovoriacich krajinách šíriť iniciatíva, ktorá tvrdila, že ak sa k jediizmu prihlási dostatok ľudí, vlády budú povinné uznať ho ako náboženstvo. Mnohí srandisti tomuto hoaxu ochotne uverili a odvtedy počet jediov mimo fiktívneho sveta Star Wars podozrivo vzrástol. Vďaka recesistom sa takto filozofia vymysleného rytierskeho rádu stala náboženstvom s vyznávačmi po celom svete.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečítajte si tiež: 8 nezvyčajných svetových náboženstiev, ktoré zábavne parodujú tie klasické Čítajte 

Na Novom Zélande patrilo k jediom podľa sčítania ľudi roku 2001 až 1,5 % populácie. V Anglicku a Walese zase v roku 2011 viac ako 176 000 ľudí. 

SkryťVypnúť reklamu

U našich českých susedov bolo v roku 2011 až 15 070 jediov, čo je viac ľudí, ako sa prihlásilo k rómskej národnosti. Pre lepšiu predstavu je to približne počet obyvateľov Galanty.

Na Slovensku je jediov príliš málo, v štatistike spadajú teda pod vyznávačov ostatných (a.k.a. číselne bezvýznamných) náboženstiev, ktorých je v celej krajine len niečo vyše 6200.

Skrytá hrozba

V Austrálii sa sčítania obyvateľstva konajú každých 5 rokov. Podľa posledného sčítania v roku 2011 je v krajine až 65 486 vyznávačov jediizmu (toľko, ako takmer celá Trnava).

Viacerým Austrálčanom sa nepáči, ako tento žart skresľuje výsledky sčítania - vďaka nemu sa totiž zdá, že krajina je viac nábožensky založená ako v skutočnosti. Austrálska ateistická komunita preto na internete už začala kampaň, ktorá má ľudí presvedčiť, aby sa v nasledujúcom sčítaní neoznačovali za jediov. 

SkryťVypnúť reklamu

Jediizmus a iné parodické náboženstvá sa pri sčítaniach obyvateľstva nezarátavajú do kategórie "bez vyznania", ale "ostatné cirkvi a náboženské spoločnosti", pričom väčšina ľudí, ktorá sa k takýmto náboženstvám hlási, v skutočnosti žiadne náboženstvo nevyznáva. Štatistické úrady ale nemôžu pri sčítavaní hodnotiť, čo je v skutočnosti náboženským hnutím a čo nie.

Nová nádej

Iniciátori kampane považujú otázku náboženstva za dôležitú hlavne kvôli tomu, že vláda rozhoduje o tom, na čo minúť peniaze získané na daniach, aj na základe informácií získaných zo sčítania. 

"Niektorí ľudia označujú za jediov len z recesie, aby dali najavo vláde, že im nemôže hovoriť, čo majú robiť. Iní tomu však v skutočnosti veria," tvrdí prezidentka Ateistickej Austrálskej nadácie, ktorá sa v roku 2011 tiež označila za vyznávačku jediizmu. Odvtedy si však uvedomila svoju chybu a teraz bojuje za to, aby boli výsledky sčítania obyvateľstva čo najpresnejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Tohtoročné sčítanie ľudu sa v Austrálii bude konať 9. augusta a my s napätím čakáme, na to, aby sme sa dozvedeli, koľko jediov bude tentokrát krajina mať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu