Tetovanie nie je pre nikoho novinkou - na každom rohu stretneme niekoho, kto ho má. Stretli ste však už človeka s bielym tetovaním?
Biely atrament
Biely alebo UV atrament, to je len na Vás. Takéto tetovanie neudrie do očí na prvý pohľad, ale nenápadnosť je zaručená až po zahojení. To trvá trochu dlhšie ako pri klasických atramentoch a jazva je modro-červená. Výsledný efekt (ak je tetovanie urobené správne) však stojí za to. Podobá sa na jazvy či čipku.

Pre koho je to vhodné
"Snehulienky" sú najvhodnejšími adeptkami na takéto tetovanie, všetko je však vec vkusu. Ani opálenie či tmavšia pokožka tetovaniu neublížia, treba si len dávať pozor pri opaľovaní a starostlivosti o kožu.
Neodporúča sa však ľuďom s vysokou citlivosťou kože. Vtedy totiž môže byť okolie tetovania červené a pokaziť tak efekt jemnosti.

Aké tvary a obrázky si (ne)dať vytetovať?
Neraz sa stalo, že biele tetovanie po zahojení vyzeralo ako kožná choroba. Preto hviezdičky, kruhy, bodky a drobné obrázky nestoja za risk - často pôsobia ako škaredé jazvy alebo uštipnutia hmyzom. Neodporúčajú sa ani veľké obrazce napríklad na chrbát, celé rukávy alebo tetovanie lýtok. Podobnosť jazve nie je pri veľkých tetovaniach výhodou, keďže vtedy sa tetovanie stáva odpudzujúcim.
Najlepšou voľbou sú stredne veľké a jednoduché obrazce či tvary. Vo svete letia zvieratá, stromy, geometrické tvary a kvetiny. Vyplnené alebo prázdne, to už je na zákazníkovi. V poslednom čase sa dokonca objavuje čoraz viac čierno-bielych tetovaní, alebo takých, kde je biela len ako doplnková farba.



Raz áno, raz nie
Existujú dve odpovede na otázku, či sa rozhodnúť pre biele tetovanie. Dôvody PRE hovoria o tom, že je to skutočne jemné, nenápadné a originálne tetovanie.
Dôvody PROTI sú drsnejšie. Hojenie trvá dlhšie, farba bledne a tetovanie má tendenciu deformovať sa. Treba preto zvoliť čo najkvalitnejší atrament, poradiť sa s tatérom a nebáť sa.
"Ja osobne neodporúčam biele tetovanie. Biela farba je len doplnková. Tetovanie sa vpichuje do primeranej hĺbky do kože, ale nad farbou je stále časť kože, ktorá obsahuje pigment. Pri slnení pigment prirodzene stmavne, a teda biela farba pod ním opticky zožltne," hovorí Andrea z Bodliak Tattoo.

Dá sa tetovať na Slovensku?
Nie každý tatér je ochotný ozdobiť telo niekoho iného bielym atramentom. Treba preto zájsť priamo do štúdia a zistiť, či práve tam vám splnia prianie. Štúdií máme síce veľa, no nájde sa len zopár takých, kde biele tetovanie niekedy robili. Otázne je, či budú ochotní ísť do toho znova.

Trendu podľahli aj celebrity
Cara Delevingne, Rihanna, Lindsay Lohan. Asi tri najznámejšie nositeľky bieleho tetovania, ktoré sú dôkazom, že vydrží a je krásne. Je len otázkou času, kedy sa dá viac známych tvárí skrášliť takýmto tetovaním. A možno ho už majú, len sme si ho nevšimli.

Teraz trochu inšpirácie






