Ak sa trochu zaujímate o módu, iste ste si všimli, že veľké reťazce sa často "inšpirujú" tým, čo predvádzajú luxusnejšie značky na svetových týždňoch módy. Na toto kopírovanie sa všetci pozerajú s prižmúrenými očami, módne domy majú aj napriek nemu miliónové obraty.
Loading
...
Španielsku skupinu Inditex, do ktorej patria obľúbené značky Zara, Bershka, Stradivarius či Pull & Bear, teraz prichytili pri takom okatom kradnutí, že autori originálov sa museli ozvať.
Na svojich odevoch a doplnkoch sa neštítili používať motívy, ktoré si "požičali" od nezávislých umelcov či blogerov, pričom si od nich nepýtali žiadne povolenie.
Hoci sa to deje už dlhšiu dobu, skutočná aféra prepukla po tom, čo sa po internete rozšíril príbeh americkej ilustrátorky Tuesday Bassen. Tá svoje výtvory našla okopírované v Zare. Keď sa voči tomu ohradila, zo Zary jej prišla arogantná odpoveď, že ako nezávislá umelkyňa vlastne proti veľkej korporácii nič nezmôže: "Pre nedostatočnú odlíšiteľnosť údajných dizajnov vašej klientky nevidíme dôvod, prečo by si významná časť populácie kdekoľvek na svete asociovala tieto znaky s Tuesday Bassen."
Loading
...
Asi však nečakali, aký shitstorm to rozpúta na sociálnych sieťach a v médiách.
Vysvitlo totiž, že Tuesday nie je jediná, od koho Zara a príbuzné značky ukradli motívy. Rovnaký problém má viac ako dvadsať indie umelcov, medzi nimi aj Adam J. Kurtz, ktorý založil web a kampaň Shop Art Theft. Ním chce upozorňovať na prípady, keď sa Zara viac než inšpirovala cudzou prácou.
Po tom, čo sa o kauza začala zaujímať verejnosť, Zara stiahla kontroverzné položky z predaja a zo svojich stránok. Inditex sa pre Refinery29 vyjadril, že problém vyšetrujú a sú v kontakte s právnikmi Bassenovej, aby sa záležitosť čo najrýchlejšie vyjasnila. Argumentujú aj tým, že za to môžu zahraniční dodávatelia.
Porovnajte si, ako veľmi sa podobajú veci zo Zary na dizajny nezávislých umelcov.
