Tieto tipy by mal poznať každý cestovateľ. Ušetria vám nielen peniaze, ale aj nervy

Výlet nemusí stáť majland.

Cestovanie bez cestovky na vlastnú päsť sa vyplatí, keď viete ako na to. Pokiaľ ste však v tomto smere nováčik, poradíme vám, ako si vyhľadáte lacnú letenku, zbalíte sa do ruksaka, či nájdete lacné ubytovanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Letenky za pár drobných

Najjednoduchšou cestou na vyhľadávanie lacných leteniek môže byť sledovanie známych nízkonákladových spoločností, ako je Ryanair alebo Wizair. Najlacnejšie si zalietame už od plus mínus 20 eur. Ušetriť na bookovaní leteniek sa dá však aj na stránke Azair.eu, kde je vyhľadávanie letov po Európe veľmi rýchle a lacné.

SkryťVypnúť reklamu

Takisto aj Skyscanner vám po zadaní cieľovej destinácie, kde označíte Everywhere a pri dátume zas Whole month, vie vypľuť tie najlepšie ponuky. Stačí si len vybrať. Pri hľadaní leteniek vám môžu pomôcť aj rôzne aplikácie. Jednou z nich je aj Hopper, ktorí vás upozorní na najnižšie ceny letov.

Pokiaľ patríte k skupinke ľudí, ktorí nechcú stráviť pol dňa pri počítači hľadaním najlacnejších leteniek, odporúčame vám sledovať tieto fejsbúkové stránky:

- Kadetade – letom svetom za pár eur

- Letenky za babku

- Fly4free.com

- Zaletsi.cz

Admini na nich takmer každý deň pridávajú rôzne tipy na lacné lietanie po celom svete.

Dôležité je uvedomiť si, že príliš lacné letenky nemusia mať na svedomí len chybné tarify leteckých dopravcov. Za nízkou cenou sa môže skrývať aj počasie, situácia v krajine, nepriamy let alebo aj letisko vzdialené 100 kilometrov od vášho vytúženého cieľa. Je preto veľmi podstatné si ešte pred zabookovaním letenky pozrieť, aké bude v krajine počasie a zhodnotiť, či ste ochotní viackrát prestupovať, poprípade cestovať ďalšiu hodinu z letiska. Pamätajte si, že najdrahšie lety sú počas víkendu. Naopak, najlacnejšie bývajú začiatkom týždňa.

SkryťVypnúť reklamu

Ubytovanie (takmer) zadarmo

Druhým najdôležitejším bodom pri cestovaní do zahraničia je rezervovanie si ubytovania. Niektorí odvážlivci si hľadajú ubytovanie až na mieste. Pokiaľ však nechcete premrhať svoj drahocenný čas, ktorý môžete využiť pri spoznávaní krajiny, nájdite si nocľah ešte doma pred vycestovaním.

Na stránke Booking.com si môžete vybrať z množstva cenovo dostupných ponúk. Ubytovanie si viete filtrovať podľa ceny, typu zariadenia, stravy, vybavenia atď. Pred zarezervovaním izby si nezabudnite ešte pozrieť recenzie. Najlacnejšie prenocujete v hosteloch s viacerými posteľami, najviac zacvakáte v hoteloch blízko centra. Pri ,,masovej“ izbe vám odporúčame zaškrtnúť, o akých spolubývajúcich máte záujem. Keď ste na tripe len samé baby a chcete ušetriť na ubytovaní, určite si zabookujte ženskú izbu.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa naopak považujete za dobrodruhov a radi spoznávate nových ľudí, vykašlite sa na Booking.com a vyťukajte do vyhľadávača Airbnb.com alebo Couchsurfing.com. Pomocou týchto dvoch stránok si môžete prenajať apartmán alebo len maličkú izbičku. Dokonca za nich ani nemusíte platiť. To však len za predpokladu, že si vytvoríte účet a v budúcnosti na oplátku ponúknete ubytovanie u seba doma aj vy. Keď sa neviete vžiť do roly hostiteľa, nocľah si môžete klasicky zaplatiť. Akurát, že vás to vyjde oveľa lacnejšie ako niekde v hoteli. K tomu získate nového priateľa, ktorý vám s radosťou poradí, čo by ste pri návšteve jeho krajiny nemali vynechať, ktorou cestou sa vydať alebo kde sa dá zohnať lacné pivo. Niektorí domáci vám pripravia aj raňajky alebo vás vezmú s partiou večer do ulíc.

SkryťVypnúť reklamu

Zbaliť sa dá aj do ruksaku

Predtým, ako sa pustíte do balenia, by ste si mali pozrieť počasie. Potom si napíšte zoznam a riaďte sa ním. Všetky naskladané veci vám ešte odporúčame zredukovať na minimum. Zamyslite sa nad tým, ktoré veci budete na svojom tripe skutočne potrebovať, a ktoré vám budú len zaberať miesto v cestovnej taške či ruksaku. Aj keď mini balenia sprchových gélov a šampónov vyzerajú tak, že vám vystačia len na dva dni, uisťujeme vás, že to nie je pravda. Polovicu fľašky ešte prinesiete domov.

Pri balení si spomeňte na to, že oblečenie sa vždy dá oprať alebo kúpiť. Dokonca existujú pracie gély v tube, ktoré sú vhodné pre všetky typy látok. Keď sa napriek tejto rade ledva zmestíte do cestovnej tašky, pozrite si video, ktoré vás presvedčí o tom, že všetko, čo potrebujete, sa naozaj zmestí do ruksaka.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Pred odchodom by ste mali ešte vedieť

Skôr než vyrazíte na cesty, nezabudnite si urobiť plán. Napíšte si na papier, čo by ste chceli vidieť a pozrite si ceny vstupného. Dobrými sprievodcami sú napr. Dromedár alebo Walkers.sk.

Rovnako dôležité je zistiť si dopravu z letiska a cestovanie v meste. Nič tým nepokazíte, keď si zadovážite cestovateľský bedeker a pribalíte si ho na cesty. V ňom väčšinou nájdete všetky pamiatky, mapy, reštaurácie, puby či kultúrne možnosti v meste.

Takisto sa oplatí sledovať rôznych blogerov, ktorí vás nielen inšpirujú, ale vám aj poradia. Jednou z najznámejších blogeriek je Janka Schweighoferová, ktorá pravidelne píše na svoj blog Travelhack.me a fejsbúkovú stránku Travel Hacker. Množstvo krásnych a inšpiratívnych cestovateľských blogov nájdete aj na agregátore Bloglovin v sekcii Travel.

SkryťVypnúť reklamu

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu