
1. Park Mill Ends
Ak by ste sa niekedy chceli vybrať do oficiálne najmenšieho parku na svete, treba ísť do Portlandu v Oregone. Pôvodný kruh pre pouličné osvetlenie s priemerom 61 cm sa zapísal ako park do Guinnessovej knihy rekordov v roku 1971.

2. Budova Gate Tower
Čo by ste povedali na to, keby sa kúsok od vašej kancelárie nachádzala diaľnica? V Japonsku je ešte bližšie, ako by ste čakali, pretože prechádza priamo cez tri podlažia administratívnej budovy. Japonskí inžinieri majú občas uletené nápady.

3. Budova X-Seed 4000
A pri uletených japonských budovách ešte zostaneme. Burdž Chalífa v Dubaji je momentálne najvyššia budova sveta, ale v roku 1995 boli hotové návrhy na budovu s výškou 4000 metrov v tvare hory Fuji. 800 podlaží, šírka 6 kilometrov a ubytovanie pre milión ľudí, no ničoho z toho sa asi nedočkáme, keďže odhady nákladov na výstavbu sa pohybujú v sume okolo 1 bilióna dolárov.

4. Tanečný mor v roku 1518
V júli roku 1518 začala v Štrasburgu tancovať žena. Postupne to prepuklo až do davu asi štyristo tancujúcich ľudí, ktorí neprestávali tancovať počas celých týždňov. To si vyžiadalo mnoho ľudských životov pre infarkty a extrémne vyťaženie. Občas proste aktívny pohyb až tak neprospieva.

5. Teoréma nekonečného počtu opíc
Dajte nekonečnému počtu opíc nekonečno času a nekonečne veľa písacích strojov. Začnú ťukať náhodné písmená a dostanete každý text, ktorý bol a bude napísaný, či už ide o vaše milostné smsky alebo kompletné dielo Shakespeara. Naoko nezáživná teória, ale vedci ju používajú pri výskume pravdepodobnosti, teórii paralelných vesmírov, alebo pri skúmaní nekonečna.

6. Roy Sullivan
Ak by ste sa dožili 80 rokov, je šanca, že vás zasiahne blesk, približne 1:10 000. Strážcu parku Roya Sullivana však počas jeho života zasiahol blesk neuveriteľných sedemkrát. Mnoho zdrojov uvádza aj to, že po smrti trafil ešte jeden blesk aj jeho hrob, no táto informácia nebola nikdy potvrdená. Po jeho poslednom zásahu sa mu však podarilo ešte drevenou palicou odohnať medveďa.

7. Syndróm neučesateľných vlasov
Vedecké vysvetlenie, prečo niektorým z nás jednoducho hrebeň naozaj nepomáha, aj keď sa veľmi snažia. Syndróm sa môže prejaviť od troch mesiacov až po začiatok puberty, ale v dnešnej dobe všemožných prípravkov na vlasy je možné túto chybičku krásy efektívne odstrániť.

8. Tillamook Cheddar
V dnešnej dobe internetových celebrít už nie je nič výnimočné, že sa stane váš domáci maznáčik senzáciou. Skutočnou zvieracou celebritou však bol okrem iných aj Jack Russell teriér menom Tillie. Nie každý pes sa môže totižto pochváliť statusom umelec. Jeho obrazy mali dokonca svoje vlastné vernisáže.

9. Umelcovo h*vno
Taliansky umelec Piero Manzoni bol známy pre svoj ironický prístup k avantgardnému umeniu. Medzi jeho najznámejšie "dielo" patrí séria plechoviek, ktoré obsahujú 30 gramov jeho výkalov. Na rôznych aukciách sa predali za sumy presahujúce 100 000 libier za plechovku.

10. Film Logistics
Ak by ste si niekedy chceli pozrieť celú trilógiu Pána prsteňov, zaberie vám to asi jedenásť a pol hodiny. Experimentálny film Logistics však trvá celých 51 420 minút, inak povedané 35 dní a 17 hodín. Ak žijete za polárnym kruhom, je to ideálny film na dlhý zimný večer. Len pre zaujímavosť - najdlhší film, určený na premietanie, je dokumentárny film Resan - 14 hodín 33 minút.

11. Kniha Gadsby
Pozor, nepliesť si s Veľkým Gatsbym. Táto kniha je o upadajúcom meste Branton Hills, ktoré sa snaží zachrániť hrdina John Gadsby a jeho pomocníci. To by nebolo nič prevratné, ak by sa v tejto novele obsahujúcej 50 110 slov nenachádzalo žiadne, ktoré obsahuje písmenko "E". Kniha sa dá nájsť aj online.

12. Pravidlo "malého penisu"
Stratégia používaná autormi prevažne knižných diel. Ak totiž v knihe prehlásia, že ich postava nebola "dobre obdarená", väčšinou sa tým vyhnú žalobám o autorské práva, pretože málokto sa chce prirovnávať k takejto postave.

13. Gay bomba
Zbrane, a špeciálne tie chemické, vedia nahnať strach, ľudstvo sa ich snaží takmer nepoužívať. No armáda USA vyvíjala bomby obsahujúce ženské feromóny, ktoré by v nepriateľských radoch spôsobili, že by k sebe vojaci začali cítiť väčšie sympatie. Tento nápad si dokonca vyslúžil aj IG Nobelovu cenu, ktorá sa dáva nápadom, ktoré vás najprv pobavia a potom prinútia premýšľať.

14. Smrť následkom smiechu
Internetom už dávnejšie kolovala historka o tom ako grécky filozof Chrysippos zomrel smiechom po tom, čo videl, ako sa opitý somár snaží jesť figy. Historicky je však ešte viac prípadov, keď bol smiech to posledné, čo človek spravil.

15. Mesačné stromy
Počas misie Apollo 14 sa na obežnú dráhu Zeme vzalo aj päťsto semienok stromov, ktoré sa po návrate zasiali po rôznych častiach USA, Talianska a a Brazílie. Išlo predovšetkým o javory, sekvoje a borovice. Takže sa dá povedať, že zopár stromov na Zemi má mimozemský pôvod.
