1. Opití a nepozorní vodiči
Nebudeme si klamať, každý vie, že Slováci nie sú práve abstinentský národ. Zlé je to, že niektorí ľudia stále nemajú problém sadnúť si pod vplyvom za volant a ohroziť životy iných ľudí. Človek pod vplyvom alkoholu reaguje úplne inak ako triezvy človek, preto buďte veľmi opatrní, keď vidíte divne idúce vozidlo.
2. Hľadači Pokémonov
Možno sa smejete, čo za hlúposť sme to sem zaradili, ale ako viete, že vám tí Pokémonoví lapači neskočia do cesty niekde na hrádzi iba preto, že im tam aplikácia práve ukazuje akéhosi Pikačua? Veď len v USA hrá túto blbosť 10 miliónov ľudí.


3. Zákony
So zákonmi musíte rátať vo všetkom, čo robíte, vrátane bicyklovania. Zo zákona musíš mať mimo obce na hlave prilbu a reflexné prvky, ale ani v obci ešte reflexné prvky a prilba nikomu neublížili. Bicykel musí byť vybavený dvoma na sebe nezávislými brzdami, zadným odrazovým sklom červenej farby, predným odrazovým sklom bielej farby, odrazovými sklami oranžovej farby na oboch stranách pedálov a najmenej jedným bočným odrazovým sklom oranžovej farby na každej strane kolesa.
Ak používaš bicykel aj za zníženej viditeľnosti, vpredu musíš mať biele svetlo, ktoré musí byť za tmy viditeľné minimálne zo 150 metrov a vzadu červené svetlo. Blatníky a kryty reťazí sú nepovinné. To isté platí aj pre nosič batožiny a sedadlo pre dieťa, musia byť však pevne a bezpečne prichytené k bicyklu. Za porušenie niektorého z týchto zákonov hrozí pokuta až do výšky 100 €.

4. Chodci
Na bicykli vám budú pripadať ako pomalé tvory, ktoré všade zavadzajú. Na chodníku, pred obchodom, na ceste, všade. A nemôžete ich len tak zrážať, pretože aj za to vám hrozí pokuta.

5. Bezohľadní vodiči kamiónov
Zvyčajne poľskí alebo ukrajinskí vodiči kamiónov, ktorí namiesto povinného spánku pijú na pumpe lacnú vodku a jediné, čo ich zaujíma, je čas doručenia naloženého tovaru. Je im úplne jedno, aká široká je vozovka, že ste na bicykli oveľa menší a zraniteľnejší, s čistým svedomím prefrčia okolo vás 100-kilometrovou rýchlosťou. Jazda vedľa kamiónov je dosť nebezpečná a niekoľko jedincov už na to doplatilo vlastným životom.

6. Policajti
Kaliho chalani sú špeciálna kapitola. Radi rozdávajú pokuty a tie sa dajú napariť aj cyklistom. Najčastejšie za jazdu mimo obce bez prilby alebo za nedostatočné osvetlenie.
Ale majú aj dobrú funkciu - dávajú cyklistom fúkať, či nepili alkohol. A to je dôležité.

7. Pešie zóny
Pešie zóny sú jednoducho pešie. Môžete tam ísť peši, nie na bicykli. Čo je logické, centrá miest nie sú stavané na pretekanie sa. Za jazdu na bicykli v pešej zóne môžeš dostať pokutu.

8. Zlodeji
Ak si kúpite bicykel, určite si k nemu zožeňte aj zámok. Nikdy totiž neviete, či svoj (neraz drahý) kúsok neuvidíte u niekoho iného alebo na šrotovisku. Niekto totiž čaká iba na to, kedy ho necháte opustený bez dozoru.

9. Zlé dopravné značenie
Žijeme na Slovensku, kde nie je dostatok značiek pre motoristov, nieto ešte pre cyklistov. Často netušíte, kadiaľ máte ísť, kde sa cesta končí, kde začína, kam môžete ísť, kam nesmiete, ktorá je hlavná cesta, ktorá vedľajšia, čo je pre cyklistov, čo iba pre autá. A potom dostanete pokutu od policajta, že čo ste nevedeli, že tu sa nemôžete bicyklovať.

10. Neporiadok na ceste
Mnohí ľudia stále nechápu, že hodiť sklenenú fľašku o zem nie je vôbec vhodné, rovnako ako nosiť drevo cez cestu. Nehovoriac o pracovnej zanietenosti tých, ktorí tie cesty majú upratovať. A potom sa čudujete, prečo tak často mávate defekty.

11. Nedostatok cyklotrás
V súčasnosti je na Slovensku niekoľko tisíc kilometrov cyklistických chodníkov, ale to je stále málo oproti iným európskym krajinám. O Holandsku či Dánsku ani nesnívajme, ale pozrime sa, ako je to v susednom Česku či v Rakúsku.
