Reportáž: Boli sme na slovenskom kole medzinárodnej súťaže v kórejskom pope

K-pop je fenomén, ktorý obdivuje čoraz viac tínedžerov aj na Slovensku.

Kinosála spoločenského domu Nivy v bratislavskom Ružinove bola plná, niektorí návštevníci sedeli na schodoch a človek mal pri vstupe do sály pocit, že sa v nej koná podujatie svetového formátu. V hľadisku zaplnenom hlavne staršími tínedžermi som zahliadla aj niekoľko ľudí v kostýmoch a farebných parochniach. Nešlo pritom o premiéru žiadneho nového superhrdinského filmu, ale o kvalifikačné kolo K-Pop World Festivalu na Slovensku.

Kórejská hudba nie je len Gangnam Style

K-pop World festival je každoročná súťaž, ktorú organizuje juhokórejské ministerstvo zahraničných vecí. Po niekoľkých kvalifikačných kolách sa koná finále v kórejskom Changwone. Súťaž slúži okrem iného aj na šírenie kórejskej kultúry. Je podporovaná tiež ministerstvom kultúry a juhokórejskými veľvyslanectvami po celom svete. Fanúšikovia K-popu predvedú na kvalifikačnom kole vo svojej krajine spevácke alebo tanečné vystúpenie na hudbu kórejských interpretov a jeden najlepší z každej kategórie postúpi do celosvetovej kvalifikácie, odkiaľ sa môže dostať do finále.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pod pojmom kórejská hudba si asi väčšina z vás predstaví Gangnam Style, keďže (podobne ako ja) žiadneho iného kórejského speváka okrem PSY-a nepoznáte. Ak však patríte medzi neskôr narodených alebo máte mladšieho súrodenca, určite ste si všimli, že K-pop začína v posledných rokoch nadobúdať popularitu aj u nás.

Už počas prvých vystúpení bolo jasné, že v K-popovej komunite sa všetci poznajú. Súťažiaci v kórejčine spievali pesničky svojich obľúbených interpretov a publikum ich nahlas povzbudzovalo a spievalo s nimi. "Ideeeeš! Dáš to, si super!" ozývalo sa z publika, kým nervózna súťažiaca stála pri schodoch na pódium a čakala na uvedenie. Bolo vidno, že všetci vystupujúci venovali veľa času príprave. Niektorým sa darilo lepšie, niektorým horšie, podpora divákov bola však pri všetkých obrovská.

SkryťVypnúť reklamu

Otec K-popovej komunity na Slovensku

Súťažilo sa 2 kategóriách, ktorými sú spev a tanec, pričom v oboch vystupovali skupiny aj jednotlivci. Súťaž mala 2 kolá - v prvom vystúpilo všetkých 16 jednotlivcov a skupín, z ktorých vybrali niekoľkých finalistov. Z druhého kola vzišli víťazi. 

Finalistov vyberala porota zložená z troch členov. Jedným z nich bol DJ Ondro. "Som v podstate zakladateľom K-popovej komunity na Slovensku. Takmer všetkých ľudí, ktorí tu sú, poznám. Na Facebooku mám skupinu DJ Ondro K-pop Weekend, ktorá sa za tri roky rozrástla na viac ako 450 ľudí," hovorí. " V každej hudbe niečo je, či už počúvaš latinskoamerickú alebo balkánsku hudbu, každá má niečo do seba. K-pop je štýl, ktorý je populárny na celom svete. U nás sa začal presadzovať pred troma rokmi, keď sa začal hrať na akciách ako je AnimeSHOW či Comics SALÓN, kde boli aj vystupujúci."

SkryťVypnúť reklamu

Čo je však na K-pope také špeciálne? "Kedysi som hrával komerčnú hudbu. Pozerával som anime a zaujímal som sa o japonské a kórejské veci a tak som sa dostal ku K-popu. V roku 2012, keď sa organizoval prvý Hangukon, teda festival kórejskej kultúry, som sa rozhodol, že zorganizujem K-popovú diskotéku. Niekto možno povie, že kórejská hudba je hovadina, lebo sa opičí po americkej. Niečo na tom je, ale aj my sa opičíme po Američanoch, nemyslím si, že je to o tom. Ľuďom sa to vtedy zapáčilo, a keď som na festival o rok prišiel znova a mal som úspech, povedal som si, že sa osamostatním a skúsim to na vlastnú päsť. Od roku 2014 sa tomu venujem sám." 

Mesiace driny

Väčšina účastníkov a divákov má podľa Ondrových slov od 16 do 20 rokov. Príprave venujú dlhé mesiace. Učia sa kórejské texty, snažia sa zdokonaliť si výslovnosť a nacvičujú choreografie, aby mohli súťažiť na finále svetového K-popového festival v Changwone. Vyhrať môže ktokoľvek - medzi doterajšími výhercami sa nájdu Česi, Íri, Fíni aj Uzbeci. 

SkryťVypnúť reklamu

Ku K-popu sa väčšina súťažiacich dostala práve cez Ondra a jeho facebookovú skupinu. "Vždy som chcel tancovať. Ku k-popu som sa dostal cez kórejský kultúrny festival Hangukon, kde som stretol DJa Ondra. Je to hudba, na ktorú sa skvelo tancuje a sú na ňu skvelé choreografie. Nie je to len o hudbe, skoro ku každej pesničke je aj super choreografia. Túto sme nacvičovali od februára, ale už sme s ňou predtým vystupovali. Ja som sa pridal k už existujúcej skupine, ktorá hľadala tanečníka do choreografie," hovorí Marek z tanečnej skupiny Omega Ace.

"O súťaži sme sa dozvedeli cez facebookovú skupinu DJa Ondra. Keď to tam nahodil, rozhodli sme sa, že to skúsime," hovorí Martina zo skupiny Blast, ktorá coveruje pesničky od skupiny 2ne1. Choreografiu nacvičovali počas dvoch mesiacov cez víkendy.

SkryťVypnúť reklamu

Nejde len o výsledok

Porota rozhoduje o postupujúcich na základe viacerých kritérií. Pri speve sa hodnotia tri veci: hlas, znalosť kórejčiny a stage charisma, čiže vystupovanie a schopnosť zaujať. Pri tanci je to choreografia, technicka jednotlivcov (ktorá sa priemeruje s ohľadom na počet členov) a celkový dojem.

"Napočúvali a napozerali sme si pôvodné pesničky, aby sme vedeli, ako by mali znieť a vyzerať. Nemôžeme to úplne porovnávať, ale chceme vedieť, čo naši interpreti dokážu z tej hudby vyťažiť a aký je ich prínos. Ja to hodnotím tak subjektívno-objektívne, záleží dosť aj na tom, ako ma to osloví," vysvetľuje ďalší z porotcov. "Ale hlavne sa snažíme byť pri hodnotení čo najláskavejší. Tí ľudia si to úplne idú, neskutočne si to užívajú a vidno, že svoj voľný čas venovali niečomu, čo ich baví. Prepadli tomu, a je jedno, či to robia dobre alebo nie. Čo je vlastne dobré a čo nie? Je to veľmi subjetívne, preto hodnotím nielen výsledok, ale aj celý ich prístup. Vidno, že všetci do toho dávajú 100 %."

SkryťVypnúť reklamu

V druhom kole sa nám v oboch kategóriách predstavili finalisti a počas speváckych vystúpení prekvapivo veľa ľudí divákov potichu spievalo so speváčkami. Pred vyhlásením výsledkov sa v kinosále odohrala scéna tak trochu ako z muzikálu - kým sa porota radila, viacerí súťažiaci z rôznych skupín vybehli na pódium a začali spolu tancovať. Bolo jasné, že choreografiu poznajú všetci, dokonca aj niektorí diváci, ktorí tancovali mimo pódia.

Tá dnešná mládež...

Keď na pódium vystúpila moderátorka pripravená vyhlásiť výsledky, bolo jasné, komu fandí publikum. "Keď nevyhrá Phoenix, tak uvidíš!" ozvalo sa. "Čo urobíš, zbiješ ma na chodbe?" zasmiala sa moderátorka a oznámila výsledky. Vďakabohu jej nič nehrozilo, keďže tanečná skupina Phoenix vyhrala vo svojej kategórii. Víťazkou druhej kategórie sa stala speváčka, ktorá si hovorí Lina Kei.

SkryťVypnúť reklamu

"Učím sa po kórejsky, viem základy a nejaké veci rozumiem aj v pesničkách, ale zatiaľ neviem plynule rozprávať. Obe pesničky, ktoré som si vybrala (v predkole aj vo finále) boli také jednoduchšie. Sú to pesničky zo seriálov, o láske a podobne, text nebol pre mňa ťažký. Na prípravu mi stačili dva týždne, keďže jednu z nich som spievala už niekoľkokrát predtým. Je možné, že ďalej budú lepší speváci a do finále v Kórei sa nedostanem, ale už len to, že som vyhrala na Slovensku, je super pocit," zhodnotila po súťaži víťazka Lina Kei.

Aj napriek tomu, že som ani po tomto podujatí nepochopila šialenstvo okolo K-popu (každému sa nemôže páčiť všetko), bol to zaujímavý zážitok. Niektorí ľudia radi hovoria, že mladí sa stále len flákajú, hrajú počítačové hry a nič nerobia. Podujatia ako je toto však dokazujú opak. Existujú aj mladí ľudia, ktorí sú ochotní zasvätiť svoj čas tancu, spevu, či dokonca šitiu kostýmov, len preto, že ich to baví a nie preto, že by z toho mali niečo mať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu