Vo Fínsku úspešne bojujú so šikanou na školách. Aj pomocou počítačovej hry

Áno, aj počítačové hry vedia vychovávať k lepšiemu.

Fínsko, podobne ako ostatné škandinávske krajiny, patrí už dlho rokov medzi štáty s najlepším vzdelávacím systémom na svete. A dokazuje to aj najnovším projektom proti šikane na školách.

Projekt má názov KiVa, čo je skratka fínskeho "kiusaamista vastaan" a v doslovnom preklade znamená "proti šikanovaniu". Vymysleli ho na fínskej University of Turku a odvtedy sa stihol rozšíriť aj do Belgicka, Estónska, Talianska, Holandska, Švédska či Španielska a Argentíny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súčasťou kampane sú prednášky pre rodičov aj profesorov, no veľká časť je venovaná takzvaným "bystanders" - študentom, ktorí priamo nie sú obeťou šikany, ale sú jej svedkami. Ako uviedla pre Upworthy Jaana Juvonen, profesorka na Kalifornskej univerzite v Los Angeles, práve žiaci, ktorí sa šikane prizerajú, môžu byť najviac efektívni pri jej odhaľovaní a zastavení.

SkryťVypnúť reklamu

A práve prizerajúcim sú určené aj počítačové hry a simulácie. V nich sa môžu virtuálne rozhodnúť, či a ako obeti šikany pomôžu. Každý krok pritom vedie k ďalším následkom, preto si "hráči" musia dobre rozmyslieť, čo urobia. Hra študentov učí aj to, ako sa správať k novým študentom, ktorí sú často obeťou šikanovania - byť viac empatickí a prívetiví. Po každom kroku sa v hre objavujú rady a spätné väzby.

A naozaj to funguje.

Jaana Juvonen a spolupracovníci z Kalifornskej univerzity vo svojom výskume zistili, že vo Fínsku program znížil pravdepodobnosť šikany o tretinu až polovicu. KiVa taktiež znížila príznaky depresie u 4 percent šiestakov, ktorí boli šikanovaní minimálne raz za týždeň. U 15 percent šiestakov, ktorých niekto trápil aspoň raz za mesiac, výskum zistil zvýšenie sebavedomia. 

SkryťVypnúť reklamu

"Zistili sme, že KiVa nielenže zlepšuje to, ako študenti vnímajú školské prostredie a šikanu, ale pomáha aj tým, ktorí už sú šikanovaní a zlepšuje ich mentálne zdravie," povedala Juvonen, ktorá sa venuje výskumom šikany viac než 20 rokov.

Načítavam video...

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu