
Vysoké Tatry
1. Malá Studená dolina a chaty na trase
Ak ste ešte neboli v Tatrách alebo váš cieľ bol iba Hotel FIS a lyžiarske stredisko, tak si prejdite trasu cez Malú Studenú dolinu s jej horskými chatami.

Náročnosť: 2
Hneď na úvod môžete použiť pozemnú lanovú dráhu zo Starého Smokovca na Hrebienok – ušetríte si energiu a hodinovú prechádzku. Odporúčame ísť skoro ráno, aby ste si mohli užiť krásu vyľudnených hôr, už o pár minút neskôr sa to môže zmeniť na menšiu masovku.

Na trase máte možnosť vidieť nádherné drevené mosty a množstvo vodopádov. Na horských chatách si môžete oddýchnuť, využiť bufet, doplniť si turistické pečiatky a suveníry.

2. Výstup na Bystrú
Táto trasa patrí k najkrajším v Západných Tatrách. Určite neoľutujete. Potôčiky, vysokohorské prostredie, hrebene a možno zazriete aj medveďa.

Náročnosť: 3
Nenechajte sa na úvod odradiť začiatkom trasy, ktorá vedie cez oblasť, v ktorej sa spracováva kalamitné drevo a po dažďoch sú chodníky bahnité. Po asi hodinke chôdze sa dostanete do otvorenej Bystrej doliny, ktorá vás uchváti svojou krásou.

3. Bielovodská a Javorová dolina na jeden záťah
Trasa pre masochistov a makačov, ktorú si môžete rozložiť pokojne na dva dni s medzispánkom.

Náročnosť: 4
Bielovodská dolina, ktorá je výsledkom ľadovcovej činnosti na Slovensku, je neskutočne fascinujúca. Dolina je pomenovaná podľa Bielej vody. Prvé serpentíny vám ukážu majestátnosť našich Tatier na severnej strane a taktiež pohľad na vodopády.

4. Sedlo Prielom a Východná Vysoká
Táto turistika opäť ponúka veľa skál, kosodreviny, vodopádov, plies a aj kamzíka môžete stretnúť. Túru môžete rozdeliť na dva dni s prenocovaním na Zbojníckej chate, ale dá sa stihnúť aj za jeden deň. Avšak ranné zobudenie na chate vám umožní vychutnať si prázdne chodníky a máte možnosť stretnúť kamzíkov a svišťov. Zážitok na celý život.

Náročnosť: 4
Keďže táto túra prechádza mnohými úsekmi, ktoré sú sutinového charakteru, odporúčame vám pevnú obuv. Pomôžu vám aj roxorové uchýtky, ktoré sú upevnené v skalách.

Zostup z Velickej doliny je krásnou prechádzkou cez kosodrevinový úsek, ktorý vás nabije energiou na posledné kilometre do cieľa.

5. Niečo pre rodičov s aktívnymi deťmi
Ak máte doma dieťa, ktoré nie je pecivál a už nejaké turistiky s vami absolvovalo, tak vyskúšajte jeho kondičku na tejto trase. Decká dosiahnu výšku nad 2 000 m n.m., možno uvidíte svište aj kamzíky, a najmä ich aj seba poriadne vyšťavíte.

Náročnosť: 3
Odporúčame absolvovať trasu v letných mesiacoch - v júli by mal byť sneh na chodníkoch už roztopený, i keď sem tam sa nájdu miesta, kde si môžete zaspomínať na zimu.

Po ceste na Téryho chatu, ktorá je prvá celoročne otvorená chata, je možné si dať pauzu na Zamkovského chate. Ďalej sa môžete kochať vodopádmi, dolinami a pre deti budú určite zaujímavé úseky s pomocnými reťazami. Cieľ je Chata pod Rysmi, ktorá je otvorená od 16. júna do 31.októbra, potom nastáva zimná uzávera. Chata pod Rysmi je najvyššie položená chata vo Vysokých Tatrách, nachádza sa vo výške 2 250 m n.m.

Túto náročnú trasu odporúčame absolvovať s deťmi, ktoré sú odvážne, skúsené a majú dobrú motoriku, nakoľko sú na trase úseky s reťazami a serpentínami. Takisto odporúčame začať túru v skorých ranných hodinách, aby ste sa vyhli poobedňajším búrkam.

Nízke Tatry
6. Zverinec Nízkych Tatier
Ak túžite po stretnutí s voľne žijúcimi zvieratami v Nízkych Tatrách, tak je táto trasa pre vás tou pravou. Pôjdete z Čertovice do Demänovskej doliny cez Ďumbier a Chopok, aj s medzispánkom.
Náročnosť: 2
Začiatok trasy je na autobusovej zástavke sedlo Čertovica, na ktorej spolu s vami vystúpi nejeden turista. Na Štefánikovej chate si doprajte odpočinok, nie je sa kam náhliť. Cestou ďalej môžete pozorovať kamzíky, ktoré sú síce veľmi plaché, ale určite dovolia aspoň jednu fotku na Facebook.

Prvým vrcholom je Ďumbier, ktorý vám umožní pokochať sa výhľadmi na hrebene Nízkych Tatier a pokiaľ je krásne počasie, môžete vidieť vrcholy Západných a Vysokých Tatier. Smerom na juh zazriete Slovenské rudohorie.

Prespať môžete na Kamennej chate pod Chopkom. Z okolitých dolín sa môžu ozývať jelene a ich ručanie, ak vychytáte na jeseň ruju. Večer sa blíži a vy si môžete vychutnať gýčový západ slnka, ktorý uchváti naozaj každého. Ak ste skutoční milovníci hôr, tak si nenecháte ujsť východ slnka, ktorý je rovnako očarujúci.

Prechod cez hrebene je fascinujúci. Nedá sa ani slovami opísať tá nádhera, ktorú stvorila príroda. Opäť môžete naraziť na plachých obyvateľov hrebeňov – kamzíkov. Po prechode do kosodreviny môžete vidieť stopy medveďov. Príchod do Demänovskej doliny pôsobí ako jeden veľký paradox, na jednej strane krásna príroda a na druhej strane nechutný zásad človeka v podobe reklamných billboardov a bagrov.
7. Príroda a história v Šumiaci a Telgárte
Turistika, ktorá nevyzerá podľa mapy dlhá, ale keď si pozriete prevýšenie, tak zistíte, že si prídete na svoje.
Náročnosť: 4

Začiatok trasy je v obci Šumiac, kde môžete navštíviť súkromné múzeum zvoncov a spriežovcov – viac ako 2 000 zvoncov z rôznych kútov sveta. Okrem zvoncov tu nájdete aj iné zachované veci z histórie, od vybíjaných opaskov až po dobové kuchynské pomôcky.

Smerom hore vedie krížová cesta a na vrchole Predného sedla sa začnú objavovať prvé skalnaté útvary. Na Kráľovej holi stojí strom zelený...a nie jeden. Ak vychytáte krásne počasie, tak sa môžete tešiť na nádherné panoramatické výhľady z Kráľovej hole, ktorá je vo výške 1 946 m n.m.. A opäť sa stretávame s históriou Slovenského národného povstania – práve tu mala stanovisko partizánska brigáda zvaná Jánošík.

Prudký výstup je predzvesťou prudkého zostupu, ktorý vás dovedie do Telgártu, kde si môžete zložiť batohy a dať si odmenu v miestnej krčme. Telgárt bol počas II.svetovej vojny vypálený a k tejto udalosti stojí pri obecnom úrade pamätník.

8. Náučný chodník Kvetnica
Nenáročná turistika obohatená krásnymi výhľadmi. V tejto oblasti sa mestské lesy Poprad činili a vytvorili niekoľko nenáročných okruhov.
Náročnosť: 1

Už na úvod vás informačný panel oboznámi o všetkých okruhoch. Pod Krížovou môžeme vidieť nádherný pohľad na Vysoké Tatry a skúsiť si znalosť vrcholov. Okrem flóry, ktorá je v každom lese nádherná, možno budete mať šťastie na stretnutie so srnkami alebo muflónmi.

Po ceste sa môžete kochať kaskádovitým potôčikom, ktorý ústi do Hornádu. Postupným klesaním sa dostávate do cieľa. Táto turistika je ideálna pre deti, ktoré ešte len začínajú s túrami.

Vďaka náučnému chodníku sa dozviete mnoho o flóre – najmä o stromoch. Chodník prechádza ihličnatým lesom a na záver prejdete do listnatého lesa až lúky. Náučné tabule budú zaujímavé ako pre vás, tak aj pre deti, ktoré sa dozvedia mnoho nových informácii, ktoré sa v škole nenaučia.
9. Náučný chodník Pavčia Lehota
Opäť nenáročná turistika vhodná aj pre deti. Demänovská dolina ponúka veľa možností, ako si vychutnať nádheru prírody na Slovensku. Pavčia Lehota je malá podhorská dedinka pri vstupe do Demänovskej doliny. Kúsok nad ňou je stredisko Žiarce, v ktorom sa nachádza cez leto namiesto snehu bobová dráha. Tá je atrakciou nielen pre deti. Ide o najstrmšiu bobovú dráhu na Slovensku.

Náročnosť: 1
Náučný chodník má 11 tabúľ a vežu s výhľadom na Vysoké Tatry, Západné Tatry, Malú Fatru, Nízke Tatry a Veľkú Fatru. Pastviny a ovečky na nich vás úplne zrelaxujú a zabudnete na všetok zhon z pracovného týždňa. Zastávka Nad Dedinou ponúka drevený artikulárny kostol, ktorý patrí medzi najväčšie drevené stavby v strednej Európe.

Najvyšší vrch trasy je kopec Jelie, ktorý bol v minulosti zalesnený. Dnes sa tu však nachádzajú najmä kríčky maliny horskej. Rakovský potok je na jar plný vody, no cez leto je ho problém nájsť medzi porastom. Je však veľmi čistý a môžete v ňom vidieť raky a pstruhy potočné.

V prírodnej rezervácii Jelšie môžete v ranných skorých hodinách alebo podvečer vidieť voľne sa pásť jeleniu zver. Na záver trasy, keď sa opäť dostanete do Pavčej Lehoty, na námestí navštívte pamätník padlým hrdinom Slovenského národného povstania.
Rada na záver:
V lete sledujte predpovede počasia a dbajte na výzvy Horskej záchrannej služby. Chcete sa predsa vrátiť do cieľa v plnej zostave.