Dnešný zápas našich futbalistov s Anglickom môže mať vplyv nielen na postup do osemfinále, ale aj na vystúpenie Británie z EÚ.
V komentári pre Washington Post to uviedol Jamie Gruffydd-Jones. Viaceré výskumy totiž ukazujú, že výsledky športovcov ovplyvňujú nálady fanúšikov a tým aj ich politické postoje. Referendum o vystúpení Británie z Európskej únie bude vo štvrtok 23. júna. Tri dni pred referendom odohrajú na ME vo futbale zápasy tímy Anglicka, Walesu aj Severného Írska.
Ako môžu ich výkony ovplyvniť Brexit?
Výskum z Ameriky z roku 2010 dokazuje, že športové výsledky v predvolebnom období môžu významne ovplyvniť voľby. Keď miestne tímy vyhrali futbalové zápasy, počet hlasov ich fanúšikov pre súčasného prezidenta Barracka Obamu stúpol v priemere o 1,5 percentuálneho bodu. Dopad na hlasovanie bol ešte výraznejší, ak tímy vyhrali neočakávane. Vďaka víťazstvu mali totiž fanúšikovia lepšiu náladu, mysleli pozitívnejšie a boli spokojní s vtedajším vedením krajiny. Preto boli náchylnejší zvoliť rovnaké vedenie znova.
Túto hypotézu potvrdil aj ďalší prieskum z Northwestern University. Jeho autori zisťovali politické postoje študentov Ohio State University a University of Oregon pred a po zápase medzi univerzitnými futbalovými tímami. Ohio vyhralo 42:20 a medzi jeho študentmi vyhral prezident Obama - oproti situácii pred zápasom si po víťazstve polepšil o 6.5 percent. U študentov Oregonu, ktorých tím zápas prehral, klesla podpora Obamu o 6.3 percenta.
Vplyv fanúšikov na EÚ dokázal aj šampionát v roku 2008.
Postoje k Európskej únii sa menili aj u fanúšikov Francúzska počas majstrovstiev Európy v roku 2008. Ich tím remizoval s najslabším tímom skupiny - Rumunskom, prehral s Holandskom aj Talianskom a Francúzi tak skončili na poslednej priečke v skupine. Klesla aj dôvera Francúzov v Európsku úniu - na vzorke 225 ľudí klesla spokojnosť s EÚ z 36,6 percenta na 29,7 percenta.
Pozoruhodné je, že fanúšikovia Holandska, ktorých tím vyhral 3:0 nad vtedajšími majstrami sveta Talianmi, a následne aj dva ďalšie zápasy, svoje postoje k EÚ takmer nezmenili.

Zdá sa, že pozitívny výsledok nemá na politické rozhodnutia voličov vplyv. Naopak, ak tím prehrá, podľa Jamieho Gruffydd-Jonesa fanúšikovia svoju depresiu a sklamanie spájajú s politickými lídrami a autoritami. V tomto prípade s Európskou úniou.