V deväťdesiatych rokoch minulého storočia vypukla panika s narastajúcim počtom nakazení AIDS. Práve z tohto dôvodu sa mnoho škôl rozhodlo študentom zjednodušiť prístup k prezervatívom. Nádejali sa, že ochránia mladých ľudí pred pohlavne prenosnými chorobami a takisto pred neželaným tehotenstvom.
V druhom prípade došlo k presnému opaku. Počet tehotenstiev u násťročných začal vzrastať.
Nová štúdia poukazuje na to, že toto opatrenie zjavne zlyhalo. Zistilo sa, že vďaka voľnému prístupu ku kondómom na školách vzrástol počet neplánovaných tehotenstiev o 10 %. Prečo je to tak, štúdia neobjasňuje. Vyskytlo sa však niekoľko teórií.
Jedna z nich poukazuje na to, že tento jav sa vyskytuje najmä na školách, ktoré okrem samotných kondómov neposkytovali žiadne poradenstvo. Školy mali pocit, že podnikli určité opatrenia a tým to považovali sa uzavreté. Naopak na školách, ktoré naďalej podporovali antikoncepčný program, počet tehotenstiev stagnuje, až klesá.
Ďalšou možnosťou by mohla byť zvýšená sexuálna aktivita spôsobená bezplatnou distribúciou antikoncepčnej pomôcky. S kondómami poruke sa tínedžeri rozhodli mať sex aj v situáciách, keď by inak povedali nie. Upadol aj záujem mnohých mladých žien o iné antikoncepčné alternatívy. Celú štúdiu si môžete prečítať na tomto odkaze.
