1. Naučte sa ďakovať
Pracovali ste na niečom pekne dlho a v kútiku duše ste si istí, že ste to urobili najlepšie, ako ste vedeli. Vidíte, ako sa niekto nadchol pre vašu prácu a chce vás pochváliť?
Nechajte ho povedať to! Neprerušujte ho slovami “Ech, to nič nebolo.”
Seriózne, nechajte ho dopovedať všetky oslavné piesne. Nadýchnite sa a nepokašlite to. Povedzte “Ďakujem. Som rád/rada, že sa vám moja práca páči.”

2. Nestresujte z prejavu na verejnosti
Strachom z rozprávania (odborne glossofóbiou) trpí veľké množstvo ľudí. To vás však neospravedlňuje!
Ako to prekonať? Rozhodne si nepredstavujte všetkých nahých. Ani len v spodnom prádle. Ale uvedomte si, že sú to len ľudia. Prišli, aby si vás vypočuli a rozhodne nechcú počuť žiadne roztrasené mumlanie. A hlavne, pravdepodobne je väčšina z nich šťastná, že nie sú na vašom mieste, lebo by sa asi zrútili od trémy.

3. Používajte dáta a fakty
Nič nie je horšie ako nejasné domnienky o tom, čo by asi mohlo byť v teoretickej rovine, keby bola konštatácia hviezd tak a onak. Využívajte internet na viac ako len Facebook a Gmail, veď prístup k informáciám nebol nikdy jednoduchší. A aj keď ste to nechceli počuť - skamaráťte sa s Excelom.

4. Vstávajte skôr
Nie, nik netvrdí, že máte vstávať o 4:30 ako zopár expertov, ktorí o tom napísali už nejeden článok. Rozumne si ale rozrátajte čas tak, aby ste ráno všetko stíhali. Možno vám úplne pomôže vstať hoci len o 15 minút skôr a ráno si stihnete urobiť raňajky, nezapustíte korene v zápche alebo si stihnete prečítať ďalšiu kapitolu v knihe, ktorú ste začali čítať v decembri. Pohodové ráno vás nakopne do pohodového dňa.

5. Prijímajte kritiku
Keď človek pochopí, že kritika je to, čo ho posunie vpred, čo ho prinúti vidieť veci z rôznych uhlov a stále sa kadečomu ešte priučiť, začne byť za ňu dokonca vďačný.
Navyše pamätajte, že s kritizujúcim je to niekedy ako s pavúkom - bojí sa vás viac ako vy jeho. Preto sa naučte prijímať kritiku, vypnite svoj inštinkt sebaobrany a buďte vďační práve tým, ktorí sa vám neboja povedať, čo si skutočne myslia.

6. Kritizujte
Tento bod vás na prvý pohľad určite potešil viac, no ruku na srdce, koľkokrát naozaj poviete, že sa vám niečo nepáči a koľkokrát len kývnete rukou a radšej neriešite? Takzvaný mámvpi*izmus je nám mnohým dosť známy. Naučiť sa, ale kritizovať, samozrejme konštruktívne, tak, aby ľudí váš názor zaujímal a vážili si ho, nie aby vám chceli nasypať soľ namiesto cukru do kávy.

7. Zvládajte konflikty
Či už kritizujete, alebo ste kritizovaní, niekedy pokus o konštruktívnu kritiku vyústi v konflikt. Nemáte radi konflikty, tak radšej pristúpite na kompromis, ktorý sa vám vôbec nepáči, a potom ohovárate druhého za chrbtom?
Naučte sa radšej počúvať, diskutovať, a pre istotu ešte raz počúvať. Možno prídete spoločne na omnoho lepšie riešenie.

8. Cvičte
Snáď ste si nemysleli, že tento bod vynechám. Cvičenie je dobré nielen pre fyzickú, ale aj pre mentálnu kondíciu. Ak ste z tých, ktorí na to nemajú čas, nájdite si ho.
Ak nemáte radi behanie, nebehajte. Ak nemáte rád preplnené fitká, tak tam nechoďte. Nájdite si ale niečo, čo vás baví.
Nebaví vás žiadna aktivita, čo? Tak skúste niečo, čo neznášate najmenej. Budete spokojnejší a bude sa vám lepšie rozmýšľať.

9. Učte sa
Celoživotné vzdelávanie vás udržiava v strehu a váš mozog vám za to v 80-tke poďakuje - pretože to ešte zvládne. Ak vám oblasť, ktorú študujete či v ktorej pracujete, už lezie krkom, začnite sa venovať niečomu úplne inému. Aj IT developer môže vedieť skvelo variť a aj učiteľka dejepisu môže perfektne hrať na bicie a ovládať všetky druhy húb. Ani neviete, kedy vám vaša vedomosť navyše môže prísť vhod.

10. Naučte sa klásť otázky
Poznáte tie výťahové rozhovory, keď sa snažíte trápne ticho prerušiť otázkou “Noo, a ako to ide?” a uspokojíte sa s odpoveďou “Ále, celkom to ide” a ticho pokračuje ďalej?
Posnažte sa a skúste klásť normálne otázky, z ktorých môže vzísť celkom príjemný rozhovor a navyše sa čo-to dozviete o spolucestujúcom. Rovnako vám dobre formulované otázky pomôžu aj popri štúdiu či v práci.

11. Počúvajte
Keď už sme pri tých otázkach, dôležité je tiež vedieť skutočne počúvať. Zachytíte meno pri zoznamovaní na prvýkrát? Keď niekto začne vetu “nič v zlom ale….” viete, ako ju dokončil, alebo už máte na jazyku niekoľko slovných guliek, ktorými sa budete brániť?
Aktívne počúvanie vám ušetrí čas a niekedy aj nervy. Navyše, takúto dnes už ojedinelú vlastnosť ocenia aj ostatní.

12. Priznajte chybu
Čo je krajšie ako to, že sa naučíte ľuďom ďakovať? Priznať, že ste sa pomýlili. Vidieť okrem chýb u iných aj tie vlastné vám pomôže mať na veci čistejší pohľad.
