1. Pohovor
Nečakajú iba na vás. Na to pracovné miesto sa hlásilo ďalších 1000 novodobých otrokov.
Nepýtajte si veľa cashu a len prikyvujte. Aj na nadčasy, aj na prácu cez víkendy. Ak vás zavolali na druhé kolo pohovoru, tak to znamená, že ste dobre prikyvovali. Keďže je ešte tretie kolo, tak si taktiku prikyvovania udržte.

2. Prvý deň
Prvé dni si vypočujete toľko informácii, že jediné, čo si zapamätáte, bude to, aké benefity na vás čakajú.
Upozornenie: Benefity, na ktoré máte nárok až po odpracovaní šiestich mesiacov alebo rovno celého roka, musíte odmakať. To aby ste si užili poukaz na sociálne vyžitie, na ktoré aj tak nebudete mať čas.

Keď budete mať úvodné školenia za sebou, je čas spoznať sa s ďalšími zajacmi. Všetci sú zahľadení do monitorov a len na sekundu odvrátia zrak, aby vám mohli potriasť rukou. Majte pevný stisk, inak vás budú ohovárať, že ste ako mŕtva ryba.
Ruku máte už tak spotenú a obchytkanú, že by sa na tom ukojili vedci z WHO. No a kolegov máte toľko, že už ani neviete, ako sa volala tá blondína, ktorá vám prvá podávala ruku. Dve mená, ktoré si musíte zapamätať, sú meno šéfa a meno sekretárky. Nie, že to popletiete! Môže to mať fatálne následky, v oboch prípadoch.
3. Prvý obed v králikárni
Nikto vás nevolal? Zvykajte si. V králikárni fungujú hromadné odchody do kantíny. Vodca openspacu sa zdvihne a zavelí: „Ide sa na obed!“ a stádo poslúchne.
Ak ešte nemáte gastráče, tak si choďte zohriať rýchlo rezeň od mamy alebo cestoviny, ktoré boli ráno hotové za 10 minút. Prečo rýchlo? Lebo druhá várka zajacov si zohrieva jedlo na jednej mikrovlnke pre 100 ľudí, ktorá sa po 5 ohrevoch prehreje a vypne.

4. Prvý týždeň
Zo všetkých nových informácii máte v hlave riadny guláš, že ani neviete, ako sa voláte. Už si konečne pamätáte ďalšie mená – kolega z ľavej strany a kolegyňa z pravej. Na prvý týždeň to stačí.
Pripravte sa na výsluch. Budete musieť priznať pôvod, vek, či máte frajera/frajerku, kde teraz bývate, aké máte koníčky (o ktoré zaručene do pár mesiacov prídete, spoľahnite sa).
Pýtajte si robotu. Aj keď budete vyzerať prehnane iniciatívne, tí vyššie si to všimnú. Všimnú si, aj keď si robotu nebudete pýtať, a tak či tak ju dostanete, tú najhoršiu.

5. Spoločná chladnička
Posvätné miesto. Nežerte to, čo nie je vaše. Každý má v králikárni svoju skratku mena a priezviska. Takisto zabezpečenie kancelárskych potrieb obsahuje centrofixky, tak ju použite a označte si svoj zdroj energie.

Na zabudnutom jedle v chladničke sa začne tvoriť nová kultúra kolegov. Pokiaľ vaše jedlo netúži po fotografii rozoslanej na celé oddelenie, tak ho vyhoďte. Viete, čo je najhoršie v office? Stretnúť naštartovanú sekretárku, ktorá vyhadzuje zhnité jedlo z chladničky a neberie ohľad na kvalitu nádob na jedlo.

6. (Ne)súkromie v openspace
Pamätajte, že nikoho nezaujíma, čo dôležité musíte riešiť cez mobil. Každá králikáreň má svoje miestnosti, v ktorých sa dá v súkromí vyriešiť dokonca aj sex po telefóne alebo babkine otázky, čo budete chcieť uvariť v nedeľu na obed.

Slúchadlá – dar z nebies, ktorý vám zabezpečí súkromie aj odstrihnutie od kolektívu, aby ste stihli odovzdať report na čas. Niekedy je skutočne ťažké sústrediť sa v skupine 20tich ľudí.

Na upozornenie toho druhého používajte mávanie ruky. Pokiaľ kolega nereaguje, tak pridajte druhú. Ak už si pripadáte ako navigátor na pristávacej dráhe, tak po ňom hoďte gumu, pero, šanón alebo antistresovú loptičku, ktorú ste dostali pri nástupe.
Nikdy, nikdy, nikdy nebudete mať súkromie. Dávajte si pozor, čo si pozeráte na internete a či je vzduch čistý.

7. Prvé myšlienky na výpoveď
Ten moment, keď vám dajú robiť odfláknutú robotu, ako napríklad zakladanie do šanónov po kolegovi, ktorý dostal hodinovku a nestihol ani založiť svoju trojročnú prácu. Sami seba sa opýtate: „Na toto som študoval a pil na Mlynoch 5 rokov?“

Výpoveď budete mať od tohto momentu uloženú vo svojej zložke v počítači a raz za čas len aktualizujete dátum. Potom si to aj tak vždy rozmyslíte, lebo zbožňujete svojich kolegov. V konečnom dôsledku je to všade rovnaké.
Nebudeme vás iba strašiť. Práca v králikárni má aj svoje výhody.
1. Nikdy nie ste sami a ak je skvelý kolektív, tak časom nájdete „novú“ rodinu.
2. V robote je vždy sranda, aj keď horia deadliny. Vtedy obzvlášť neviete, či spoločne plakať, alebo sa smiať.
3. Sú dni, keď nepohnete ani prstom.

4. Keď má niekto narodeniny alebo meniny, tak sa v spoločnej kuchynke objavia pochutiny.
Ak niekto odchádza po dlhých rokoch, tak sa pripravte na luxus odmenu v podobe koláčov alebo tort.
5. Ak máte v králikárni nejakého domáceho pekára, tak sa stanete testovacími králikmi.
Pozor na sedavú prácu. Väčšina ľudí, ktorí začnú pracovať v králikárni, priberú. Potom môžete využiť spomínané poukazy na permanentku do fitka.

6. Teambuidingy v podobe neplánovaných akcií po odovzdaní všetkých tabuliek a reportov majú svoje opodstatnenie. Spoznáte sa s kolegami z úplne inej stránky ako v office.
Začnú vznikať pevné priateľské putá a prídu na rad témy, ktoré sú na hranici únosnosti pre niektoré slabšie povahy.
7. Môžete si tlačiť veci na súkromné účely.
Pozor, aby ste nezablokovali tlačiareň práve v čase, keď je najviac meetingov. Potom sa ťažko vysvetľuje, načo ste si dali tlačiť všetky diely 50 Shades of Grey.

8. Veľké králikárne majú tzv. odmeňovacie programy.
To znamená, že budete otravovať všetkých svojich spolužiakov a lákať ich na úžasnú prácu. Cash je cash.

9. Najkrajší email od šéfa, ktorý poteší kedykoľvek, len nie vtedy, keď máte veľa roboty: „Choďte domov.“
