Ako predísť rezistencii voči antibiotikám?
Cena: 10 miliónov £
Kategória: Biológia, medicína
Vzrastajúca rezistencia na antibiotiká je jeden z najvážnejších problémov ľudstva. Po slovensky – to, že vám lekár predpíše antibiotiká pomaly aj na nádchu, spôsobuje, že baktérie sú čím ďalej, tým odolnejšie voči našim liekom. Britská vláda sa teda rozhodla darovať 10 miliónov libier tomu, kto dokáže vyvinúť efektívny spôsob, ako pacientom predpisovať antibiotiká tak, aby sa uzdravili a pritom aby sa s liekmi zaobchádzalo čo najšetrnejšie. To už sa oplatí začať výskum, čo poviete?

Dokáže počítač na základe fotky odhaliť vodiča, ktorý sa nesústredí na šoférovanie?
Cena: 65 000 $
Kategória: IT
Vyhlasovateľom tejto dataminingovej súťaže je americká poisťovňa State Farm. Rada by totiž predchádzala haváriám, ktoré vznikajú pre nepozornosť šoféra. Možno si poviete, čo je na tom také ťažké, predsa človek dokáže takú fotku vyhodnotiť za pár sekúnd. Ako však to isté naučiť počítač, ktorý by – na rozdiel od človeka - dokázal prezrieť státisíce fotiek denne?

Zodiacova šifra
Cena: 2500 $ + fľaša šampanského (venuje nadšený informatik)
Kategória: Kryptografia
Zodiac bol šialený a geniálny sériový vrah, ktorý posielal do rôznych amerických novín tajomné šifry, ktoré údajne obsahovali informácie o ňom a o jeho krvavých útokoch. Kým prvý odkaz sa podarilo vyriešiť po necelom týždni, ten druhý – v ktorom malo byť údajne zakódované jeho meno – sa už 50 rokov nedarí nikomu rozlúštiť. Trúfate si?

Neriešiteľný stredoveký kód alebo len kačica?
Cena: 2500 $ + fľaša šampanského
Kategória: Kryptografia
V roku 1912 si poľský kníhkupec Wilfrid Voynich kúpil zaujímavú stredovekú knihu: Nielenže bola plná kresieb nahých žien a astrologických symbolov, ale bola zapísaná znakmi, ktoré doteraz nikto nedokázal rozlúštiť. Skúšali to dokonca aj profesionálni kryptológovia americkej Národnej bezpečnostnej agentúry, no bez výsledku.

P = NP?
Cena: 1 milión $
Kategória: Matematika, IT
P a NP sú také triedy zložitosti, kde… Ale nie, nebojte sa, nebudeme vás tým zaťažovať. Veľmi jednoducho povedané, predstavte si, že máte matematické úlohu a – našťastie - aj jej riešenie, ktoré hodíte do počítača a ten vám pomerne rýchlo overí, či je správne. Otázka je, či pre každú takúto úlohu dokáže počítač takto jednoducho to riešenie nájsť. Múdri ľudia predpokladajú, že nie, ale naisto to nikto nevie. Dokážte to vy a svet sa zrúti. Minimálne ten informatický.

Neplatený bonus na záver:
Vyjde zajtra slnko?
Kategória: Štatistika
Nie, toto nie je žart ani predpoveď počasia, ale seriózny problém matematickej štatistiky, ktorý poukazuje na medzery v tejto vede. Otázkou nie je, či bude zajtra slnečno, ale to, či zajtra vyjde slnko. Pre zaujímavosť, pravdepodobnosť, ktorá vám vyjde, závisí od vášho veku.
