Stalo sa vám, že ste prišli ráno do práce, v hlave ste si dookola spievali nejakú pesničku a netušili ste, prečo?
Ani nie celú, len refrén. Dookola, dookola, stále dookola, aj hodinu. Mohla to byť dokonca aj pesnička, ktorú vôbec nemáte radi. Nuž, počas státia v rannej zápche alebo v rade pri pokladni ste sa s najväčšou pravdepodobnosťou stali obeťou...
EARWORMU.
Krátkeho, 10-20 sekundového kúsku skladby, ktorý má jednoduchý a opakujúci sa rytmus. Slovo pochádza z nemeckého Ohrwurm, čo sa dá v slovenčine voľne preložiť ako UŠNÝ ČERV. Aby bolo jasné, nejde o žiadneho živočícha, len abstraktný pojem.

Svoj mozog nemáme pod kontrolou
Neviete kedy a ako, ale bude sa vám nedobrovoľne dookola omieľať v ušiach až do bodu, keď si ich budete túžiť vyhrnúť a požuť. Ale keby ste to aj urobili, žuli by ste ich v rytme tej skladby.

Výskumy tvrdia, že earwormy sú jasným obrazom toho, ako svoj mozog vôbec nemáme pod kontrolou a v prípade, že dôjde na jeho “hudbo-senzitívnu” chvíľku, ostaneme bezradní. Hmkáme si pieseň, ktorú v podstate neznášame. Najhoršie je, že sa nedá presne určiť, ktorá skladba bude práve pre vás tým ušným červom, a nedá sa ani povedať, kedy sa vám vryje do hlavy.

Sme v tom všetci spolu
Otravné ušné červíčky nás všetkých postihujú zhruba rovnako. Najviac trpíme najmä počas Vianoc, kedy je hudobná ponuka vo všetkých rádiách relatívne dosť biedna a Wham! počujeme na každom kroku. Dámy - ako to býva už vo všetkom - to majú horšie. Trápia ich o niečo dlhšie earwormy a zvyknú ich aj viac iritovať.

Obsedantná neuróza - aj s tou sa v niektorých výskumoch spájajú naše problémy s hudbou, ktorú nevieme dostať z hlavy von. A ak ste sa práve začali obávať, či ste normálni, nebojte sa, sme v tom všetci spolu. Nazvime to radšej hudobnou predstavivosťou, ktorú má každý z nás a ak sa neviete zbaviť nejakého refrénu, máte ju len výraznejšiu. Ste v podstate výnimoční.

Earwormy vraj zažíva minimálne raz za týždeň viac ako 90% ľudí. Takže ak sa obzriete a niekto okolo vás sa bude podozrivo pohupkávať, budete vedieť, prečo.

Ako si pomôcť?
A ako vyhnať vianočného Wham červa z uší von? Pomôže vraj nejaká činnosť, ktorá bude adekvátnou výzvou pre váš mozog. Prehľad autobusov na zastávke, sudoku, logaritmy alebo skutočná práca, ktorej sa snažíte pohmkávaním piesne vyhnúť už pol hodiny.
Ďalšou možnosťou je pustiť si inú pesničku, aby vám z hlavy vybila tú, ktorá je tam už od rána. Podstupujete ale risk, že jediné čo sa zmení, bude melódia v hlave. Nevýhodou je, že každý máme iné červy a inak sa ich dokážeme zbaviť. Skúmajte a buďte pripravení. Nenechajte sa nachytať vlastným mozgom.