Vybrať si papierové utierky alebo sušič na ruky? Nová štúdia vás na WC-kach postaví pred dilemu

Ktorý spôsob je hygienickejší?

Kto by nemal rád sušiče rúk Dyson Airblade – sú rýchle, ekologické a hygienické.

Iba že by nie.

Podľa nedávnej štúdia uverejnenej v časopise Journal of Applied Microbiology tieto sušiče rozširujú až 1300-krát viac vírusov ako papierové utierky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vedci z Westminsterskej university v Londýne použili pri výskume zdraviu neškodný vírus, ktorý infikuje len baktérie. Svoje ruky v rukaviciach pokryli vírusom a potom si ich osušili troma rôznymi spôsobmi: tryskovým sušičom Dyson Airblade, obyčajným sušičom na ruky a papierovými utierkami.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledok bude pre mnohých prekvapivý. 

Vedci totiž zistili, že sušiče Dyson Airblade, ktoré používajú na sušenie dva prúdy vzduchu s rýchlosťou až 700 km/h, rozširujú do vzduchu 60-krát viac vírusov ako obyčajné sušiče a až 1300-krát viac ako papierové utierky. Väčšina vírusov sa usadila vo vzdialenosti štvrť metra od tryskového sušiča, ale niektoré sa dostali až do troch metrov od neho. Na porovnanie, obyčajné sušiče rozniesli vírusy do vzdialenosti 75 cm a papierové utierky len do 25 cm.

Treba však uznať, že tryskové sušice skvele spĺňajú svoj účel: rýchlo usušia ruky. Okrem toho vytvárajú menej odpadu ako papierové utierky a sú šetrnejšie k životnému prostrediu.

Dyson vracia útok

Firma Dyson sa o štúdii vyjadrila, že podmienky, za ktorých bola vykonaná boli umelé, vedci pri nich použili nerealisticky veľké množstvo vírusov a navyše mali rukavice. Tvrdí, že výrobcovia papierových utierok sa ich snažia takýmto spôsobom zastrašiť už niekoľko rokov. Vo februrári publikovala na Youtube video, v ktorom tvrdí, že papierové utierky podľa nezávislého výskumu obsahujú baktérie ešte pred použitím.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Podľa inej štúdie si až 95% ľudí umýva ruky nesprávne. Ktovie, aké podmienky by teda boli dostatočne realistické.

A vôbec, takmer všetko čo robíme, je nesprávne.

Prečítajte si tiež: Týchto 11 vecí robíš zle celý svoj život a ani o tom nevieš Čítajte 

Ukázalo sa, že najlepším spôsobom, ako nič nepokaziť, je nič nerobiť. Na štúdiu, ktorá by tento výrok definitívne potvrdila, ešte stále čakáme.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu