1. Digitálny Big Ben
V prvý aprílový deň 1989 BBC Radio oznámilo, že sa Londýn rozhodol držať krok s dobou a ikonické hodiny budú nahradené digitálnym ciferníkom. Taktiež prví štyria poslucháči, ktorí zavolajú, dostanú ako darček už nepotrebné ručičky. Sranda skončila, keď im začalo volať obrovské množstvo rozzúrených ľudí, ktorým to vôbec vtipné neprišlo.

2. Hamburger pre ľavákov
Poprosím si jeden burger do mojej ľavačky. V roku 1998 fastfoodová sieť Burger King zverejnila v USA Today reklamu, v ktorej mala novinku pre svojich 32 miliónov amerických zákazníkov, ktorí si vychutnávajú svoj burger ľavou rukou. Ingrediencie mali byť zachované ako v klasickom Whoopri, len s tým rozdielom, že ich pootočia o 180 stupňov. Tomuto žartíku naleteli tisíce zákazníkov. Boli aj takí, ktorí si po príchode do reštaurácie vypýtali verziu pre pravákov.

3. Lietajúce tučniaky
Dobrý deň si v tom istom roku urobili aj filmári točiaci dokument o tučniakoch pre BBC. Televízia svojim divákov ukázala video o tom, že blízko Antarktídy zachytili tučniakov krúžkových, ktorí vzlietli a odleteli do Južnej Ameriky načerpať teplo tropického slnka. Toto video za chvíľu stalo virálnym a ľudia uverili, že tučniaky naozaj vedia lietať.
4. Thomas Edison vynašiel stroj na výrobu jedla
Tento vynálezca vynašiel v roku 1877 fotoaparát, no o rok neskôr New York Graphic pustilo do obehu hoax, ktorý mal skončiť problém s celosvetovým hladovaním. Šlo o stroj, ktorý transformoval soľ na cereálie a vodu na víno. Noviny po celých Štátoch kopírovali tento článok a nešetrili chválou na adresu vynálezcu. No, bolo by skvelé, keby to naozaj tak bolo.

5. Maradona prestúpil do sovietskeho klubu
Prvotriedny žart si z futbalových fanúšikov v roku 1988 urobili sovietske noviny Izvetia, ktoré potvrdili prestup Diega Maradonu za 6 miliónov dolárov do ruského Spartaku Moskva. Americká tlačová agentúra tento “fakt” začala distribuovať svojim predplatiteľom, pretože nemala pochyby o dôveryhodnosti tohto zdroja, keďže ruská Izvetia nikdy v minulosti nezverejnila žiaden prvoaprílový vtip.

6. Romanca medzi Michaelom Gorbačovom a Margaret Thatcherovou
Túto zaľúbenú “vtákovinu” dal do tlače Daily Mirror, podľa ktorého mal románik prebiehať počas zahraničnej cesty po Sovietskom zväze, ktorú Margret Thatcherová uskutočnila v roku 1987. V skutočnosti 2. apríla britská premiérka odišla z Moskvy so slovami: “Stretnutie prebehlo veľmi dobre vzhľadom na to, že sme odlišní a naše názory rozdielne.” No nevyzerajú na tej fotke báječne?

7. Britský prístroj na počasie
Stroj, ktorý dokáže meniť počasie v okruhu 5000 kilometrov. S takýmto “zázrakom” prišiel The Guardian, ktorý hlásal, že Británia prišla s obrovským vedeckým prelomom. Vedci garantovali na ostrovoch dlhé letá s občasným dažďom len v noci. Po tohtoročnej zime by sme na Slovensku takýto prístroj určite privítali aj my.

8. Ponožky na chudnutie
Pred spaním navlečieš, ráno vstaneš a sixpack na bruchu. The Daily Mail v roku 2000 odhalili, že Esporta Health Clubs spúšťa predaj novej produktovej línie ponožiek s názvom FatSox, vďaka ktorej „vypotíš“ nadbytočný tuk na veky vekov. Spotené nohy a zmes špeciálnych priadzí FloraAstraTetrazine zaručia dokonalú postavu. Ponožky nasiaknuté potom len hodíš do práčky a nosíš opäť. Aké ľahké. Kupujem hneď 10 párov!

9. Gmail v pohybe
Pod týmto názvom sa skrýva technologický hoax, ktorý Google pustil do obehu v roku 2011. Gmail Motion vďaka kamere dokáže rozpoznať pohyby a gestá rúk používateľa a následne ich vie preniesť do písanej formy. Napríklad, používateľ dokáže otvoriť správu jednoduchým znázornením, ako keď otvára obálku. Tento 1. aprílový joke patrí k tým z najdôveryhodnejších, aké človek kedy videl a počul.
10. Otvorená strecha BMW, do ktorej nenaprší
Reklama na novučičké BMW s otvorenou strechou, do ktorej vám nenaprší, bežala skoro vo všetkých britských novinách v roku 1983. Jeden z inžinierov navrhol strešné okno, ktoré by mohlo byť otvorené aj počas lejaku vďaka prúdeniu vzduchu, ktorý vodu odrazí. Dokonca aj v autoumyvárni. Vysvitlo však, že to bola reklama na dlhoročnú tradíciu firmy vytvárať spoof reklamy každý 1. apríl. Vymýšľanie takýchto reklám sa stalo veľmi populárne a dnes to praktizuje mnoho firiem.
