
Jediní ľudia, ktorých príchod jari asi nenadchne, sú alergici. Kýchanie či svrbenie očí, keď sa naša malebná príroda prebúdza, je však nič v porovnaní s inými alergiami, ktoré by nám ani na um nezišli. Na čo všetko by sme mohli byť alergickí?
1. Na vodu
Odborný názov: Aquagenic urticaria
Veľmi zriedkavá a veľmi nepríjemná alergia na látku, ktorá má najväčší rozsah pokrytia našej planéty. Je sprevádzaná bolestivými až pálivými fľakmi, ktoré sa na tele vyhodia už v priebehu 5 až 10 minút. Samozrejme, nejde ani o vodu ako takú, ako o látky, ktoré môžu u ľudí s extrémne citlivou pokožkou vyvolávať extrémne reakcie. Žiadnu studenú čistú vodu, žiadne dlhé príjemné sprchy, ba dokonca ani detské slzy. A čo taký dážď? Výhodou je snáď len odbremenenie od umývania riadu a podlahy.
2. Na slnko
Odborný názov: Solar urticaria
Keď už spomíname tú jar a kvitnúce rastlinky, vieš si predstaviť byť alergický na SLNKO? Ono to v podstate nie je tak zlé, ak oželieš nejaké tie svrbiace pupence a červené pálivé fľaky. Ak sa tomu predsa len chceš vyhnúť, budeš musieť na dovolenke vynechať opaľovanie a možno zainvestovať do poriadne, ale naozaj poriadne kvalitného krému. Čokoládovú pokožku síce v živote mať nebudeš, no našťastie ani bordové, šialene svrbiace fľaky.

3. Na sex
Odborný názov: Human seminal plasma hypersensitivity
Z latinského názvu je zrejme dosť jasné, o akú formu alergie ide. Vyskytuje sa u žien a určite tomu mnoho chlapov na prvé počutie ani neuverí, no nie je to výhovorka ako „bolesť hlavy“. V extrémnych prípadoch môže byť reakcia až smrteľná. S touto alergiou sa však za používania ochrany (na ktorú sú zase „alergickí“ páni) dá normálne žiť.

4. Na topánky
Odborný názov: nenašli sme, no navrhujeme Shoe urticaria
Stavím sa, že práve teraz máš na nohách nejaké topánky. A rovnako sa stavím, že ti v živote ani len nenapadlo, že by si na ne mohol mať alergickú reakciu. Ľudia trpiaci touto alergiou neznášajú lepidlá, kožu, farbivá alebo kovové súčasti topánok. V tejto veľmi nepríjemnej situácii máš v skutku malý výber. Buď si povieš, že pre krásu niečo vytrpíš a k štandardným odtlakom znesieš aj nejakú tú infekciu, alebo zainvestuješ a kúpiš si prírodné, zdraviu neškodné, ručne šité topánky bez použitia chemických látok.

5. Na spodnú bielizeň
Odborný názov: Opäť nič. Skúsme teda Underwear urticaria
Na prvý pohľad vcelku vtipné a lákave, však? Podobne ako pri topánkach, ľudia trpiaci touto alergiou sú na daných častiach tela veľmi citliví na väčšinu materiálov, čo im spôsobuje pálenie, svrbenie či dokonca pľuzgiere. Pomoc prichádza rovnaká ako pri štvrtom bode – investovať do vysokokvalitnej bielizne z prírodných materiálov.

6. Na cvičenie
Odborný názov: Exercise-induced anaphylaxis
Nie, nie je to typ alergie, ktorou trpia lenivci. Ľudia alergickí na cvičenie počas kráčania po schodoch trpia triaškou, dýchavičnosťou, kŕčmi či pocitom, že o chvíľu skolabujú. A teraz nemáme na mysli výstup na jedenáste poschodie, ale len na prvé. Zvláštne pri tejto „alergii“ je aj to, že jej príznaky sa neukážu vždy. Takže aj bežný maratónec z Kene môže mať pocit kolapsu, keď si s medailou na krku bude chcieť vybehnúť do hotelovej izby.

7. Na deodorant
Odborný názov: Deodorant allergy (keep it simple)
Táto alergia ti určite pripomenula preplnenú MHDčku uprostred leta. Vtedy to vyzerá tak, že ňou trpí polovica populácie. Niektorí ľudia trpia precitlivenosťou voči bežným deodorantom, a tak sú nútení investovať do trochu kvalitnejších. Zvyčajne je problémom pridaný parfum alebo iné „prospešné“ látky. Šťastlivcom môžeme nazvať toho, kto zvláda aspoň prírodné neparfémované deodoranty. Ostatným sa odporúča len jedno – prestať používať akýkoľvek deodorant a vyčkať. Telo si vraj zvykne (povedz to aj rodine a známym). Pomôckou proti nepríjemnému „závanu“ môže napríklad aj detský púder.
