Každý správny módny nadšenec by mal mať prehľad nie len v súčasných módnych trendoch, ale aj v histórii či zákulisí tohto multimiliónového priemyslu. Prinášame ti zoznam filmov a dokumentov o móde, ktoré tvoju fashion dušičku pohladia omnoho viac ako notoricky známy Sex v meste.
Raňajky u Tiffanyho (1961)
Holly je výstredná a vtipne ľahkomyseľná. Mužov priťahuje najmä očarujúcou kombináciou detskej naivity a ženského pôvabu. Tvoju pozornosť však pritiahne jej šatník. Outfity, ktoré Holly nosí, síce definujú štýl 70. rokov, ale každá femme fatale dnešného tisícročia by za ne dala pol majetku.

Givenchy vyrobil len 3 kópie čiernych šiat, ktoré mala herečka Audrey Hepburn (Holly) vo filme. Jedny patria domu Givenchy, druhé sú v múzeu kostýmov v Madride a jedny ostali Audrey. Šaty majú dokonca aj svoju stránku na Wikipedii.
Septembrové číslo (2009)
Americký magazín Vogue je pre módny svet ako Biblia. Jeho šéfredaktorka Anna Wintour je inšpiráciou, autoritou, no hlavne legendou v tomto multimiliónovom priemysle. September je ako „január v móde“, a preto je jesenné vydanie Vogue tým najdôležitejším.

Septembrové vydanie časopisu Vogue malo v roku 2007 rekordných 840 strán, pričom vážilo viac ako 2 kilá.
Dior a ja (2014)
Vytvoriť úspešnú kolekciu trvá celé mesiace, no nový umelecký riaditeľ Dioru Raf Simons mal na to len 8 týždňov. Tento film je dôkazom toho, že tvrdá kolektívna práca prinesie zaslúžené ovocie a nám pastvu pre oči.

Film získal niekoľko ocenení po celkom svete a ide vraj o najrealistickejší film o móde, aký bol doteraz natočený.
Diabol nosí Pradu (2006)
Začiatky sú ťažké. O to viac, ak pracuješ pre nekompromisnú šéfku. Andy prišla do módneho neba ako šedá myška, ale pomaly sa prepracovala na bohyňu a pravú ruku obávanej šéfredaktorky magazínu Runway, Mirandy.

Podobnosť so šéfredaktorkou amerického Vogue, Annou Wintour, nie je náhodná. Hovorí sa, že postava Mirandy Priestlyovej bola inšpirovaná práve ňou.
Coco Chanel (2009)
Dnes poznáš Chanel ako jednu z prestížnych značiek, no možno nevieš, že Coco sa vypracovala medzi špičku módnych návrhárov z úplného dna. Inšpiruj sa príbehom ikony, ktorá stojí za zrodom „malých čiernych“ a obrovského impéria, ktoré nesie jej meno. Ber ju ako motiváciu, že keď niečo veľmi chceš, tak to aj dosiahneš.

Gabrielle „Coco“ Chanel svojím inovatívnym prístupom búrala konvencie obliekania. Do ženskej módy priniesla mužské prvky a zaradila nohavice medzi bežné súčasti ženského šatníka.
Scatter My Ashes at Bergdorf's (2013)
Názov sa dá voľne preložiť ako „Rozsypte môj popol u Bergdorfa“. Obchodný dom Bergdorf Goodman je totiž vo svete módy prestížnou výkladnou skriňou. Ak by móda mala dom, tu by bola jej adresa. Navyše, povestné výklady u Bergdorfa sú umením sami o sebe. Aby sme však my (až tak) nesmútili, môžeme sa nimi kochať aspoň vo filme.

Vo svete módy je verejným tajomstvom, že ak dizajnér nemá kolekcie u Bergdorfa, neznamená nič. Práve preto je snom každého dizajnéra mať svoje kolekcie práve v tomto obchodnom dome.
Yves Saint Laurent (2014)
Saint Laurent bol jeden z najtalentovanejších módnych návrhárov sveta. Vo filme môžeš vidieť, že geniálna myseľ a úspech prinášajú so sebou daň. Jeho nápady síce boli originálne, výstredné a provokatívne, ale on bol nevyrovnaný a plachý.

O francúzskom módnom géniovi boli natočené dva veľmi podobné filmy. Pozri aj Saint Laurent a zhodnotíš, či ťa viac zaujalo prevedenie od Belgičanov alebo Francúzov.
Spoveď nákupnej maniačky (2009)
Každá módna fanatička vie, že cesta ku šťastiu vedie (aj) cez nové topánky či kabelku. Podľa toho sa riadi aj Rebeca, až kým nezistí, že si takéto šťastie dovoliť nemôže. Nie nadarmo sa hovorí, že menej je niekedy viac. Schválne sa skús pozrieť do svojho šatníka, či nepraská vo švíkoch, zatiaľ čo peňaženka zíva prázdnotou.

Počas nakrúcania vytvorili dizajnéri niekoľko falošných výkladov v oknách mrakodrapu Hearts Tower v centre Manhattanu. Newyorčania boli vo vytržení, že značky ako Valentino, Anna Sui či Alberta Ferretti otvorili nové obchody. Ostali však sklamaní, keď zistili, že výklady boli navrhnuté len pre film.
Veľký Gatsby (2012)
Bohémsky život, vyberaná smotánka a osudová láska - tak by sa dal charakterizovať film o tajomnom organizátorovi večierkov a jeho neskonalej túžbe po jeho vyvolenej. Štýl 30. rokov ulahodí tvojmu oku a budeš si priať, aby si sa aspoň raz mohla ovešať výraznými perlami, flitrami či krištáľmi a vyzerať ako bohyňa.

Film bol inšpirovaný knihou, ktorú napísal Francis Scott Fitzgerald. Keď knihu dopísal (1925), predalo sa iba 20-tisíc výtlačkov, čo mu stačilo len na zaplatenie vydavateľa. Viac ako 10 rokov po autorovej smrti (1940) si kniha konečne získala zaslúženú pozornosť a začalo sa predávať viac ako 50-tisíc výtlačkov ročne.
Bezmocná (1995)
Cher je obľúbená stredoškoláčka, ktorú z miery dokáže vyviesť jedine prvá láska. Otrepaná kostra príbehu však nie je až taká dôležitá. V skutočnosti táto teenage komédia dokonale odráža štýl obliekania 90. rokov. V niektorých scénach vidíš, že kúsky, ktoré má hrdinka na sebe, sú ti povedomé napríklad z H&Mka. V podstate si utvrdíš, že móda sa naozaj vracia. A už aj vieš, odkiaľ mala Iggy Azaela inšpiráciu pre svoj klip k pesničke Fancy.

Režisérka Amy Heckerling chodila zbierať inšpiráciu na strednú školu do Beverly Hills, aby bol jej scenár čo najviac autentický. Film mal nakoniec svoj vlastný slang, s ktorým sa museli stotožniť všetci herci. Štúdio vydalo aj brožúru slov a hlášok z filmu spolu s vysvetlivkami.