Podarený prvoaprílový žart z dielne Google Maps z roku 2015 umožnil komukoľvek hrať Pac-Mana aj na vašej ulici. Hra bola dostupná len niekoľko dní. Na Google Maps existuje aj mnoho iných zaujímavých aplikácií a hier, o ktorých možno ešte nevieš.

1. Geoguessr
Geoguessr je premakaná a dobre vymyslená hra, v ktorej dostaneš náhodnú pozíciu na Google Street View a musíš uhádnuť, kde sa nachádzaš. Hra obsahuje niekoľko geografickým módov, takže môžeš hrať napríklad len v rámci Európskej únie, Austrálie či dokonca San Francisca. Hru môžete hrať samostatne alebo proti niekomu, stačí mu poslať link.

Smerovacie tabule sa stanú tvojimi najlepšími priateľmi.

Na celej planéte som minul len o 176,6 km.
Áno, začínam sa cítiť inteligentne.

A niekedy máš problém trafiť svetadiel.
Tentokrát som minul o vyše 15 000 km.
2. MapsTD
MapsTD je klasická tower defense hra. Cieľom je postaviť čo najviac veží a ochrániť svoj hrad pred príšerami (v tomto prípade bodkami), ktoré prichádzajú po vyznačených trasách. Túto hru môžeš hrať na akomkoľvek mieste na Zemi, na začiatku hry stačí napísať želanú pozíciu hradu. Odporúčam nezabúdať vylepšovať veže a zrýchliť hru tlačítkom >> vpravo hore, aby ste pri hre nestrávili celú mladosť.

Zadal som pozíciu Hviezdoslavovo námestie, Bratislava.
Bránil som Dóm sv. Martina, pričom najviac nepriateľov prichádzalo cez Staromestskú a Most SNP.

Na stredne ťažkej úrovni som to na prvý pokus dotiahol po 37. kolo, dokážeš ma prekonať?
Pošli screen do komentára.
3. Locatestreet
Locatestreet je hra na spôsob Geoguessr s rozšírenými možnosťami. Máte určiť pozíciu panorámy cez Google Street View, avšak za každý pohyb alebo inú pomôcku strácaš body. K dispozícií je niekoľko módov, ale aspoň pre mňa bol najzábavnejší International.

Správnu odpoveď vyberáš zo štyroch možností.

Ak správne odpovieš krajinu, tak ďalšie bonusové body dostaneš za uhádnutie presného miesta na mape.

Môj rekord, kto dá viac?
4. Map Frappe
Map Frappe je aplikáciou fičiaciou na Google Maps, ktorá geografickým šialencom nedáva spávať. Keďže štandardné mapy skresľujú, tak je trocha náročné napríklad predstaviť si plochy a vzdialenosti v celosvetovom meradle.
Aplikácia je jednoduchá na používanie, v prvej mape stačí obkresliť plochu, ktorú chcete preniesť (napr. Slovensko) a v druhej preniesť túto plochu na ľubovolné miesto na Zemi.

Porovnávať Slovensko s Ruskom asi nie je dobrý nápad...

Rovnako neobstojíme ani v súboji s Papuou Novou Guineou.

Tradičné mapy skresľujú najmä plochy na rovníku (tie zmenšujú) a na póloch (tie zväčšujú).
Rusko teda zďaleka nie je väčšie ako napríklad Afrika.
5. Nukemap
Nukemap je tou najodstrašujúcou aplikáciou, ktorá kedy bola na Google Maps vytvorená. Jednoduché užívateľské rozhranie s množstvom možností ponúka príležitosť vyskúšať si, aký by bol dôsledok použitia jadrových bômb na súčasný svet.

Jeden odstrašujúci príklad za všetky.
Rádioaktívny spád po výbuchu bomby na východe Slovenska by zasiahol až Paríž, odhadovaný počet obetí by bol v závislosti na podmienkach vyše 100 000.