Hľadáš si nové bývanie? Nezopakuj tieto moje chyby pri výbere bytu

Hľadaj tak, aby si sa nemusel tak skoro znova sťahovať.

(Zdroj: Flickr.com/TheMuuj)

Študujem už tretí rok a na konci mesiaca sa budem už štvrtýkrát sťahovať. Toto sú chyby, ktoré som v minulosti urobila a ty ich už po mne nemusíš zopakovať.

1. Pozor na zlú lokalitu

Bola som ešte neskúsená prváčka a vôbec som nevedela, ako a kde bývanie hľadať. Preto som zobrala prvé bývanie, ktoré vyzeralo ako-tak dobre. Čo bola samozrejme chyba. Prvýkrát sa ti zdá, že to bývanie nie je až tak ďaleko. Jasné, keď tam ideš autom. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Choď preto ku svojmu budúcemu privátu peši. Alebo si aspoň pozri na mape, ako ďaleko to máš odtiaľ do školy či práce. Keď budeš mať v rozvrhu trojhodinové okná, ale nebudeš stíhať chodiť domov, vtedy pochopíš.

SkryťVypnúť reklamu

2. Nedôveruj, ale preveruj

V dobe, kedy vie o tebe Google viac ako tvoja priateľka, je to celkom múdry krok. Čudoval by si sa, koľko sa toho o ľuďoch dozvieš. Každý vie zahrať formu, keď mu ide o peniaze. Preto nikomu never, aj keď sa týpek či tetuška zdajú byť v pohode.

Keby som nebola sprostá, tiež by som si meno prvého nájomcu vygooglila skôr, ako som sa nasťahovala, možno by som sa teraz nemusela sťahovať štvrtýkrát.

3. Všetko treba mať na papieri

Keď ti ten papier nechce niekto dať a vykrúca sa, tak to vôbec nie je dobré znamenie. Dávaš niekomu depozit? Daj si podpísať, že si tomu človeku tie peniaze dal. 

Jednoznačne ti odporúčam mať podpísanú zmluvu, ktorú si si predtým dobre a pozorne prečítal. Prípadne ju posuň kamošovi, čo študuje právo alebo svojmu profesorovi. Pozor na to, ak by si chcel od zmluvy odstúpiť, väčšinou je v nej výpovedná lehota či iné podmienky. Keď zmluvu nebudeš mať, nečuduj sa, keď prídeš domov a v tvojej izbe sa budú vybaľovať cudzí ľudia.

SkryťVypnúť reklamu

4. Lacné môže byť v konečnom dôsledku drahé

Vyberieš si horšie ubytovanie, len aby si ušetril, no aj v tomto si dávaj pozor. Ak budeš mať v zmluve, že musíš platiť nedoplatky, veľmi rýchlo sa to nazbiera a keď si prepočítaš všetky platby za rok, prídeš na to, že si za tú cenu mohol bývať v lepšom. 

5. Sústreď sa na výber spolubývajúcich

Je ťažké nájsť si dobrých spolubývajúcich. Skús si spísať zoznam vecí, ktoré by ti prekážali na ľuďoch, s ktorými máš bývať, a hľadaj podľa toho. Neboj sa ľudí pýtať. Oni sa budú tiež mať lepšie v spoločnosti, ktorá im je záujmovo blízka.

Prípadne si pri hľadaní sprav takýto plagátik, aký som využila naposledy ja pri hľadaní spolubývajúcej:

6. Aj hľadať treba správne

Stránok, kde sa dá ubytovanie nájsť, je mnoho. Jedna z najznámejších je spinkaj.sk. Nepohrdni ani Bazošom a bazármi. Ak nájdeš inzerát, ktorý sa ti pozdáva, hneď volaj. Nepíš emaily, je to zdĺhavé a kým ti odpíšu, byt si pozrú traja potencionálni záujemcovia.   

SkryťVypnúť reklamu

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu