Britpop rokov 90-tych: Toto sú prípady, keď britskí hudobníci ukázali svetu, ako sa robí hudba

Zatiaľ čo v USA panoval grunge, Briti ukázali svetu, že vedia robiť hudbu po svojom.

(Zdroj: Facebook - Blur)

Začiatkom 90. rokov bol v USA na vrchole grunge, keď vo Veľkej Británii vypukla nová vlna s názvom britpop. Žáner v sebe niesol hudobný odkaz na popové a rockové kapely Veľkej Británie predošlých dekád, speváci spievali s charakteristickým britským prízvukom o normcore živote vo Veľkej Británii. Témy textov boli napríklad britský vidiek, flákanie sa s kamošmi, manželské hádky alebo o snívanie o lepšej budúcnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Oasis

Bratia Gallagherovci v 90. rokoch ukázali svetu, o čom je Veľká Británia. Dvaja hooligans so zrasteným obočím a zlým chrupom dobili svet, keď ich druhý album (What's the Story) Morning Glory? trhal rekordy vo Veľkej Británii a aj v USA.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Space

Spievať o susedoch sa na prvý pohľad môže zdať fádne, ale kapela Space vo svojej pesničke The Neighbourhood vytvorila satirický obraz britskej štvrte. Vo svojom videoklipe ukázali usporiadane fasády domovov, za ktorými ukrývajú obyvatelia svoje perverzné povahy.

Načítavam video...

Catatonia

V roku 1998 kapela Space vydala singel The Ballad Of Tom Jones o vplyvoch Toma Jonesa na partnerskú krízu. Spevák Tommy Scott si v skladbe zaspieval duet s Carys Matthews, frontmankou kapely Catatonia.

Načítavam video...

Catatonia, rodáci z Walesu ako Tom Jones, sa preslávili v polovici 90. rokov. Chrapľavý hlas speváčky Carys Matthews dodával skladbám rockový nádych, aj keď sa kapela neskôr snažila vo svojej tvorbe o popovú polohu. Obrovská popularita bola aj dôvodom rozpadu kapely, keďže Carys začala pre ňu trpieť úzkosťami a psychickým vyčerpaním.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Suede

Jedným z prvých pionierov žánru britpop bola kapela Suede, ktorá za svoj prvý album získala prestížnu Mercury Music Prize a tlač ich označovala za najlepšiu novú kapelu vo Veľkej Británii.

Načítavam video...

Elastica

Predtým, než Suede prerazili na výslnie, boli súčasťou kapely aj Justine Frischmann a Justin Welch, ktorí sa rozhodli založiť svoju vlastnú kapelu. A tak vznikla Elastica.

Zatiaľ čo britpopové kapely vychádzali zo starších britských kapiel, Elastica použila konkrétny gitarový riff kapely Wire v piesni Connection, ktorá ich za to zažalovala. Napriek tomu ale Elastica so skladbou Connection prerazila aj za oceánom.

Po rozpade kapely Justine Frischmann spolupracovala s M.I.A., pre ktorú napísala pesničku Galang.

Načítavam video...

Blur

Justine Frischmann bola počas 90. rokov múzou pre Damona Albarna, lídra kapely Blur. Jeho tvorbu ovplyvnil ich vzťah, drogové experimenty s heroínom a aj ich rozchod v roku 1998.

SkryťVypnúť reklamu

Blur bolo jednou z najlepších britpopových kapiel a svojimi piesňami o britskom vidieku aj mestskom živote ukázali, aké cool je byť Britom.

Damon Albarn svoj všestranný hudobný talent ukázal aj pri virtuálnej kapele Gorillaz a sólovej kariére.

Načítavam video...

Republica

Kapela Republica vydala svoj debut v roku 1996. Vzišli z neho dva hity Ready to Go a Drop Dead Gorgeous.

Ikonická speváčka Saffron spolupracovala aj s legendárnymi kapelami ako The Cure alebo The Prodigy.

Načítavam video...

Pulp

Aj keď kapela Pulp vznikla v roku 1978, na výslnie sa im podarilo dostať až v 90. rokoch s britpopovou vlnou, keď zadefinovali, ako by mala znieť popová hudba.

Líder Jarvis Cocker spieval o banalitách dospievania, frustráciách, zlomenom srdci, ale bola to istá dávka irónie, ktorá spravila z ich tvorby hudobné skvosty.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

The Verve

Bitter Sweet Symphony si musí pamätať každý, kto vyrastal v 90. rokoch. Videoklip s Richardom Ashcroftom vrážajúcim do ľudí rotoval na MTV, jej motív znel z reklám a zaznel aj na konci tínedžerského filmu Veľmi nebezpečné známosti, ktorý sme pozerali, lebo sme boli príliš mladí na porno.

Najznámejšia pieseň kapely The Verve však tiež využila ústrednú melódiu The Last Time od Andrewa Oldhama, z čoho vznikli obvinenia z plagiátorstva.

Načítavam video...

Supergrass

Keď sa vydavateľstvo Parlophone Records spojilo s kapelou Supergrass a vydali v roku 1995 album I Should Coco, bol z toho hit, ktoré vydavateľstvo zažilo naposledy v časoch The Beatles. Kapela v sebe kombinovala to najlepšie z britskej hudby, od punku až po rock inšpirovaný kapelou Pink Floyd.

So Supergrass mal záujem spolupracovať aj Steven Spielberg, ktorý chcel s kapelou natočiť seriál, ale členovia sa rozhodli dobiť Ameriku hudbou a nie svojím imidžom s bokombradami.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu