1. Phuc Dat Bich
V novembri sa internetom nekontrolovateľne šírila fotka austrálskeho pasu istého Vietnamca. Podľa obrázku otvoreného dokladu sa Vietnamec volal Phuc Dat Bich, čo má po pridaní anglickej výslovnosti jednoznačný význam. Muž na Facebooku tvrdil, že sa takto volá a je preto diskriminovaný, lebo administrátori Facebooku mu niekoľkokrát zrušili konto a nútili ho použiť iné meno. Fotka pasu mala byť dôkazom, že je to jeho ozajstné meno. O jeho osude písali svetové médiá ako Sydney Morning Herald alebo BBC. Autor obrázku neskôr na Facebooku vysvetlil, že sa tak nevolá a išlo o recesiu, na ktorú chcel nachytať médiá, čo sa mu aj podarilo.

2. Turista
Krátko po 11. septembri 2001 si ľudia e-mailom posielali fotografiu turistu, ktorý sa vraj na veži WTC odfotil len pár sekúnd predtým, než do nej vrazilo lietadlo. Fotoaparát sa mal nájsť v troskách WTC a obrázok sa zázračne uchoval, no jeho majiteľ mal zahynúť. Neskôr vysvitlo, že na fotografii bol stále živý Maďar Péter Guzli, ktorý svoju fotografiu z roku 1997 upravil, doplnil do nej lietadlo a poslal svojmu kamarátovi ako vtip. Netušil, že si ju začnú ľudia posielať e-mailom medzi sebou.

3. Gigantická mačka
Už okolo roku 2000 sa na internete prvý raz objavil obrázok bradatého muža, ktorý drží bielu mačku veľkú ako pes. Fotka sa šírila, lebo množstvo ľudí verilo, že je to dôkaz o existencii gigantickej mačky. Fotka sa šírila samozrejme aj s nepravdivým príbehom, ako si nejaký Kanaďan osvojil opustenú mačku, ktorej sa neskôr narodil obrovský Snowball. Skutočný majiteľa mačky Američan Cordell Hauglie neskôr vysvetlil, že na fotke je jeho kocúr Jumper, no jeho veľkosť je upravená počítačom. Fotku vytvoril, aby pobavil priateľov.

4. Český sen
Hoax, ktorý presiahol hranice internetu. V roku 2004 vznikol dokumentárny film s názvom Český sen. Predchádzala mu veľká marketingová kampaň oznamujúca, že sa otvára hypermarket ponúkajúci tovar za extrémne nízke ceny. V pražských Letňanoch vytvorili aj kulisu čelnej steny hypermarketu a všetkých pozvali na jeho otvorenie 31. mája 2003. Stovky „zákazníkov“ sa rozbehli k hypermarketu, aby zistili, že išlo o mystifikáciu, ktorá odštartovala debatu o sile reklamnej kampane.
5. Slovenčina – najťažší jazyk na svete
Facebookom sa šírila aj dôveryhodne vyzerajúca tlačová správa, podľa ktorej konzorcium jazykovedcov z celého sveta uznalo, že najťažším jazykom na svete je slovenčina. Nechýbali ani odôvodnenia, prečo tomu tak je. Neskôr sa k textu vyjadril aj Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV, ktorý vysvetlil, že išlo o nepravdivú správu.

6. Recyklované mlieko
Na sociálnych sieťach sa darilo aj hoaxu o tom, že mliekárenské spoločnosti až päťkrát pasterizujú mlieko po dátume spotreby a opätovne ho predávajú. Podľa správy doplnenej o fotografie sa to dá vyčítať podľa čísel na spodnej strane tetrapaku. Pod záhybom má byť zalepené číslo 12345. Ak niektoré z týchto čísel chýba, je to dôkaz o tom, koľkokrát už bolo prevarené. Tento hoax sa objavil niekoľkokrát a odborníci ho zakaždým vyvrátili. Napriek tomu tejto teórii mnohí veria.

7. Jurajko napadnutý utečencami
Utečenecká kríza je živnou pôdou pre vznik hoaxov a falošných správ v zahraničí aj na Slovensku. Len nedávno sa na (paradoxne znejúcej) facebookovej stránke Rozdavame Rozum Zadarmo objavila fotografia zbitého chlapca so srdcervúcim príbehom, ako išla mamička so synom na piknik do Gabčíkova, utečenci preskočili plot, zjedli im chlebíky a keď si chlapec išiel pre bicykel, tak ho napadli. Nepravdivý príbeh s fotkou malého Brita, ktorého v roku 2011 pohrýzol labrador vyvolal búrlivú diskusiu a spôsobil zrušenie stránky so 17 000 fanúšikmi, ktorú živili podobné xenofóbne výmysly.
