Corgoň, Kelt, Šariš, Smädný mních, Heineken, Kozel a Pilsner Urquell. Čo majú tieto pivá spoločné? Úplne všetko. Chutia viac-menej rovnako, čapujú sa vo väčšine reštík a krčiem na Slovensku a bežne ich kúpiš v obchode (vo výpredaji PET fľašu za cenu pollitra čapovaného). Väčšinu pív, na ktoré si človek spomenie, vyrába jedna z dvoch (so susedným Staropramenom troch) nadnárodných korporácií: Heineken a SABMiller.
A miesto toho, aby som ti dal zámienku nadávať na židoboľševické spiknutie, radšej ti ponúknem alternatívu: minipivovary. Aj u nás ich počet neustále narastá, malí podnikatelia a milovníci kvality sa „združstevňovaniu“ bránia varením vlastných pív. Rajom milovníkov piva je hlavne Bratislava, no i v iných, často malých mestách, nájdeš množstvo ďalších minipivovarov, ktoré tvojim chuťovým bunkám spôsobia orgazmus.
Ak nepatríš ku Slovákom, ktorí tento mok považujú v prvom rade za „brzdu“ k borovičke alebo na zapíjanie bulharského šalátu pri večernom sledovaní Moja mama varí lepšie ako tvoja, tak je tento zoznam určený pre teba.

Zámocký pivovar (Bratislava)
V srdci mesta na Zámockej ulici sa nachádza pivovar, ktorý sa teší veľkej obľube nielen u Bratislavčanov, ale i cezpoľných. Prečo? Hlavným dôvodom bude široký sortiment Zámockých pív. Svetlou 12° a tmavou 13° určite nič nepokazíš, ale ak máš rád sladšie pivo s príchuťou karamelu, vyskúšaj polotmavé 11° alebo 13°. Že ti ho prinesie milá obsluha, je určite príjemný bonus.
Stupavar (Stupava, Bratislava)
Tento pivovar otvorili fajnšmekri zo Stupavy v roku 2012, čapuje sa však v Bratislave na Prepoštskej. Je to skutočne malý, trochu stiesnený podnik a na obsluhu niekedy musíte čakať, ale pivá, ktoré čapujú, sa chuťou, farbou, vôňou a celkovou kvalitou vyrovnajú tým najlepším českým pivám. Tvoj život nie je kompletný, kým neochutnáš JANTÁR ležiak 12°, 11-TEČKA alebo zázvorový ĎUMBEER 12°. V stupavskej predajni dokonca nájdeš aj fľaškové.
Múzejný pivovar (Bratislava)
Ak poznáš Múzeum obchodu v Podunajských Biskupiciach, pravdepodobne si už narazil aj na tento pivovar. Ak nepoznáš, odporúčam ti tú interaktívnu atrakciu navštíviť, a po nej si dať vo vedľajšej budove, náramne zaujímavo zaradenej pivárni v duchu 20. rokov 20. storočia, jedno z ich chutných pív. Ale pozor, čapujú ako pre chlapov, takže dvanástka je to najslabšie, čo tu dostaneš.
Bratislavský meštiansky pivovar (Bratislava)
Mnohí považujú za almu mater bratislavských pivární práve Meštiansky pivovar. Dnes má dokonca dve pobočky a to na Drevenej a Dunajskej ulici. Hoci varia iba jeden druh piva, ale je to vychýrený Bratislavský ležiak 12°. Okrem neho podávajú množstvo chutných, tradičných jedál, takže je to ideálne miesto, kam zobrať zahraničnú návštevu. Časté ohlasy o problémovej obsluhe budeš musieť posúdiť sám.
Fabrika The Beer Pub (Bratislava)
Moderná, štýlová reštaurácia na rohu Štefánikovej a Spojnej je jedným z najlepších pivovarov v meste. Industriálne zariadená Fabrika okrem dobrej kuchyne ponúka dvojicu výborných vlastných pív, ktoré by si mal na pivnej ceste Bratislavou ochutnať. Ide o svetlý ležiak, ktorý si penu udrží až do dopitia a APA (American Pale Ale) s veľmi výraznou chuťou. Okrem nich tu čapujú rožňavský Kaltenecker, ktorý si tiež nenechaj ujsť!
Pivovarský hostinec Richtár Jakub (Bratislava)
Túto útulnú krčmičku a vedľa ležiacu reštiku odporúča desať z desiatich pivárov. Okrem dobrej kuchyne a širokého sortimentu cudzích pív a vlastných špeciálov, slúžia verejnosti hlavne svojimi klasikami: okrem Anny 10° a Kataríny 13° určite ochutnaj aj Jakuba 12°, ktorého mnohí považujú za najlepšie pivo, aké dostaneš v Bratislave. Dobrá rada: je natoľko populárne, že nezaškodí, ak si miesto pred pivnou session zarezervuješ.
Starosloviensky pivovar (Bratislava)
Pokojný, útulný, skrytý podnik na Vysokej ulici patrí k špičke medzi slovenskými minipivovarmi. Majitelia sa ho snažili odlíšiť od iných pivovarov a tak je zariadený v štýle slovenských kolíb a okrem jedál k pivám tu varia výborné, tradične slovenské pokrmy. Na čape majú niekoľko druhov vlastného piva PRESSBURG a zväčša i niečo od iných pivovarníkov. Možno ťa zaujme, že ich pivo je najlacnejšie zo všetkých bratislavských minipivovarov (1,50€ za veľké).
Patrónsky pivovar (Bratislava)
Slušný podnik na Brnianskej ulici, ktorý sa oplatí navštíviť predovšetkým kvôli ich kvasinkovému pivu PATRÓN 11,5°. Výnimočný je tým, že počas degustovania môžeš priamo v reštaurácii sledovať proces výroby tohto moku. Ak si však hladný a v podniku je plnka, na jedlo si možno počkáš poriadne dlho. Nenechaj sa však odradiť a spríjemni si čakanie niektorým z pivných špeciálov, ktoré sa sezónne menia.
Golem (Košice)
Golema a výnimočné pivá majú nielen Pražáci. Niekoľko rokov sa nimi pýši už aj Dominikánske námestie v Košiciach. Čapujú svetlé, tmavé i miešané (11,5°), prirodzene všetko nefiltrované a nepasterizované, ako dobré pivo má byť. K tomu výborne varia.
Kastelán (Oravský Podzámok)
Ak ťa horská (alebo pivná) turistika zavedie na Oravu, určite navštív reštauračný pivovar Kastelán. Tento podnik ťaží predovšetkým z cestovného ruchu, jeho úspech je však oprávnený. Kto ochutná polotmavý ležiak KORVÍN alebo svetlý ležiak THURZO, europivo mu bude pripadať ako šťanky po celonočnej chlastačke.
Wywar (Holíč)
Jeden z najmladších pivovarov na Slovensku vznikol v roku 2014 v pohraničnom mestečku Holíč, okres Skalica. Na jednom mieste môžeš ochutnať niektoré (alebo všetky) zo širokého sortimentu znamenitých pív, najesť sa jak pán a pri tom cez sklo sledovať proces výroby piva. Navyše, malé pivovary často a radi spolupracujú, takže nie je vylúčené, že ho nájdeš i v Bratislave alebo Košiciach.
Kaltenecker (Rožňava)
Ak si cestoval na diaľnici smer Bratislava – Košice a prechádzal si cez Rožňavu, určite ti neunikla impozantná budova pivovaru, v ktorom sa vyrába nemenej impozantné pivo, skvelý KRAS a ešte lepší BROKÁT. A ak teda nie si šofér alebo máš poslaneckú imunitu, tak ich v miestnej reštaurácii môžeš hneď ochutnať. A taký držkový perkelt si nejedol!
Sandorf (Prievaly)
V dedinke Prievaly na Záhorí sa nachádza neveľký Šandorfský šenk, existujúci vďaka turizmu, firemným akciám a... Pivu, samozrejme. Majú množstvo druhov a to cez ležiaky – svetlý 11°, polotmavý 12° a tmavý 12°, cez pšeničné pivo 12° až po čučoriedkové a zázvorové špeciály. Pokiaľ ich navštíviš a dostaneš chuť na skutočne exotický zážitok, v miestom wellnesse si môžeš vyskúšať pivný kúpeľ, údajne veľmi účinný na kĺby, pokožku aj imunitu.
Frajeri na záver
Urpiner (Banská Bystrica)
Bystrický Urpiner stojí za zmienku hlavne preto, že sa ako jediný dokáže udržať na trhu vedľa korporátnych gigantov. Ich fľaškové pivo dostaneš v supermarketoch a dnes ti ho načapujú kde tade. Je pravda, že chuťou sa skutočným minipivovarom nevyrovná, ale v zahraničí vyhráva jednu cenu za druhou, čo určite svedčí o jeho kvalite.
Perla (Banská Bystrica)
Návšteva Perly je taktiež zážitkom. Podľa mnohých hnusný, zafajčený pajzel, do ktorého skutočne chodia chľastať iba trosky a študenti, pretože na mieste varené pivo je tu naozaj lacné (dostaneš ho za 85 centov, nežartujem), no stojí za to. Pivom, obsluhou (pozdravujem tetu Evku!) a veľmi špecifickou atmosférou ťa Perla určite dostane.

Pivná kultúra je u nás ešte stále v plienkach, ale tieto (a ďalšie) minipivovary sa snažia dodať nám niečo, čo vo večierke nekúpime a tým nás kultivovať v uvedomelých konzumentov, ktorí vedia, čo je dobré. Ak ti nevadí trochu si priplatiť alebo sa z piva nepotrebuješ za každú ožrať (počkaj, načo je potom dobré?!), určite ich vyhľadaj. Neoľutuješ!