V uplynulých dňoch sa o slovenských startupoch povedalo mnoho, najmä vďaka predraženej štátnej konferencii o TechMatch. Hoci sa zdá, že majú originálne myšlienky silnú podporu, uchytiť sa podarí len máloktorým projektom.
Najúspešnejšími slovenskými startupmi, ktoré sú už niekoľko rokov súčasťou slovenského trhu a podarilo sa im expandovať aj do zahraničia je určite softvérová firma Eset, systém Piano Media na spoplatnenie obsahu a služieb na internete či úspešná offline navigácia Sygic. Pozornosť médií z celého sveta zasa získalo lietajúce auto AeroMobil. Existuje však množstvo ďalších (najmä digitálnych) projektov, ktoré vymysleli Slováci a ktorým sa darí. My sme vybrali 12, samozrejme, je ich oveľa viac.
Mentegram
Ide o platformu určenú psychoterapeutom. Vďaka nej môžu terapeuti zhromažďovať a analyzovať informácie o nálade a správaní pacientov. Autormi Mentegramu sú Slováci Igor Holas a Milan Steskal. Spoločnosť získala investíciu vo výške 200 000 eur a certifikát produktu s vytvorením predajnej pobočky v USA.
Staffino
Staffino je mobilná aplikácia, ktorá slúži na hodnotenie personálu podnikov. Spätná väzba môže putovať priamo k manažérovi či prevadzkárovi. Klientmi Staffina sú jednotlivé prevádzky, ktoré môžu priamo so zákazníkmi riešiť ich podnety a na základe spätnej väzby klientov aj hodnotiť a odmeňovať zamestnancov. Autormi aplikácie je tím agentúry This is Locco.
Sli.do
Sli.do slúži na vytváranie spätnej väzby počas diskusií, prednášok či konferencií. Účastníci môžu prostredníctvom svojich mobilov, notebookov či tabletov hlasovať alebo klásť otázky. Správca si sám vyberá, ktoré otázky sa zobrazia na interaktívnej tabuli a budú verejne viditeľné. Aplikáciu, ktorá vznikla v roku 2013 už využili spoločnosti ako Oracle, Google, či Telefónica O2.
Prizeo
Je to charitatívna platforma, prostredníctvom ktorej svetové osobnosti a vplyvní ľudia získavajú peniaze na charitu. Ak sa niekto rozhodne prispieť, môže vyhrať napríklad večeru s obľúbenou speváčkou. Slovák Andrej Pančík založil startup s Bryanom Baumom a Leom Seigalom, ktorých spoznal počas štúdia na oxfordskej univerzite v roku 2012. Do projektu sa zapojili svetové celebrity ako Justin Timberlake, Justin Bieber, skupina U2 či tenistka Dominika Cibulková. Zakladatelia firmu nedávno predali.
M.dot
Česko-slovenský startup Pavla Serbajla a Dominika Balogha slúži na tvorbu mobilných verzií webstránok priamo cez mobilnú aplikáciu pre iOS, určená je firmám a podnikateľom. Dvojica aplikáciu vyvinula v roku 2012, v roku 2013 ju predala americkej firme špecializujúcej sa na registrovanie internetových domén GoDaddy. Balogh a Serbajlo sa stali členmi tímu GoDaddy v Silicon Valley.

Excalibur
Ide o aplikáciu, ktorá z mobilného telefónu robí prihlasovací kľúč do tvojich účtov v digitálnom svete. Keď sa priblížiš k počítaču, Excalibur ťa automaticky rozozná a prihlási, keď sa vzdiališ, zamkne ho. Za revolučnou službou stoja Slováci Tomáš Korenko, Peter Lupták a Ivan Klimek.
Pexe.so
Slovenský startup umožňuje filmovým distribútorom odhaliť nelegálne kópie ich filmov na internete. Držiteľ autorských práv vďaka službe zistí, či sa jeho video nenachádza bez jeho vedomia na YouTube, sieti Vimeo alebo na torrentoch. Rozozná aj filmy natočené kamerou v kine. Za službou stojí Slovák Rastislav Turek, ktorý v minulosti vytvoril projekt Synopsi.tv.

TrashOut
Slovenská environmentálna aplikácia slúži na hlásenie nelegálnych skládok na celom svete. Prostredníctvom aplikácie sa dá skládka oznámiť úradom, pridať komentár, fotografiu a lokalizovať ju na mape. Pomôžeš tak samospráve aj environmentálnym organizáciám odhaliť nelegálne smetiská. Autorom projektu je Jozef Vodička.
InHiro
Projekt využíva sociálne siete na hľadanie potenciálnych zamestnancov. Prostredníctvom InHiro sa dá vytvoriť inzerát, ktorý sa ľahko zdieľa. Služba tiež pomáha triediť kandidátov a automaticky odpovedať neúspešným záujemcom a vybrať najlepšieho kandidáta. Autorom je slovenská webhostingová spoločnosť Websupport.
Thapir
Aplikácia pre mobilné telefóny, ktorá ťa informuje, čo a kde sa práve deje. Jednoducho prechádzaš mestom a tvoj telefón ti sám povie, kde v tvojej blízkosti je koncert, výstava, seminár alebo iná akcia. Aplikácia sa snaží používateľovi ponúknuť len to, čo je preňho zaujímavé. Informácie získava z viacerých zdrojov, napríklad z Facebooku.
Datamolino
Projekt na spracovanie faktúr získal už niekoľko investícií. Ide o produkt pre podniky a podnikateľov, ktorý umožňuje nahrávať faktúry a bločky, spravovať a sprehľadniť účtovníctvo. Autormi sú Andrej Glézl a Ján Korecký.
Diagnose.me
Vďaka službe môžeš byť diagnostikovaný svetovým špecialistom bez toho, aby si ho osobne navštívil. Vďaka medicínskemu startupu si vyberieš niektorého z dostupných lekárov, popíšeš mu syptómy, liečbu, lieky, nahráš snímky, pridáš svoje otázky. V rámci služby dostaneš aj bezplatný preklad do angličtiny, platíš len za odborný posudok lekára. Spoločnosť založil Ivan Štefunko a Lukáš Alner.