Na začiatku išlo o neznáme lokálne výrobky či malé regionálne firmy, dnes ich výrobky používa svet a my možno ani nevieme, že niektoré slovenské produkty sú v zahraničí také úspešné. Denník SME v spolupráci s regionálnymi redakciami MY vybral niekoľko svetoznámych lokálnych výrobkov:
1. Slad z Levíc
Levický okres je najväčším producentom jačmeňa na Slovensku, preto sú Levice aj veľkým dodávateľom sladu pre pivovary. Levický slad poznajú aj budapeštianske, viedenské či škandinávske pivovary a reštaurácie.

2. Nábytok z Topoľčian
Nábytkárska spoločnosť Decodom z Topoľčian predá ročne viac ako 70-tisíc obývačiek. Dnes topoľčiansky nábytok poznajú aj v Poľsku, Rusku, Švajčiarsku i v Nemecku. Firma bola založená začiatkom 20. Storočia a špecializovala sa na parkety a podvaly, vyrábať nábytok začali až v roku 1947. Pod menom Decodom funguje od roku 1999.

3. Borovička z Trenčína
Trenčín a okolie boli odjakživa regiónom známym kvôli tradičnému slovenskému alkoholu z borievok. Už v 19. Storočí borovičkári predávali pálenku a olej z borievok po celom kraji až po Rakúsko a Moravu. Priemyselne sa borovička začala v Trenčíne vyrábať v roku 1886. Začiatkom 20. storočia bola slávna medicinálna Juniperus borovička, ktorá sa počas prvej republiky vyvážala až do USA.

4. Vianočné gule z Čadce
Už takmer 60 rokov čadčiansky podnik Okrasa ručne vyrába sklenené vianočné ozdoby. Až
95 % ich produkcie putuje do zahraničia. Naše gule si tak na vianočné stromčeky vešajú v Nemecku, Rakúsku, Holandsku, Dánsku, Švédsku či v USA. Tento rok podnik vyrobil už tri milióny ozdôb, pričom každá jedna je ručne robeným originálom.

5. Fajansa z Holíča
Ešte v 18. Storočí založil manžel Márie Terézie František Štefan Lotrinský cisársko-kráľovskú manifaktúru v Holíči. Manufaktúra vyrábala servisy, ktoré dnes tvoria zariadenia šľachtických sídel v Bojniciach, Červenom Kameni, Strážnici, ale aj zbierku múzeí vo Viedni či v Prahe. V roku 1984 sa výroba tradičnej keramiky obnovila vďaka pár nadšencom, ktorí prácne hľadali tradičné vzory, aby v dielni mohli vyrábať produkty podobné starým originálom. Od roku 1991 skupina pod vedením Petra Polláka vyrába tradičnú keramiku najmä na objednávku zahraničných klientov.

6. Čipka zo Španej Doliny
Pôvod svetoznámej čipky zo Španej Doliny siaha až do 16. Storočia. Jej tradičnými motívmi je babka, muška, vtáčik, harmonika či dudinka. Miestne čipkárky stále tvoria tradičnú čipku, ktorá sa používala najmä ako lem obrusov doma i v kostoloch, zdobenie neviest, čepcov a podobne. Originálna je najmä preto, že na okrajoch je zúbkovaná a čipkárky si ju nepredkresľujú.

7. Basgitary zo Zákamenného
Basgitary od Rudolfa Sivčáka z oravskej obce Zákamenné poznajú hudobníci na Slovensku, ale aj v západnej Európe a v USA. Napríklad jednu má aj slávny basgitarista Steve Clarke. Výroba jednej basgitary trvá asi šesť týždňov.

8. Drotári zo Žiliny
Prví drotári sa na Slovensku objavili začiatkom 18. storočia. Opravovali nádoby drôtenými svorkami, neskôr ich opletali a vyrábali šparáky do fajok, podložky pod žehličky alebo pasce na myši. Potom aj koše na zber úrody, náhubky či oberače na ovocie. Pôvodne slovenskí drotári prenikli aj do Holandska, Nemecka, Poľska, Ruska či USA.

9. Božena z Krupiny
Odmíňovací systém Božena od krupinskej firmy Way Industries je unikátom súčasnej strojárskej výroby na Slovensku, vyrába sa od 90. rokov. Stroje na mechanické odmíňovanie sa vyvážajú najmä do Afriky, Ázie a na Blízky východ. Momentálne sa používajú v 33 krajinách sveta.

10. Biče z Turian
Len málokto by povedal, že biče z Turian poznajú aj v Kanade, USA, Holandsku, Nórsku, Saudskej Arábii či v Japonsku. Tradičný miestny bič nie je len na ozdobu, ale používajú ho valasi pri pasení oviec a vidieť ho aj na rôznych súťažiach.

11. Káva z Popradu
Pôvodne sa vyrábala v garáži so šiestimi zamestnancami, dnes je to jedna z najznámejších slovenských značiek. Má za sebou jedinečnú chuť a silnú tradíciu, preto si ju množstvo lokálpatriotov nosí so sebou aj do zahraničia.

12. Cimbaly z Liptova
Lajoš Bohak z obce Kvetná, stolár, drevár a hudobník vyrábal cimbaly od roku 1900. Jeho značka sa pod menom Cimbalom Bohak Budapest since 1900 sa zachovala dodnes, stojí za ním Slavomír Hromada, ktorý pôvodný spôsob výroby cimbalov ešte vycibril.

13. Pálené z Gemerskej Hôrky
Pálenica pri Rožňave je známa v zahraničí najmä svojou drienkovicou, keďže na Gemeri drienky rastú voľne v prírode. Drienkovicu si Slováci pamätajú najmä vďaka bývalému prezidentovi Rudolfovi Schusterovi a aj túto „šusterovku“ ochutnali aj manželia Clintonovci. Slivovicu, hruškovicu, marhuľovicu a iné pálenky, ktoré sa v Gemerskej Hôrke pália, putujú ku klientom do Nemecka, Rakúska a Švajčiarska.
