Kleopatra
(69 – 30 pred Kr.)

Kráľovná Egypta je asi najznámejšia femme fatale staroveku. Paradoxne, Kleopatra nebola Egypťanka, ako si mnoho ľudí myslí, ale macedónska Grékyňa, keďže Ptolemaiovci boli potomkovia generála Ptolemaia z armády Alexandra Veľkého.
Ptolemaiovci sa prejavovali ako násilnícka banda zmrdov bažiacich po moci, keďže sa na tróne striedali tak, že vraždili svojich súrodencov. Nakoniec Kleopatra odstavila z trónu svojho brata a manžela v jednej osobe a stala sa tak jedinou panovníčkou Egypta.
A ako si vyslúžila titul femme fatale? Okrem čora-mora s Júliom Caesarom a Marcom Antoniom sa ukázala ako skutočná diva. Pred Marcom Antoniom hodila svoje perlové naušnice do octu, v ktorom sa rozpustili, aby ich následne vypila.
Po prehratej vojne sa rozhodla odísť zo sveta s dávkou grácie a nechala sa poštípať hadom, čo znamenalo aj koniec Ptolemaiovcov v Egypte.
Lady Godiva
(1040 – 1067)

Ďalšia diva žila v stredoveku v anglickom meste Coventry. Legenda hovorí o tom, že manželka grófa z Mercie sa rozhodla postaviť na stranu poddaných, ktorých trápili tvrdé dane a precválala nahá na koni mestom zahalená iba svojimi vlasmi. Jej manžel po tomto geste zmenil prístup voči poddaným.
Nuž, zo Svetlany Ficovej femme fatale asi nikdy nebude.
Pocahontas
(1595 – 1617)

Aký je rozdiel medzi Ribannou a Pocahontas? Pocahontas nie je iba postava z disneyovky, Pocahontas je skutočná. Ale flirtík medzi dcérou náčelníka algonkinských Pamukeyov a kapitánom Johnom Smithom bol vo filme značne zromantizovaný, keďže v čase udalostí, ktoré film vykresluje, mala Pocahontas asi tak 12 rokov.
A čo sa stalo s Pocahontas po konci filmu, keď sa John Smith sa vrátil do Anglicka? Prepadla kresťanstvu a tabakovému koncernu. Nechala sa totiž pokrstiť, prijala meno Rebeka a vydala sa za majiteľa tabakových plantáží Johna Reifa.
Nakoniec aj ona vycestovala s manželom do Anglicka, kde sa zoznámila s kráľovskou rodinou a opäť sa stretla s Johnom Smithom. Avšak v Anglicku aj zomrela na zápal pľúc ako 22-ročná.
Mária Antoinetta
(1755 – 1793)

Poddaní nemajú ani chleba do úst a princezná žije v prepychu a nudí sa. Potom sa aj dá chápať jej prehnaná reakcia: „Nech jedia koláče!“
V skutočnosti sa tento výrok iba pripisuje Márii Antoinette a nie je isté, že by Mária Antoinetta niečo takéto vôbec povedala, keďže výrok koloval už sto rokov pred Máriou Antoinettou.
Mladá princezná sa za svojho manžela vydala ako pätnásťročná, ako súčasť mierovej dohody medzi Rakúskom a Francúzskom. A na kráľovskom dvore nemala núdzu o konflikty, keďže Márii Antoinette začala prekážať kráľovská kurtizána Madame du Barry. Za normálnych okolností by asi exkluzívnej prostitútke povedala: „Pál do p<i>e, ty k*#^a!” Lenže rozdiel medzi aristokraciou a plebsom sa prejavuje aj v používaní sprostých slov a preto Mária Antoinetta jednoducho Madame du Barry ignorovala.
Až po naliehaní Márie Terézie sa Mária Antoinette uráčila k slovám voči kráľovej milenke: „Dnes je ale vo Versailles veľa ľudí.“ Čo tým vlastne povedala? Nič a zároveň všetko. To je proste aristokracia.
Kde sa však dvaja bijú, tretí víťazí a niekoľko rokov po tomto incidente nahnevaný francúzsky ľud poslal obe rivalky pod gilotínu.
Adela Ostrolúcka
(1824 – 1853)

Adela Ostrolúcka sa niekedy označuje za osudovú lásku Ľudovíta Štúra. Žena to bola mimoriadne krásna a inteligentná, avšak ich vzťah mal čisto platonický charakter. Niekto si to môže vysvetliť tým, že Ľudovít Štúr prijal svoj údel ako Ježiš Kristus a medzi seba a milovanú slovenčinu nepustil nič, alebo...
Dejepisárka nám raz v škole rozprávala:
„To viete, ak chcete dokázať skutočne veľké veci, všetko ostatné musí ísť bokom. Rodina, priatelia, zdravie. Vedel to aj Štúr, preto sa štúrovci nesmeli ženiť a keď Jozef Miloslav Hurban tento sľub porušil, Štúr sa na neho nahneval. Toľko hovorí história. Ale ak chcete počuť môj súkromný názor, tak Ľudovít Štúr bol evidentne homosexuál. Ale nehovorte, že vás takéto veci učím, lebo ma ešte vyhodia.“
Adela Ostrolúcka by mohla byť tým pádom najväčšou fag hag slovenskej histórie a s Ľudovítom Štúrom sú niečo ako doboví Will a Grace.
Adela nakoniec skonala na týfus, Ľudovít Štúr ostal zarmútený a pri nešťastnej nehode zomrel aj on. A ako to vlastne bolo? Viacero teórii ponúka aj tento krátky film.
Sissi
(1837 – 1898)

Ak nešla v televízii Angelika, Sissi bola jej slušnejšou a naivnejšou náhradou. Vďaka naivnému zobrazeniu rakúskej cisárovnej herečkou Romy Schneider si Sissi zamilovali milióny ľudí.
Skutočnosť však bola taká, že Sissi svojho manžela nemilovala až tak oddane, ako to bolo zobrazené vo filme, pretože za ich manželstvom bolo viac aristokratických dohôd ako emócii. Sissi v skutočnosti bola viac zahľadená do seba ako do manžela a väčšinu svojho dňa trávila jazdou na koni, cvičením a so svojou kaderníčkou, ktorá jej niekoľko hodín česala vlasy. Jej posadnutosť vlastným vzhľadom dospela až ku anorexii.
Romantický film nezobrazil ani jej nešťastný koniec, keď bola vo Švajčiarsku zavraždená politickým atentátnikom.
Mata Hari
(1876 – 1917)

Rovnako ako Kleopatra nebola Egypťanka, Mata Hari nemala exotický pôvod, ale pochádzala z Holandska. Margaretha Geertruida Zelle odpovedala na inzerát na manželstvo a takto získala za manžela kapitána holandskej koloniálnej armády, čo jej umožnilo cestovať do exotických lokácii a zoznámiť sa s indonézskou kultúrou.
Po rozvode s manželom sa presťahovala do Paríža, kde sa preslávila ako exotická tanečnica. Vravievali o nej, že na tanečnicu je stará, tučná a netalentovaná. Ona však tieto nedostatky zúročila a svoje cici aj rici dala do popredia svojim exhibicionizmom. Popri kariére tanečnice si rozbehla aj kariéru kurtizány a začala si s rôznymi vysokopostavenými dôstojníkmi a politikmi.
To sa jej stalo nakoniec aj osudným, keďže sa takto zaplietla do intríg, na základe ktorých ju Francúzi popravili ako dvojitého agenta.
Irena Čubírková
(1923 – 1966)

„Pristupovali?“ pýta sa sprievodkyňa vo vlaku smerom do Trnavy. Irena Čubírková na vlak pristúpila s väčším nákladom, ktorý potom nechala na záchode. Konkrétne hlavu jej druha Ambróza Ščepku.
Vdova po Jánovi Čubírkovi bola vraj atraktívna žena s neskutočnými manipulačnými schopnosťami. Svojho muža Jána Čubírku zavraždila s pomocou svojho milenca Václava Bernarta a dokonca aj jeho manželky a celé to zinscenovali ako nešťastnú náhodu.
Svojho druha, ktorý sa jej vyhrážal, že ju zabije a jej hlavu hodí do záchoda, zabila, keď bol opitý a jeho telo spálila v peci na chleba. Možno by sa jej to celé prepieklo, keby nebolo tej hlavy. A čo stálo za týmto bezhlavým konaním? Predsa imidž. Čubírková sa radšej nechala popraviť, ako keby si o nej mali ľudia myslieť, že ju nechal chlap.
Princezná Diana
(1961 – 1997)

Keď sa princezná Diana vydávala za princa Charlesa, táto udalosť bola označovaná ako rozprávková svadba storočia. Princ na bielom koni sa však nekonal a princ Charles odcválal za svojou bývalou Camillou, ktorá bola o dosť staršia a škaredšia.
Diana si tak frustrácie kompenzovala milencami. A tiež charitatívnou prácou, vďaka ktorej si udržala imidž kráľovnej sŕdc.
Keď po jej tragickej smrti smútili celé národy, Elton John neváhal a oprášil pesničku, ktorú pôvodne napísal pre Marilyn Monroe a postaral sa tak o najrýchlejšie predávaný singel v Spojenom kráľovstve, ktorého sa za prvý týždeň predalo viac ako jeden a pól milióna.
Kto si chce slzičku v oku zopakovať... Nech sa páči.