Ak si dostatočne včas nestihneš čeknúť letenky do Londýna, najlacnejšou možnosťou je využiť autobusové linky. A veci, ktoré sa stanú počas 24-hodinovej jazdy, ti začnú pripomínať všetko, čo si už zažil pri cestovaní na školský výlet do Francúzska či Chorvátska. Tak napríklad:
1. Výber sedadla
Ak nemáš možnosť si sedadlo rezervovať, pri vstupe do autobusu budeš ako Monk v obchode so zeleninou. Chvíľu sa ti zdá, že toto sedadlo môže byť, potom zase, že radšej dozadu, tam nie, lebo pred tebou bude ten divne páchnuci človek a hentam už vôbec nie, lebo tam bude svietiť slnko a záves je roztrhaný, alebo nie je vôbec.

Malá rada: aj keď sedadlá úplne vzadu vyzerajú najlepšie a na stredoškolských výletoch sme sa o ne stále bili, teraz ich nechceš. Ver mi. Nemajú sa kam sklopiť a pokúšať sa zaspať pri sedení v 90-stupňovom uhle skutočne nie je jednoduché. Predtým, ako sa usadíš, prezri záves proti slnku a taktiež skontroluj, či ohýbanie sedačky nie je pokazené a či funguje klíma.
2. Klíma
Vždy platí, že je ti buď príliš teplo, alebo príliš zima. A je jedno, kam to nastaviteľné koliesko otočíš, keď potrebuješ, aby na teba fúkalo, tak fúkať nebude. A naopak. A aj keď ju nemáš pustenú a zvyšok busu má, na druhý deň budeš smrkať ako Britney po žúrke.
Malá rada: vždy si do busu zober teplé oblečenie a deku.

3. Spánok
Aj keď sedačku sklopíš dozadu (za predpokladu že nesedíš v 5-ke na konci busu), tvoje telo bude po pár hodinách umierať od bolesti, stereotypu a nudy. A horšie je, že nebudeš môcť zaspať. A keď aj zaspíš, zobudíš sa dolámaný a bude ti strašná zima.
Malá rada: Ak cestujete dvaja, nech si kamoš ľahne na zem pod sedačky a ty sa schúľ na dvojsedačku. Si hovoríš, že je to zlé, ale odporúča 9 z 10 ľudí, ktorých ráno bolelo telo o čosi menej. A aby sme nezabudli – samozrejme ber karimatku, deku a malý vankúš. A BUĎ PREBOHA V NOCI TICHO a nekrič frajerke na celý bus do telefónu o tom, ako sa ti nedá zaspať.

4. Prestávky na pumpe
Presne kvôli nim ti odporúčam vždy mať pri sebe nejaké drobné, keďže WC sú niekde spoplatnené. O cenách na benzínkach ti nemusím hovoriť, lepšie je brať všetko z domu a viacmenej zadarmíko.
Malá rada: Ak fajčíš, najskôr si vybav toaletu a nákupy a cigu si zapáľ až pri konci prestávky. Stále je lepšie dovidieť na nervózneho vodiča autobusu a zahasiť kúsok cigy, ako zažiť jeho klopanie na dvere toalety, že „už sa odchádza“. V tom lepšom prípade. Ešte stále ťa môže nechať na benzínke a na celý bus povedať vtip, ktorý už nie je vtipný tak 20 rokov: „Kto tu nie je, nech sa prihlási!“

5. Spolucestujúci
Je takmer 90-percetná šanca, že práve v tvojom buse bude sedieť smradľavý starec, ukričaná a ukecaná ženská v najlepších rokoch alebo malé deti. Márne sa budeš počas cesty snažiť prísť na to, čo za rodiča vezme svoje urevané decko na 24-hodinovú cestu busom. Čerešničkou na torte sú ľudia, ktorí si vyzujú topánky a vtedy ti naplno znechutia aj takú super vec, ako sú olomoucké syrečky.

Malá rada: So smradom ti asi nepomôžeme, ale proti hluku pomáhajú slúchadlá. A pre istotu vezmi dva páry, keby sa jedny pokazili, alebo by potreboval kamoš.
6. Zabíjače nudy
Síce si hovoríš, že miluješ hudbu pri cestovaní a určite ju vydržíš počúvať celú cestu, ale si na omyle. Preto radšej pribaľ aj nejakú knihu, časáky a zísť sa môže aj notebook s tvojím obľúbeným seriálom. Kľudne sa môže stať, že si v Blave zapneš prvú časť nového seriálu a keď dorazíš do Londýna, všetci Starkovia budú mŕtvi.

Na záver niečo, čo by malo byť samozrejmosťou, ale 2 roky skúseností z cestovania bratislavskou MHD tomu nenasvedčujú: vždy maj po ruke deodorant a žuvačku. Lebo aj na cestách do zahraničia sme ľudia, nie? Nie vždy. :(