Za týchto 14 skvelých potravín vďačí svet Slovensku (a možno ich ani nepoznáš)

Bez sladkej papriky, korbáčikov či bryndze by bolo Slovensko smutným miestom.

(Zdroj: Facebook - bratislavske rozky)

Hoci sú dnes slovenské obchody preplnené potravinami z celého sveta, nájdu sa tam aj pôvodom naše produkty, bez ktorých by sa Slovákom žilo ťažko.

Denník SME zostavil zoznam 17 potravín, ktorých pôvod je jednoznačne slovenský.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Žitavská paprika

Jediný slovenský produkt, ktorý získal označenie Chránené označenie pôvodu. Slovenská sušená mletá paprika sladkej jemne koreninovej chuti a oranžovočervenej farby je obľúbená aj vo Francúzsku a Švajčiarsku.

2. Spišské párky

Začali sa vyrábať už začiatkom 20. storočia v Spišskom Podhradí. Podľa originálnej receptúry by mali byť mierne pikantné, plnené v baraňom čreve. Párky, ktoré sú od roku 2009 nositeľom certifikátu Zaručená tradičná špecialita, by sa nemali variť, ale len zahriať po bod varu. Ideálne zohrievať na pare.

SkryťVypnúť reklamu

3. Klenovecký syrec

Syr pôvodom zo Slovenského Rudohoria nezoženieš v obchodoch, ale len na klenovských salašoch, lazoch či u miestnych gazdov. Ide o polotvrdý údený či neúdený syr v tvare bochníka. Zaujímavý je mozaikou na svojom povrchu. Najlepšie chutí po troch mesiacoch zrenia.

4. Liptovská saláma

Prvú Liptovskú salámu vyrobili v mäsokombináte v Dubnici nad Váhom v roku 1956. Podľa pôvodného receptu je to zmes mäsa, slaniny a korenia. Neskôr sa pridal bravčový výrez aj hovädzie mäso. Saláma sa volá Liptovská preto, lebo je inšpirovaná Liptovom, kde nepridávali do mäsových výrobkov červenú papriku, ale čierne mleté korenie, muškátový orech, muškátový kvet, mletý zázvor a cesnak.

5. Lovecká saláma

Známa je najmä vďaka svojmu netradičnému hranatému tvaru. Až 75% výrobku tvorí bravčové mäso, 5% hovädzie mäso. Výrobok sa sedem dní údi studeným dymom a dva týždne suší. Od roku 2011 máme na výrobok spolu s Čechmi certifikát EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

6. Skalický trdelník

Trdelník sa v Skalici pečie od konca 18. storočia, keď sa tam prisťahoval maďarský gróf József Gvadányi. To, čo robí skalický trdelník skalickým, je lokalita, ktorá je vymedzená aj certifikátom EÚ. Podľa tradičného receptu sa trdelník pečie z múky, práškového cukru, vanilkového cukru, masla, vajíčok, droždia, citrónovej kôry, masti, mlieka, muškátového orieška a posekaných vlašských orechov.

7. Tekovský salámový syr

Špeciálny je vďaka tomu, že sa údi pravým bukovým drevom a dozrieva dva týždne. Tradíciu v tekovskom regióne má od roku 1949. Od roku 2001 ho produkujú Levické mliekarne. Pre tento syr je charakteristický aj jeho valcovitý tvar.

8. Bratislavský rožok

Pečivo, ktoré sa v Bratislave pečie od konca 16. storočia. Originálne bratislavské rožky majú dve náplne – rožok v tvare písmena U je plnený makom a rožok v tvare C sa plní orechami. Ešte v roku 1785 rožky (Pressburger Beugel) preslávila cukráreň Wilhelma Scheuermanna na dnešnom Hviezdoslavovom námestí.

SkryťVypnúť reklamu

9. Slovenský oštiepok

Ak má Slovák povedať nejakú typickú slovenskú potravinu, väčšinou povie oštiepok. V registri Chránených zemepisných označení je slovenský oštiepok od roku 2007. Dnes sa vyrába nielen na salašoch, ale aj v mliekarniach, a to aj z kravského mlieka. Pôvodne sa však tvarovali z hrudy ovčieho syra, ponárali do slaného roztoku, sušili a údili.

10. Špekáčiky

Tradičná pochúťka všetkých opekačiek je pôvodne českým výrobkom. Dnes sa však podľa rovnakej receptúry výraba v oboch krajinách. Ich názov súvisí so špekom, teda slaninou, ktorá je na malé kúsky vo výrobku nakrájaná. Vyrábajú sa od roku 1891 a sú zložené zo zadného hovädzieho mäsa, bravčových odrezkov, slaniny, cesnaku a korenín. Zmes sa plní do hovädzích alebo bravčových čriev.

SkryťVypnúť reklamu

11. Slovenská parenica

Originálnu parenicu z ovčieho hrudkového syra v obchode nekúpite. To, čo bežne dostať, sú parenice z kravského mlieka. Vyrábajú sa tak, že syr sa naparí v horúcej vode, vytvorí sa syrová hmota, z ktorej sa ťahajú stuhy. Tie sa chladia v studenej vode a skrúcajú do špirály. Pravá slovenská parenica sa skladá z dvoch špirál vedľa seba, previazaných syrovou nitkou a potom sa asi dve hodiny údi tvrdým drevom. Na Slovensku si ju ovčiari pripravujú od 18. storočia.

12. Slovenská bryndza

Typická slovenská bryndza musí obsahovať viac ako polovicu ovčieho hrudkového syra. Podľa certifikátu sa vyrába mletím ovčieho hrudkového syra. Bryndza je jednou z najstarších tradičných potravín vyrábaných na našom území. Michelinský šéfkuchár Damien Thuries, ktorý chodí školiť slovenských kuchárov, označil bryndzu za „slovenský kaviár.“

SkryťVypnúť reklamu

13. Zázrivský korbáčik, Oravský korbáčik a Zázrivské vojky

Ten istý výrobok, tri rôzne názvy. Korbáčiki sa v Zázrivej a na Orave vyrábajú od druhej polovice 19. storočia. Zázrivský aj Oravský korbáčik by mali chutiť rovnako, líši sa iba miesto pôvodu. Ide o ručne vyrábané syry z kravského mlieka. Korbáčiky majú typický tvar drobných vrkôčikov, vojky sú nite.

14. Ovčí hrudkový syr a Ovčí salašnícky údený syr

Najlepšie chutia priamo zo salaša. Je to medzistupeň výroby bryndze či oštiepkov, no aj sám o sebe je veľmi chutný. Vyrába sa prefiltrovaním ovčieho mlieka, ktoré sa následne zohreje na asi 30 °C, pridá sa syridlo, sformuje do hrudky, nechá odkvapkať a dozrieť, prípadne zaúdiť. Čerstvý sa musí jesť okamžite, lebo inak skysne.

Viac o histórii a receptúre slovenských produktov si prečítaj tu.

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu