Známe slovenské miesta ukrývajú neuveriteľné legendy. Akú legendu ukrýva vaše mesto?

„Raz mi niekto hovoril, že..“

Okrem troch prútov kráľa Svätopluka, legende o Čachtickej pani či Fatime a Omarovi existuje mnoho zaujímavých legiend, ktoré sa viažu k rôznym slovenským miestam.

1. Dóm svätej Alžbety

Legenda vraví, že košický mešťanosta poveril stavbou veľkolepej katedrály talianskeho staviteľa, dal mu však jednu podmienku – staviteľ musel v plánoch naznačiť, kde v stavbe sa nachádza kameň, ktorého odstránenie vedie k zrúteniu stavby. Staviteľ si však uvedomil, že by tak mešťanostovi odovzdal celú moc nad stavbou, preto úlohu splnil tak, že hlavný kameň urobil dutým a doňho vložil plány, na ktorých je tento bod vyznačený.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

2. Hrad Šášov

Podľa legendy o Šášovskom hrade, ktorého zrúcaniny sa týčia neďaleko Žiaru nad Hronom, mal zvolenský hradný pán šaša, ktorý sa mu vysmial, keď prišiel z neúspešnej poľovačky. Na druhý deň mu preto prikázal, aby mu s lovom medveďa pomohol, no opäť neboli úspešní. Po love sa pán vrátil na hrad a šašo išiel napojiť kone, keď zrazu začul hrozný rev.

Šašo utekal na hrad a našiel na svojom ležiacom pánovi vyvádzať medveďa. Okamžite schytil sekeru a medveďa zabil. Pán svojmu šašovi z vďaky nechal vystavať hrad, ktorý dnes voláme Šášov.

3. Vrch Satan vo Vysokých Tatrách

Dvaja bratia v Tatrách roky hľadali poklad, ktorý tam ukryl poľský kráľ pri úteku z krajiny. Keď už nevedeli ako ďalej, jeden z nich zvolal: „Tu nám pomôže len sám Satan!“. Podľa povesti sa sám vládca pekiel zjavil a prisľúbil im nájsť poklad, ak mu dajú svoje duše.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhý deň ich zapriahol do pluhu a nútil ich celý deň dookola orať na jednom mieste, na ktorom mal byť poklad. Miesto, ktoré vyorali, sa neskôr naplnilo vodou a dnes sa nazýva Satanovo pliesko. Bratov už nikto nikdy  nevidel a Satan sa vrátil na svoj hrad na jednom z vrchov, ktorý už dnes nestojí, no vrch sa stále nazýva Satan.

4. Mlynská dolina, Bratislava

Bratislavská legenda hovorí, že na mieste dnešnej Mlynskej doliny bola kedysi obec Sellendorf – Dedina duchov. V dedine bolo deväť mlynov a v jednom z nich si dal chudobný starec zomlieť pšenicu. Miestni ho okradli a vysmiali sa mu, preto obec preklial. Odvtedy sa raz za sto rokov vynára dedina z minulosti a ak by si dal niekto zomlieť čo i len zrnko pšenice, vyslobodil by dedinu spod kliatby. Ak by si zasa niekto vzal niečo od duchov, musel by v dedine ostať naveky.

SkryťVypnúť reklamu

5. Michalská brána

Najmä hluční opití anglickí turisti by mali vedieť, že pod Michalskou vežou prebýva duch mestského kata, preto treba byť pri prechádzaní cez Michalskú bránu ticho, aby sa neprebudil. Iná legenda o tomto mieste tvrdí, že socha archanjela Michala je dutá a radní do nej schovávali dôležité mestské dokumenty počas ohrozenia.

6. Kaštieľ v Dolnej Krupej

Hovorí sa, že slávny skladateľ Ludwig van Beethoven na začiatku 19. storočia navštevoval kaštieľ v Dolnej Krupej neďaleko Trnavy. Pre rodinu Brunswickovcov, ktorá kaštieľ vlastnila, zložil niekoľko skladieb a spoznal tam vraj aj svoju celoživotnú lásku. Hovorí sa, že v kaštieli zložil aj svoju najslávnejšiu Sonátu mesačného svitu. Na titulnej strane skladby je venovanie pre Giulette Giucciardi, ktorá bola príbuznou rodiny a neskôr do kaštieľa poslal aj list nesmrteľnej milenke. To, či sa toto všetko naozaj stalo, alebo sa to iba hovorí, jasné nie je.

SkryťVypnúť reklamu

7. Bardejov

Podľa legendy, po uliciach Bardejova už dlhé roky blúdi nahá dievčina menom Barbora. Ten, kto jej pomôže nájsť šaty a oblečie ju, tomu pomôže zasa ona nájsť legendárny poklad.

8. Nitra

Podľa lokálnej legendy v Hornom meste, teda najstaršej časti Nitry, straší bezhlavý mních. Mních bez hlavy vo františkánskom rúchu a sandáloch sa zjavuje ako predzvesť katastrofy. Traduje sa niekoľko príkladov, komu a kedy sa mních zjavil. Napríklad istému mužovi, ktorému neskôr počas nočnej búrky udrel blesk do jeho rodičovského domu a ten zhorel do tla.

9. Trstín

Pekná kuriozita sa traduje o Trstíne pri Trnave. Miestny farár Imrich Štvrtecký tam v 19. storočí založil tradíciu voľby tzv. ružovej panny. Súťaž krásy mohlo vyhrať každé slobodné dievča od 17 do 25 rokov, ktoré bolo počestné, duševne krásne, mravné a viedlo nábožný život. Súťažiace však nesmeli tráviť veľa času na tancovačkách, flirtovať a stretávať sa s mládencami v noci.

SkryťVypnúť reklamu

Víťazku volili najváženejší muži obce vrátane farára a richtára a všetci muži, ktorí v dedine vlastnili dom. Odmenu víťazka dostala až po svadbe alebo po dovŕšení 28 rokov. Pokiaľ však porušila zásady mravného života, odmena prepadla obci.

10.  Legendy zo Žiliny

Žilinská Stanica Žilina-Záriečie v rámci jedného zo svojich projektov zbierala, tzv. urban legends, teda súčasné historky, ktoré sa väčšinou začínajú vetou: „Niekto mi raz vravel...“ Žilinskou urban legend je napríklad, že obchodné centrum Mirage je vlastne kupolou mešity a nie je náhoda, že je vyššia, ako veža farského kostola. Postaviť ju mal takto dať sýrsko-slovenský podnikateľ George Trabelssie.

Iná žilinská urbánna legenda vysvetľuje občasný sírový zápach na Štefánikovom námestí a verzií je hneď niekoľko:

SkryťVypnúť reklamu

1. Žilina je postavená na mŕtvolách, ktoré sú pozostatkami vojen a pod námestím sú hromadné hroby.

2. Pod námestím sú pivnice, v ktorých sa počas druhej svetovej vojny schovávali Židia, ale ostali tam.

3. Neďaleko je chemička, kde vyrábali kyselinu chlorovodíkovú, ktorá sa dažďom dostala do podzemných vôd.

Zdroj: slovenskyportal.sk, tatranske-plesa.sk, bratislava.sme.sk, vitajtevtrnave.sk, bardejov.korzar.sk, nitra.sk, stanica.sk

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu