Architekt Adam Gebrian vo svojom programe Gebrian versus, ktorý beží na portáli Stream.cz od roku 2012, navštívil a zhodnotil napríklad letisko v Prahe, metro v Mníchove, Baťovu továreň v Zlíne a mnoho ďalších.
Čo však vyplýva z jeho návštevy bratislavskej hlavnej železničnej a autobusovej stanice?
1. Slovensko ako krajina reklamy
„Z vysokého priestoru staničnej haly sme vstúpili do ďalšieho vysokého priestoru, ktorý by mohol byť celkom zaujímavý. Ale jediné, čo tu vidím, je obrovské množstvo reklám. To znamená – vitajte na Slovensku, v krajine reklamy na čokoľvek.“

2. Priestor pred stanicou neponúka dojem, že ste v hlavnom meste
„Prvý dojem sa dá urobiť iba raz a v Bratislave to platí dvojnásobne. Sotva opustíte to množstvo reklamy vnútri a ocitnete sa v tomto priestore, tak si poviete: "Hmmm, hlavné mesto Slovenskej republiky... Nie som si úplne istý, čo to vypovedá o meste.‘“

3. Prostredie zastávok MHD je naozaj odstrašujúce
„V Českej republike tiež existujú mestá, ktorých priestory pred vlakovými a autobusovými stanicami nevyzerajú práve reprezentatívne, ale nie sú to hlavné mestá.“

4. Taxíky na stanici sú fakt predražené
„Prišli sme na vlakovú stanicu, vystúpili sme von, išli sme k najbližšiemu taxíku. Napadlo nám, že by sme sa s ním mohli zviezť do centra Bratislavy, ale vzdialenosť tri kilometre za 15 eur nám pripadala nie úplne adekvátna, tak sme taxíkom nešli.“

5. Automat na lístky MHD má 16 možností
„Pôjdeme trolejbusom. Kúpime si jednu zo 16 možností, ktorú nám tento automat ponúka, alebo sa do centra vydáme peši.“

6. Nepochopiteľný krytý-nekrytý tunel do mesta
„Sme v takom krytom koridore, ktorý vedie od stanice do mesta a chráni vás buď pred dažďom, alebo pred slnkom a máte na výber, či sa vydáte tým pravým, alebo ľavým. Myslím, že je to taká pravá Sofiina voľba: buď idete pod strechou a ak budete pokračovať rovno, tak tú strechu nad hlavou stratíte, alebo pôjdete tak, že najprv strechu nemáte a potom ju tam budete mať.“

7. Oddýchnuť si „ môžete“ na lavičkách, ktoré už lavičkami nie sú
„Dlhá cesta do centra je lemovaná niekoľkými lavičkami a možnosťami odpočinúť si, než tam dorazíte.“

8. Autobusová stanica nie je o nič lepšia než tá vlaková, hoci by mohla byť
„Prišli sme sa pozrieť na autobusovú stanicu, či sa od tej železničnej nejako líši, no tých podobností je celkom dosť. Ide o kedysi celkom slušnú budovu z dobrých materiálov, veľkorysú, ktorá slúžila svojmu účelu, ale dnes sa krčí pod nánosom mnohých vrstiev reklám.“

Adam Gebrian priznal, že prvý dojem z Bratislavy vôbec nie je dobrý. V závere vyše šesťminútovej (a nie neopodstatnenej) kritiky na bratislavské stanice zaznie aj informácia, že v rámci projektu Twin City sa má postaviť nová autobusová stanica, no železničná stanica si na svoje vylepšenie ešte počká.
Celú reportáž si môžeš pozrieť tuto.