20 kultových hier z deväťdesiatych rokov, na ktorých sme boli všetci závislí

MIlovali sme ich vtedy, milujeme ich aj dnes.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. The Sims

Jedna z najznámejších simulácií reálneho života, kde si môžeš vytvoriť svoj ideálny život (pretože ten reálny je nanič). Najväčšou zábavou bolo stavať bazény bez schodíkov a čakať dlhé hodiny sim-času, kým sa tvoj simík utopí. Tiež nám to dalo nereálne predstavy o plodení detí, keďže v Sims jednotke na to stačil obyčajný bozk a hudba od Čajkovského.

2. Prince of Persia (hraj tu)

Jedna z najznámejších plošinoviek nášho detstva. Vedieť vychytať správny moment na stlačenie šípok tak, aby si urobil skok, bolo majstrovstvo, ktoré ovládal len málokto. Po troch minutých životoch si musel za počítač pustiť sestru alebo brata a tajne dúfať, že ani jej/jemu sa to nepodarí. Princa máme v redakcii radi, preto sme o ňom písali aj v tomto článku.

SkryťVypnúť reklamu

3. Jazz Jackrabbit (hraj tu) a Jazz Jackrabbit 2

Na džezovi boli super rôzne tajné levely a skrýše plné jabĺčok a diamantov. Dostať sa k nim však bolo často veľmi náročné. Úhlavným nepriateľom bola hryzúca korytnačka, ktorú v niektorých leveloch dopĺňali aj čarodejnice, či zabijacké osy. Hra mala na svoju dobu skvelú grafiku a veľmi zaujímavé prostredia inšpirované napríklad aj Alicou v Krajine zázrakov od L. Carrolla.

4. Supaplex (hraj tu)

Pacmanov červený bratranec, ktorý nemusel utekať pred duchmi, ale pred neľútostnými nožnicami a padajúcimi guľami. Najväčší pán si bol, keď si dokázal rýchlo prebehnúť popri padajúcich guliach a vyhnúť sa ich smrteľnému nárazu.

5. Worms (hraj tu)

Jedna z tých hier, ktoré si hrával s kamošmi hneď, keď si prišiel zo školy. V ktorej inej hre by si mohol zabíjať červíkov s banánmi a bombou, ktorá ti zaspieva aj krásne Hallelujah? Okrem nebeského spevu si určite pamätáš aj na škodoradostný červičí smiech.

SkryťVypnúť reklamu

6. RollerCoaster Tycoon

Nasledovník úspešného Transport Tycoon bol veľmi populárny, lebo dokázal naozaj verne napodobniť zábavné parky. Predsa len, ľudia tam aj grckali a mohol si ich zabiť, keď si zbúral časť trate! Pri tvorbe nových húsenkových dráh, umývaní zvratkov a kontrolovaní nálad návštevníkov si aj ty určite strávil dlhé hodiny.

7. Commander Keen (hraj tu)

Ďalšia plošinovka, pri ktorej si sa striedal s kamošmi a súrodencami. S 8-ročným Commanderom Keen-om (vlastným menom Billy Blaze) si strávil veľa času pri preskúmavaní vesmíru. Pil si colu, zneškodňoval mimozemských nepriateľov, skákal na odrážadle alebo sa naučil preskakovať z jednej žrde na druhú. Keen bol taký populárny v hernom svete, že sa objavil aj v iných hrách, ako Doom II, Wolfenstein 3D, Duke Nukem, či Minecraft.

SkryťVypnúť reklamu

8. Need for Speed 1 a 2

Správna kinderbenzínová hlava musela odrásť aspoň na jednom dieli Need for Speed. A pre deti deväťdesiatych rokov bol vykúpením práve prvý a druhý diel. Hromady skrytých uličiek a neviditeľných skokov. A hlavne autá, ktorých mená si nikdy nevedel vysloviť správne a pri takej Isdere Commendatore si sa na to preventívne aj vykašľal. To bolo skrátka to škaredé, čo malo len päť rýchlostí. Pff.

9. Age of Empires

Asi najznámejšia zo stratégií s historickou tematikou. Pri jej hraní si sa mohol aspoň vyhovárať na to, že sa vlastne učíš dejepis. V skutočnosti si len oberal bobuľky, rúbal drevo, občas bojoval, zabíjal srnky, obrábal políčka, či hľadal relikvie. Ššš-ha!

10. Heroes of Might and Magic III

Jedna z najúspešnejších ťahových stratégií ťa už v 90-tych rokoch naučila, že všetky svoje kroky si musíš vždy premyslieť minimálne jedno kolo dopredu. Hra bola mimoriadne návyková a často si pri nej strávil/a celé školské poobedia, až kým ťa mamka večer nezačala hladať. HoMM3 je jednoducho hra, pri ktorej sa o myšku naťahuješ s kamošmi až dodnes.

SkryťVypnúť reklamu

11. Bomberman/Dyna Blaster

Jedna z ďalších hier (okrem Prince of Persia, Mario, či Jazz Jackrabbit), kde bolo tvojou úlohou zachrániť nežné pohlavie, tentoraz pomocou pyrotechnických zručností. Ak si náhodou nestihol zneškodniť všetkých nepriateľov alebo si nebodaj omylom odpálil bombu pri východe, tak sa odtiaľ na teba vyrojila spŕška nepriateľov. Výhodou tejto hry bolo, že si nemusel čakať, kým dohrá (zomrie) tvoj kamoš, ale mohli ste spolu rovno mastiť multiplayer.

12. Wolfenstein 3D (hraj tu)

V tejto hre si sa ocitol v koži Williama „B.J.“ Blazkowicza v nacistickej pevnosti Castle Hollehammer v roku 1943. Tvojou úlohou bolo odhaliť tajný program Tretej ríše a popritom zabiť nejakého toho nemeckého ovčiaka, spapať psie žrádlo, nájsť tajné bunkre a nezomrieť.

SkryťVypnúť reklamu

13. Prehistorik

Hra s farebnou grafikou, jednoduchým ovládaním a celkom náročnou obťažnosťou, na ktorú si pamätajú najmä herní historici. Tvojou úlohou bolo zabíjať praveké jaštery, vyjesť im jaskyne, rozbiť pár vajec a úspešne sa dostať v časovom limite do cieľa.

14. Grand Theft Auto (hraj tu)

90-te roky boli obdobím, keď sa GTA hralo z vtáčej perspektívy, avšak utekanie pred policajtmi a zrážanie vyznávačov Hare Krishna bolo rovnako zábavné. GTA sa tiež od svojich začiatkov zapísalo ako zdroj kvalitnej hudby, ktorá znela z reproduktorov ukradnutých áut.

15. Tunneller (hraj tu)

Hra pre dvoch hráčov so super jednoduchou grafikou, ktorá ťa však vedela pohltiť na dlhé hodiny. Na začiatku sú dva tanky v dvoch náhodne umiestnených základniach na neznámej mapke. Tvojim cieľom bolo nájsť súpera ako prvý/á, zneškodniť ho a popritom si dať pozor na míňajúcu sa energiu.

SkryťVypnúť reklamu

16. Scorched Earth (hraj tu)

Ďalšia hra so super jednoduchou grafikou, pri ktorej si mohol zabíjať čas až s deviatimi ďalšími kamarátmi. Začína sa na náhodne vygenerovanej hornatej mapke, namieriš svoj kanón, zvolíš silu na základe vzdialenosti súpera a sily vetra a páliš. Rovnako ako pri iných ťahových hrách (a všetkých hrách, kde ideš proti kamarátom) hrozilo, že dlhoročné priateľstvá sa môžu v priebehu pár minút úplne zničiť.

17. The Neverhood

Táto hra sa grafikou úplne vymykala od vtedajších štandardov, bola vytvorená až z 3 ton plastelíny. Tvojou úlohou bolo pomocou panáčika Klaymena zachrániť tento nádherný plastelínový svet pred zlým čarodejníkom. Rôzne logické úlohy vedeli dokonale potrápiť tvoje detské mozgové závity a niektoré z nich by si možno nevedel vyriešiť ani dnes. Klaymen bol majster v grganí, najmä potom, ako zjedol zvláštne hubové plody.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

18. Tom & Jerry: Yankee Doodle's Cat-Astrophe (hraj tu)

Hra, ktorej si vždy dal šancu, ale nakoniec si pohorel na tom, že nevieš, ktoré klávesy máš stláčať. Tvojou hernou plochou bola jedna miestnosť a bonusová myšia diera, odkiaľ si mohol na Toma hádzať vajíčka. Taktiež si mohol šermovať ihlicami, strieľať paradajku z myšej pasce alebo hádzať dynamit. Napriek tomu, že hra mala príšerné ovládanie a rýchlo sa stávala nudnou, tak ju každý z nás aspoň raz hral.

19. Half Life

Najznámejší vedec v hernom svete, Gordon Freeman a jeho kultové páčidlo, to je Half Life. Hra sa stala fenoménom a priniesla so svojím úžasným herným svetom plným mutantov, mimozemšťanov a vojakov aj skvelý engine, na ktorom vzniklo mnoho iných hier, ako napríklad Counter Strike, Day of Defeat alebo Team Fortress.

SkryťVypnúť reklamu

20. Bulánci

Kdo se vleče, neuteče! Bulánci boli v istých kruhoch populárnejší ako pogy a tamagoči dokopy. V základe štyri mapy, tí šťastnejší mali aj päť a totálni hackeri asi nekonečno variácií na tému 1024x768. Priznaj sa, koľkokrát si zabil 8-bita?

Čestné uznanie

Toto miesto patrí najmä hrám, ktoré vznikli dávno predtým, ako sa väčšina z nás narodila. Pacman, Arkanoid, Space Invaders, Dizzy, či Super Mario Bros. sa aj napriek skoršiemu dátumu vydania dostali na naše diskety, do našich počítačov a v neposlednom rade do našich sŕdc.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu