Pred Tescom na Kamennom námestí ma čakala Zuzka, 20-ročná študentka chemickej fakulty. Mala asi meter šesťdesiat, štíhlu postavu a pekný úsmev. Po dvoch dňoch písania na Tindri sme si dohodli stretnutie a o týždeň sa stretli naživo. Fotografie na internete a špeciálne na zoznamovacích aplikáciách a weboch často klamú. Zuzka však vyzerala presne tak, ako na fotkách.
1. Lekcia z Tindru – Prepoj si účet s Facebookom a povedz to priateľke
Aby som mohol používať Tinder, potreboval som urobiť 2 veci: prepojiť si ho s Facebookom a povedať to priateľke. Prvú vec som mal vybavenú za pár sekúnd, vysvetliť to priateľke tiež netrvalo dlho. Sľúbil som jej, že o každom rande, na ktoré pôjdem, jej poviem.
Keď som si Tinder prepojil s Facebookom, aplikácia naimportovala moje fotografie a záujmy – stránky, ktoré lajkujem. Zvolil som pohlavie, o ktoré mám záujem (ženské) a vzdialenosť, v ktorej by sa môj „objekt záujmu“ mal nachádzať. Potom som už len svajpoval (swipe – potiahnutie, vykonanie pohybu na obrazovke vášho smartfónu) doľava, keď sa mi niekto nepáčil, alebo doprava, keď sa mi niekto páčil.
Má to však háčik. Keď sa ti niekto zapáči, nemôžeš mu hneď napísať. Táto možnosť sa ti odomkne, až keď aj druhá osoba označí, že sa jej páčiš.
Nápad napísať o Tindri som dostal tri dni po tom, čo som si kúpil nový smartfón (a po dvoch dňoch si musel odinštalovať všetky online hry, pretože štvali priateľku). Chcel som vyskúšať všetky veci, ktoré moja 6-ročná Nokia bez dotykovej obrazovky nedovoľovala.
2. Lekcia z Tindru – Príliš pri výbere nepremýšľaj. Zn. Zbytočne.
Sedel som v práci a cítil sa zle kvôli dvom veciam. Prvým dôvodom bolo, že som mal robiť niečo iné, ako sa hrať so svojím novým smartfónom a za druhý dôvod bol zodpovedný Tinder.
Zdalo sa mi povrchné pozerať si fotografie cudzích dievčat (no dobre, to robím aj na Facebooku), čítať si ich jednovetové profily a podľa toho sa rozhodovať, či sa mi páčia, alebo nepáčia. Nepomáhalo mi, že na Tindri neexistuje možnosť svoje rozhodnutie odvolať. Keď niekoho označíš pozitívne/negatívne, už to tak zostane navždy.
Som zvyknutý robiť rozhodnutia, za ktorými si stojím a také rozhodnutia viem robiť len vtedy, ak mám dostatok informácií. Keď sa mi ale na obrazovke zjaví fotografia 18-ročnej krásnej blondíny s hlbokým výstrihom a úsmevom, z ktorého by sa mi podlomili kolená, keby som práve nesedel, tak je jasné, že ju „svajpnem“ doprava (čím vyjadrím, že sa mi páči).
Pritom mi je úplne jasné, že by som sa nemal o čom rozprávať so študentkou strednej školy, ktorou jedinou záľubou je maľovať sa a dávať si selfies na Instagram. Týmto určite neznámej slečne krivdím, ale viete, čo tým chcem povedať. K tomu, úprimne, v reálnom živote by som nemal dosť odvahy sa takému dievčaťu prihovoriť. Ale Tinder chce, aby som si myslel, že je nielen dosiahnuteľná, ale aj zaujímavá a stojí za spoznanie. A tak som ju svajpol do prava a dúfal, že sa jej zapáčim. Nezapáčil som sa.
Veľmi rýchlo som zistil, že dievčat v Bratislave, ktoré používajú Tinder môže byť možno stovka. Najprv som mal totiž nastavený okruh okolo mojej polohy 50 kilometrov, takže drvivá väčšina dievčat boli buď Rakúšanky (Viedeň a okolie), alebo Maďarky (Győr, Mosonymagyaróvár). Okruh som teda zúžil a čakal na svoje prvé spojenie.
3. Lekcia z Tindru – Keď sa im páčiš, máš v 1/8 prípadov vyhraté
Ani neviem, kedy naposledy som mal také veľké sebavedomie, ako v momente, keď mi Tinder vyhodil notifikáciu, že som sa s niekým spojil („made a match“). Trvalo to dva dni, kým sa mi z dievčat, ktoré som tak krvopotne preberal, nielenže niektorá zapáčila, ale zapáčil som sa jej tiež. Volala sa Michaela, mala 23 rokov a milovala šport. Napísala mi 15 správ, ja jej 26. Vydržali sme si písať jeden večer a jedno doobedie a nechcela sa so mnou stretnúť.

Vravel som si, že je to tým, že som vyšiel z cviku. Predsa len, ako zadaný človek, nepotrebujem baliť dievčatá cez chat. Vravel som si, že je to tým, že nemám dobré fotky a profil, takže som ju nedokázal dostatočne zaujať. Do profilu som si nahral nové fotografie, premyslel ich zoradenie a čakal na ďalšie spojenie. Nasledujúci deň som mal hneď tri.
Jedno spojenie bolo s mojou kolegyňou a dve s ďalšími dievčatami, z ktorých mi ani jedno neodpísalo. Hodil som to za hlavu a počas nasledujúcich dní som mal ďalšie štyri spojenia.
So Zuzanou (ja 12 správ / ona 8 správ), Veronikou (ja 24 správ / ona 16 správ) ani Jankou (ja 9 správ / ona 7 správ) to nikam neviedlo. Nevedel som, o čom sa mám s nimi rozprávať. Témy sa rýchlo vyčerpali a nikomu z nás sa nechcelo púšťať do nových debát o ničom. Možno, keby som nemal priateľku a mal by som reálny záujem sa zoznámiť, niekam by to viedlo.
Všetko sa zmenilo so Zuzkou. Tinder nás spojil 24.6. o 16:25. Od začiatku naša konverzácia bola o niečom, zaujímala sa o moje fotografie, ja som sa zaujímal, lebo sa zaujímala. Čím viac sme si písali, tým väčší som mal pocit, že nás písanie obmedzuje a mali by sme sa porozprávať naživo. Preto som navrhol, aby sme zašli na kávu. Súhlasila.
Ja som jej poslal 92 správ, ona mne 93. V poslednej správe na Tindri mi poslala svoje číslo. Odvtedy sme priatelia na Facebooku.
4. Lekcia z Tindru – Aj keď tam máš iba krstné meno, stále si ťa môže prelustrovať na webe
Pondelok popoludní sme si sadli do bratislavskej kaviarne a rozprávali sa. Vedela, že o Tindri budem písať článok (povedal som jej to, ešte keď sme si písali). Tiež si ma, samozrejme, našla na Facebooku, a teda vedela, že mám priateľku. Aj tak súhlasila so stretnutím a celé to bolo také... Milé. Zistili sme, že máme spoločných priateľov (kto by na západnom Slovensku nemal?), že nemáme spoločný vkus na hudbu, ale obaja radi cestujeme. Vravela, že na Tinder ju nahovorila kamarátka, ktorá pol roka chodí s chalanom, ktorého spoznala práve cez túto aplikáciu. Preto sa túto aplikáciu rozhodla aj ona vyskúšať.
Pôvodne som si myslel, že po pol hodine a jednej limonáde zistíme, že si nerozumieme a celé je to trápne. V skutočnosti to bolo trápne snáď iba prvých 5 minút. Nakoniec sa celé stretnutie natiahlo na hodinu a celý čas sme živo debatovali. Vyplynulo z toho, že aj keby som bol single, určite sa dokopy nedáme, ale kamaráti by sme pokojne mohli byť.
5. Lekcia z Tindru – S kvantitou prichádza kvalita
Rozumiem ľuďom, ktorí sa boja spoznávať náhodných ľudí na internete. Môže to byť pre nich hlúpe, trápne a povrchné. S kvantitou však prichádza aj kvalita a ak dostatočne dlho hľadáš, určite natrafíš na niekoho, s kým sa dá aspoň dobre porozprávať. To ti ale v roku 2015 nemusím pripomínať.
Keby bola používateľská báza Tindru na Slovensku väčšia, aj vo svojom okolí by si určite počul/a príbehy ľudí, ktorí si cez túto aplikáciu našli partnerov, alebo aspoň spoločnosť na jednu noc.
Ozajstnou výhodou aplikácie však zostáva, že si s niekým môžeš napísať, až keď sa jeden druhému zapáčite. Tým sa vyvaruješ miliónov nevyžiadaných správ od cudzincov ako na Facebooku a iných zoznamkách a môžeš sa venovať tomu, prečo si túto aplikáciu začal/a vôbec používať. Zoznamovaniu.
