Bývala som na podnájme s cudzími ľuďmi aj s najlepšími kamošmi. Toto je 12 zásadných rozdielov

Tento článok môžeš pasívne agresívne vycapiť na chladničku.

Skončila ti vysoká, už niekde pracuješ a niekde aj potrebuješ bývať. Pokiaľ sa nechystáš žiť so svojou polovičkou, máš dve základné možnosti: bývať s kamarátmi alebo mať náhodných spolubývajúcich. Tu sú situácie, v ktorých sa najviac prejavujú rozdiely medzi nimi:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Upratovanie

S cudzími spolubývajúcimi sa každý týždeň striedate v upratovaní celého bytu.

S kamarátmi pokojne žijete v bordeli, potom vám jeden deň spoločne prepne a začnete zúrivo upratovať tancujúc na Backstreet Boys.

2. Romantické návštevy

Ak si chceš niekoho priniesť, nenápadne sa pýtaš, či sa spolubývajúci niekam cez víkend nechystá.

SkryťVypnúť reklamu

Kamarátovi napíšeš SMS: daj chladit vino, vypadni na pivo a nevracaj sa kym ti nenapisem.

3. Večerný pohár vínka

Otvoríš fľašu, naleješ si pohár, slušne ponúkneš spolubývajúceho a so zvyškom sa zavrieš do svojej izby.

Prídeš domov po ťažkom dni a kamarát ti podáva pohár skôr, než sa stihneš vyzuť a podľa tvojho výrazu na tvári hneď dáva chladiť ďalšiu fľašu.

4. Ranná hygiena

Trpezlivo počkáš, kým spolubývajúci vylezie z kúpeľne a tento čas využívaš napríklad na raňajky.

Kamarátovi trieskaš na dvere alebo mu tam rovno vtrhneš a vyhadzuješ ho ešte so šampónom na hlave.

5. Rozhovory

So spolubývajúcimi riešiš bežné veci, aký si mal deň, čo máš v pláne cez víkend a kedy bude konečne krajšie počasie. Môžno raz nastane deň, keď sa stretnete v kuchyni o druhej ráno a dostanete sa ku komplikovanejším záležitostiam, čo môže navždy zmeniť váš vzťah.

SkryťVypnúť reklamu

Kamarát, s ktorým bývaš, vie o tebe všetko, takže mu buď nemusíš hovoriť nič, alebo sa pokojne podeliť s tým, ktoré jedlo ti spôsobuje tráviace problémy, kto ti v práci dvíha tlak, alebo z koho sa ti podlamujú kolená, alebo jednoducho s každou myšlienkou, čo ti preletí hlavou.

6. Delenie sa o veci

Jasné, že si bez opýtania môžeš požičať spolubývajúceho hrniec alebo vidličku, odličovacie tampóny alebo fén.

Ak bývaš s kamarátkou, načo máte každá svoju skriňu? Aj tak vždy po tom, čo prehádžeš všetky svoje veci, zistíš, že nič sa ti k tomu, čo máš na sebe, nehodí viac ako jej modrý sveter. A keď sa nechceš hanbiť ísť s ňou von, musíš jej požičať svoje topánky.

7. Pranie

„Môžem si dať prať?” V reči kmeňa pasívnych to znamená „Pozbieraj si konečne bielizeň zo sušiaka, nech ti nemusím skladať trencle.“

SkryťVypnúť reklamu

To čo platí o skriniach, platí aj o praní. Nemusíš čakať mesiac, kým vynosíš všetky biele tričká, jednoducho vojdeš do susednej izby a pozbieraš zo zeme niečo, čím doplníš práčku.

8. Sloboda prejavu

Keď vyjdeš zo sprchy a spolubývajúci sú doma, vezmeš si župan a keď ti niečo spadne, povieš dokelu. Svoje obľúbené nadávky si nechávaš pre seba a pre špeciálnych ľudí, tak ako svoje telo a tetovanie pod pravou lopatkou.

Ak bývaš s ľuďmi, čo ťa videli v oveľa horších situáciách ako v uteráku, bez make upu a s vlasmi ako po vášnivej noci s Pikachuom, tak po chvíli prestaneš riešiť, či je niekto doma a môžeš si chodiť po byte a rozprávať ako chceš.

9. Voľný byt

Keď ti spolubývajúci povie, že ide na dva týždne preč, usmeješ sa a zaželáš príjemnú dovolenku, ale v duchu skáčeš od radosti a tešíš sa ako budeš striedať sámparty tancovanie po byte s legendárnymi žúrkami s kamošmi.

SkryťVypnúť reklamu

Ak kamarát, s ktorým zdieľaš celý svoj život, odíde na víkend preč, zrazu nevieš čo máš robiť a pozeráš do steny.

10. Seriály

So spolubývajúcimi máte každý iný vkus a tak si každý idete svoje. Niekto Panelák na gauči, niekto Game of Thrones v posteli.

Ráno vstaneš a na stole ťa čaká káva a nová epizóda obľúbeného seriálu, kamarátka čaká len na tvoje prikývnutie a stláča play. Ak je náhodou jeden z vás netrpezlivý a pozrie si ďalšiu časť sám, musí prijať trest a pozrieť si to ešte raz spoločne.

11. Súkromie

Ak niečo potrebuješ, zaklopeš spolubývajúcemu na dvere a počkáš, kým ti príde otvoriť.

Ak bývaš s kamarátmi, dvere riešiť nemusíš, lebo buď sú skoro stále otvorené, alebo kvasíte spolu na neutrálnom území.

12. Víkendové noci

Keď prichádzaš domov za tmy (alebo už za svetla), okrem toho, že sa snažíš trafiť do kľúčovej dierky, dávaš pozor, aby si nerobil príliš veľa hluku. Dúfaš, že protihlukovú politiku zachová aj spolubývajúca, ktorá už o ôsmej bude variť nedeľný obed.

SkryťVypnúť reklamu

S kamarátmi prichádzate domov spoločne a ešte pred spaním si spravíte súkromnú afterparty. Budíte sa spoločne v poobedňajších hodinách, navzájom si nosíte vodu, pomáhate si zrekapitulovať, čo sa v noci stalo a prežívate spolu krásny zombie deň.

Spomeňte si spolu na tento text zajtra ráno. :)

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu