Film roka? Určite nie. Spomienky na detstvo? Milión. S Jurským svetom budeš opäť milovať dinosaurov

Nostalgia z detstva alebo ďalšie zbytočné pokračovanie Jurského parku?

Nostalgia z detstva alebo ďalšie zbytočné pokračovanie Jurského parku, ktoré chce len zarobiť na pôvodnom nápade?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jupííí, dinosaury!

Prvé, čo ťa dostane na Jurskom svete, je neuveriteľná nostalgia. Hneď si spomenieš, ako si prvýkrát uvidel dinosaurov v Jurskom parku Stevena Spielberga. Áno, starneš!

V prológu filmu sa liahnu dinosaurie genetické mutanty a ty tušíš, že niečo je v neporiadku a zároveň sa chveješ nedočkavosťou. Neskôr prídu raptory, ktoré nie sú tak zlovestné ako v pôvodných filmoch, no stále fascinujú. A keď nájazd kamery priblíži Jurský svet v podobe fungujúceho zábavného parku za znenia pôvodnej hudby Johna Williamsa, tak sa slzičky tlačia do očí. Atrakcia s vodným dinosaurom, ktorý je kŕmený žralokom, je už len čerešnička na torte.

SkryťVypnúť reklamu

Technický (nad)štandard

Film je na prvý pohľad technicky štandardne spracovaný: kvalitná kamera, svižný strih, CGI dinosaury a hudba, ktorá sedí. Veľkým plus je IMAX technológia s obrazom čistým ako horská bystrina, ktorý žmýka 3D ako spotené uteráky.

Na druhej strane pri množstve CGI predsa len vytŕča nejaký ten pixel. Rozhodne to nie je dokonalá práca s technológiami. Prečo je to tak? Šetrenie na rozpočte alebo dohľad začínajúceho režiséra Colina Trevorrowa?

Indiana Jones s raptormi neoslnil

Chris Pratt si zahral dobrodruha krotiaceho velociraptory, ktorý samozrejme zbalí hlavnú ženskú hrdinku. Jeho imidž má zrejme vo financmajstroch filmových štúdií evokovať Indianu Jonesa, aby Pratta obsadili do plánovaného remakeu tejto klasiky. Bohužiaľ, Sam Neill, či Jeff Goldblum z predošlých dielov Jurského parku hravo schovajú Pratta do vrecka.

SkryťVypnúť reklamu

Nerád porovnávam, ale Jurský svet často odkazuje na predchádzajúce časti, a preto sa inak nedá. Vynikajúca Spielbergova jednotka dokázala z divákov dostať viac emócií. A mala bezchybný scenár! Pri Jurskom svete to po vstupe do zábavného parku s diváckou nostalgiou upadá a potom len sledujeme CGI jazdu, aby sme sa s popkornom zabavili na 3D.  

WTF momenty

Týchto „nelogickostí“ je vo filme dosť. Spomeniem len zopár z nich, ktoré si už určite zaregistroval na nete: dravé raptory sú naši kamaráti (?), beh hlavnej hrdinky v štekličkách cez džungľu (mala ich celý film, čuduj sa svete, nezlomili sa), ďalej offroady fungujúce aj po 20 rokoch garážovania v divočine, americké PG 13: ľudia zožratí a zmasakrovaní dinosaurami – takmer žiadna krv a žiadne zranené deti (a psy), či deus ex machina v podobe vodného dinosaura – objaví sa vždy, keď treba... A mohol by som dlho pokračovať. Podobné fičoviny sa objavia takmer v každom dobrodružnom alebo akčnom filme, ale v Jurskom svete autori prekročili priemer.

SkryťVypnúť reklamu

Indominus Rex

Na toto čakáš, keď ideš do kina. Nový, väčší a krvilačnejší dinosaurus! Autori filmu sa pekne pohrali s očakávaniami divákov. Viac neprezradím.

Čakáš viac, ale aj tak sa potešíš

Napriek nedostatkom, film poteší diváka, ktorý videl predošlé diely a ľúbil ich podobne ako figúrky dinosaurov.

Dobrá rada #1: nechoď do kina s očakávaniami a požiadavkami na kvalitu ako od prvého Jurského parku. Keď sa chceš pobaviť, zbytočne nerozmýšľať a zaspomínať si na to, ako ťa dinosaury fascinovali v detstve, Jurský svet je dobrá voľba.

Dobrá rada #2: určite IMAX, uvidíš viac.

Skúsiš Jurský svet a zaspomínaš si na Jurský park? Ak si ho už videl, čo naň hovoríš?

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu