Milé čitateľky Fičí.sk, dúfam, že skôr, ako sa vaše kabelky zaplnili elektronickými internetovacími zariadeniami, nosili ste v batôžkoch papierové knihy a obohacovali ste svoj život vzrušujúcimi dievčenskými románmi. Vybrali sme zopár, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou boli v knižniciach horúcim artiklom a kolovali po celej triede.
Louisa May Alcott – Malé ženy
Kto sa nesmial a neplakal spolu so sestrami Marchovými, Meg, Jo, Beth, a Amy prišiel o veľa. Všetky sme chceli byť ako Jo a nemohli uveriť, že Beth umrela.

Meg Cabot – Denník princeznej
Koľko to malo pokračovaní? Asi po piatom sme stratili prehľad. Mii sme nezávideli len to, že je princezná, ale hlavne frajera, ktorý hral v kapele s názvom Skinnerova skrinka, šialené kamošky a nohavičky s kráľovnou Amidalou. Cítili sme s ňou, keď bojovala s algebrou (a tým, že jej mama sa dala dokopy s jej učiteľom) a keď ju grand-mère nútila chodiť na hodiny dvornej etikety. A netreba ani hovoriť o tom, že filmy sa na knihu ani zďaleka nechytali.

Louise Rennison – Angus, bozky a trapasy (a jej pokračovania)
Georgia riešila v 14tich asi podobné veci ako my. Čo robiť s veľkým nosom, ako zakryť pupáky a kto ju naučí bozkávať sa. K tomu jej život sťažovali rodičia, ktorí sa chceli odsťahovať do krajiny Kiwákov, náladový kocúr Angus a mladšia sestra Libby so studeným zadkom a geniálnymi hláškami. „Chces mliecko, ty imbecil?“
Vedeli ste, že existuje aj film? Na rozdiel od Denníka princeznej sa celkom podobá knihe, ale všetci v ňom majú divné britské sedlácke prízvuky (okrem sexboha Robbieho)

Lucy Maud Montgomery – Anna zo zeleného domu
Kto sa dostal ku všetkým knihám o Anne, má môj nehynúci rešpekt. Posledná je o jej vnúčatách a odohráva sa počas druhej svetovej vojny. V prvej knihe má však Anna 11, práve si ju osvojili Matthew a Marilla a trápi ju najprv, že nie je chlapec, aby im mohla viac pomáhať, neskôr klebetné susedy a vlastné ryšavé vlasy (ktoré si pokúsila nafarbiť na čierno a skončila so zelenými). V škole sa jej mimoriadne darí a jediný, kto sa jej vyrovná je Gilbert Blythe, ktorého z duše neznáša. Ako to už v románoch býva, je jasné, že skončia spolu.

L. E. Blair – Medzi nami dievčatami
Knižky, ktoré sa dali prečítať cestou autobusom do školy. Pod lavicou ju za jeden deň stihlo prečítať celé ženské osadenstvo triedy. Najväčší problém bol v knižnici nájsť takú, čo sme ešte nečítali. Každý diel sa zameriaval na jednu zo štvorice kamarátok – punkáčku Randy, knihomoľskú Indiánku Allison, Sabrinu, ktorá stále chudne a chce byť herečkou a hokejistku Katie.

Enyd Blytonová – Dvojčatá Pat a Izabela (a pokračovania)
Vreckové knižočky od autorky Slávnej Päťky o zážitkoch dvojičiek a ich kamarátok v internátnej škole St. Clare. Internát sa nám zdal ako večná škola v prírode a nevedeli sme pochopiť, prečo v ňom dievčatá majú problémy. A práve preto sme ich príbehy tak hltali.

Ann Brashares – Klub putovných džínsov
Séria začala na Slovensku vychádzať až v 2006, tak možno mnohé z vás minula. Každopádne, zázračné gate, ktoré sedia štyrom kamarátkam s úplne inými postavami, sú snom nás mnohých. Tiež by sme ich rady posielali cez pol sveta a písali na ne tie najlepšie zážitky.

Charlotte Brontë – Jana Eyrová
Možno prvá “dospelácka” kniha, ktorú sme čítali. So zatajeným dychom sme prežívali Janin pobyt u trpkej tety s rozmaznanými deťmi a neskôr v dievčenskej škole pre siroty a chudobných. Keď dostala miesto guvernantky v Thornfielde, tešili sme sa z pani Fairfaxovej a malej Adèle. A potom prišiel pán Rochester. Nie nadarmo je považovaný za najromantickejšiu postavu v literatúre. Je škaredý, náladový a hrubý a na krku má šialenú manželku. No aj napriek tomu sme sa doňho spolu s Janou všetky zaľúbili.

Aj „chlapčenské“ a genderovo nevymedzené knihy si zaslúžia spomenutie. Okrem čítania o ženských hrdinkách sme sa vyberali na dobrodružstvá so Slávnou päťkou (čo boli vlastne štyri deti a pes) a Troma pátračmi (aj vy ste si mysleli, že ich písal Alfred Hitchcock?).
Nazreli sme do geniálnej hlavy Artemisa Fowla a cestovali rôznymi svetmi s našimi deamonmi v trilógii Zlatý kompas, Magický nôž a Jantárový ďalekohľad. A samozrejme, že sme na veľa kníh zabudli, tak sa pokojne podeľte v komentároch.
