Z mikrovlnky nedostaneš rakovinu. Toto je 7 upokojujúcich faktov, ktoré potrebuješ vedieť

Prečo je rádioaktivita niečo iné ako teplo a čo na to povie tvoj pes?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. „Mikrovlnka je nebezpečná!“

Hej, ak letí zo šiesteho poschodia na zem. Inak je neškodná, pretože jednoducho ohrieva látky obsahujúce vodu prostredníctvom zariadenia zvaného magnetron. Ide o rovnaký spôsob vytvárania tepla ako plameň alebo elektrický sporák. Ibaže ho nevidíš.

2. „Ja tomu nerozumiem, to je zložité.“

Nie je. Magnetron vytvára vlnenie, ktoré rozkmitáva častice vody – aj preto sa ti stane, že ak je tanier vyrobený z materiálu bohatého na vodu, zohreje sa skôr ako jedlo. Vznik kmitania na časticiach vody znamená prenos energie. Energia znamená teplo. A teplo znamená jemné vylepšenie toho gastronomického pekla, ktoré tam aktuálne vkladáš.

SkryťVypnúť reklamu

3. „Nie je to rádioaktívne?“

Ja viem, slovo „žiarenie“ vyvoláva rešpekt, ale poznáme aj mnoho iných druhov žiarenia. Napríklad slnečné, a to už neznie tak hrozivo, však? Rádioaktívne žiarenie, napríklad Röntgenove, patrí do skupiny ionizujúcich. Mikrovlnné je neionizujúce a v danom množstve neškodné.

4. „Dostaneš z toho rakovinu!“

Ak dávaš pozor, z tretieho bodu vyplýva, že jedlo z mikrovlnnej rúry je teplé. Nie rádioaktívne, povedz aj mame.

5. „Čo robíš? Veď stratíš všetky vitamíny!“

Vitamíny nestratíš, minimálne nie viac ako pri inom spôsobe ohrevu jedla. Dokonca ich môžeš práve väčšmi zachovať, pretože ohrievaš kratší čas ako pri klasickom sporáku či varnej doske.

6. „Iba si ho tam vysuším...“

Čo však do mikrovlnky rozhodne nepatrí, sú živočíchy. Akékoľvek. Mikrovlnná rúra ohrieva VODU, nie VZDUCH, preto ak nechceš prevádzkové kvapaliny svojho miláčika uvariť zaživa, radšej ho vysuš fénom.

SkryťVypnúť reklamu

7. „VYBUCHNE TO!“

Áno, mikrovlnky skutočne vybuchujú. Ak tam vložíš fľašku šumivého, nebudeš sa stačiť čudovať. Alebo čudujsasvete, horľaviny v uzavretej nádobe majú taktiež tendenciu rozpínať sa príliš rýchlo.

Ak však vložíš do mikrovlnnej rúry kovový predmet alebo lyžičku, nemáš sa veľmi čoho báť. Efektne to zaiskrí a vnútro mikrovlnky bude kolosálne páchnuť.

Ale hlavne to neskúšaj doma a nevrav, že sme ťa neupozornili.

 

 

Technológie

Súvisiace témy: Zábavné
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu