1. Angličtina
Kedysi moja avatarka v Neverwintri škrtila nič netušiacich okoloidúcich, lebo na ňu zaútočili. „No lebo na nich furt nareveš, nech navalí prachy, lebo ho podrežeš...“ osvetlil mi situáciu brat. Takže prvá z možných odpovedí nebola vždy tá najvhodnejšia.

2. Najviac cenené sú frázy „To battle!“, „Headshot!“, či „Finish him!!!“
Trochu histórie, trochu geografie... A ako povedať po latinsky „Odpočívaj v pokoji“. Každý, kto hral hry s historickou témou, ako Civilization alebo aj Age of Empires, určite pochytil aspoň minimum historických faktov, s ktorými potom machroval v škole alebo pred kamarátmi. Chceš sa prejsť stredovekým Damaškom alebo renesančnou Florenciou? Tak šup, obliecť bielu mikinu a pozor na templárov.

3. Lepšia koordinácia pohybov
Okrem rady iných pozitívnych vplyvov, ako sú zlepšené reflexy, lepšie rozlišovanie farieb, či dokonca zmiernenie bolestí pri rekonvalescencii, pomáha hranie videohier zlepšiť koordináciu pohybov. Nehovoriac o tom, že teraz som už s touchpadom macher.

4. Zákony fyziky
Existujú hry, ktoré dôsledne dodržiavajú zákony fyziky. Niektoré sa s nimi hrajú. A potom sú tu tie, ktoré chcú sledovať, ako učebnica fyziky horí.

... Alebo ani nie

5. (Ne)mať trpezlivosť
Stretnúť sa s výzvou a popasovať sa s ňou je niekedy náročné. Niektoré hry sú stvorené na to, aby natvrdo testovali hranice našej, často krehkej, trpezlivosti.

6. Separovať
„Zdvihni tú plechovku!“

7. Nebyť prehnane dôverčivý
Niekedy je to len mierna paranoja, no často je váš inštinkt správny. Tá, či tá postava sa správa skrátka príliš podozrivo... Pozor na ňu!

8. Na druhej strane, vedieť sa spoľahnúť na parťákov
Pri niektorých počítačových postavách sa vzájomná dôvera vie vypomstiť, no pri tímových misiách s kamarátmi je to často základ výhry.

9. Robiť rozhodnutia v krátkom čase
Hry, v ktorých tvoje rozhodnutia ovplyvnia dianie hry, sú neraz ťažké. Hlavne, ak obe možnosti znamenajú stratu...

10. Netvrať na logike
Videoherná logika sa sa niekedy vymyká tej klasickej. Ale práve to je tá zábava.

11. Vedieť ekonomicky využiť priestor

12. Byť kreatívny
Napríklad v Skyrime – čo oko nevidí, srdce nebolí a hlavne, keď ten meč naozaj potrebuješ a momentálne naň nemáš. Niekedy je práve najjednoduchšie riešenie to správne.

13. A najdôležitejšie nakoniec: Ukladať! A ukladať priebežne
Chlapík, čo skrátil proces ukladania vo videohrách len na jediné ťuknutie do tlačítka, by mal dostať nobelovku za to, koľko klávesníc, monitorov a iných prístrojov zachránil. Táto prezieravosť je životne dôležitá napríklad aj pri písaní záverečnej práce. Čo veta – to Ctrl+S.

Takže sa smelo hraj a uč sa zo svojich chýb. A pamätaj: F5 – rýchle uloženie a F9 – rýchle natiahnutie uloženej hry. Nepopleť to.
